Proč a kdy burzy pozastavují obchodování?

klesající akcie

Turbulentní situace na trzích nám kromě mnohého připomněla i mechanismus, s jehož využitím jsme se na americké půdě mohli setkat naposledy v roce 2008. Jde o jistič akciového trhu, který v praxi funguje podobně jako klasický elektrický jistič. Ve chvílích, kdy se akciový trh řítí strmě dolů zareaguje a obchodování vypne. Rozžhavený trh tak dostane aspoň pár minut na vydechnutí. V posledních týdnech si investoři „vydechnout“ mohli hned několikrát. Je proto na čase si tento mechanismus v dnešním článku blíže představit.

V roce 1987 došlo ve Spojených státech k doposavad největšímu jednodennímu propadu na akciovém trhu. Dow Jonesův index zamířil v pondělí 19. října hned po otevření strmě dolů a za jediný den si připsal více než 22% pokles. Objem obchodů byl tak obrovský, že je systém nestíhal vypořádat a na provedení příkazu se často čekalo i více než hodinu. K rychlosti poklesu přispěly především tzv. Stop Loss příkazy, které umožňují automatický prodej, ve chvíli, kdy hodnota aktiv klesne pod určitou hranici. Právě to se stalo impulzem k vytvoření mechanismu, který by (zčásti automatické) výprodeje zbrzdil.

Kdy dochází k pozastavení obchodování?

Situace na různých světových trzích se liší. V tomto článku se proto věnujeme pouze americkému trhu, který je mnohými považován za nejdůležitější. Zde rozlišujeme 3 úrovně jističů vedoucí k různým důsledkům:

  • Pozastavení 1. úrovně nastane ve chvíli, kdy index S&P 500 poklesne o 7 % oproti uzavírací ceně z předchozího dne. Stát se tak musí dříve než v 15:25 místního času – tedy nejpozději 35 minut před uzavřením burzy.  V takovém případě dojde k pozastavení obchodování na 15 minut. S tímto jističem jsme se za poslední měsíc setkali hned třikrát. Poprvé 9. března, poté 12. března a nejaktuálněji také v pondělí 16. března.
  • Pozastavení 2. úrovně nastane ve chvíli, kdy index S&P 500 poklesne v jeden den o 13 %. I zde platí podmínka, že se tak musí stát nejpozději 35 minut před uzavřením burzy. Pokud takováto situace vznikne, zastaví se obchodování na americké burze na dalších 15 minut. S druhým pozastavením jsme se od zavedení jističů na amerických burzách ještě nesetkali. Nejblíže k tomu měl právě 16. březen, kdy se index S&P 500 propadl téměř o 12 %.
  • Pozastavení 3. úrovně je zdaleka nejradikálnější. Pokud v jeden den poklesne hodnota indexu S&P 500 o 20 %, je s obchodováním pro daný den konec.  K takovému poklesu došlo v historii pouze jednou a to právě v tzv. Černé pondělí (19.října 1987), které k zavedení jističů vedlo.

K pozastavení burzy může dojít i z jiných důvodů. Nejznámějším příkladem jsou teroristické útoky z 11. září, které vedly k pozastavení obchodování na amerických burzách. Ty se otevřely až po necelém týdnu. Důvodem bylo nejen zabránění paniky na akciových trzích, ale i zajištění bezpečnosti na newyorské burze.

Jističe fungují nejen pro celý trh, ale i pro jednotlivé akcie. U těch největších, které jsou součástí indexu S&P 500 nebo Russel 1000 dochází k pozastavení při 5% poklesu (pokud je cena za akcii vyšší než 3$). K zavedení těchto opatření vedl bleskový propad burzy v roce 2010. Začátkem května došlo během několika minut k enormnímu poklesu, během kterého se z burzy vypařilo přes bilion dolarů. Cena se ovšem vrátila na původní hodnoty dříve, než si američtí vlci z Wall Street stihli dovařit kávu a uvědomit si, co se vlastně stalo. Za manipulaci trhu byl později odsouzen Navinder Singh Sarao, který měl za pomoci sofistikovaných algoritmů propad způsobit. Vyvázl nakonec s trestem domácího vězení na jeden rok.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak poznáte, že už