Akciové trhy a především japonský index Nikkei 225 za poslední týden odepsal téměř 18 %, z čehož 12 % jen za poslední den, a jde tak o nejhorší denní pokles od roku 1987. Výprodeje spustilo hned několik nově příchozích pátečních makrodat z USA a pravděpodobně i krok japonské centrální banky, která se rozhodla zvýšit úrokové sazby.
Míra nezaměstnanosti v USA červenci v USA vzrostla na 4,3 % z červnových 4,1 %, což je nejvyšší úroveň od dubna 2021. Výrazně v červenci zpomalila také tvorba nových pracovních míst, která zaostala za očekáváním. Začínají se tak ozývat hlasy, že centrální banka USA možná prováhala správný čas na snížení úrokových sazeb. Index VIX považovaný za tzv. ukazatel strachu na Wall Street v důsledku nepříznivých makrodat vyskočil na nejvyšší hodnotu za téměř 18 měsíců.
Japonská centrální banka zvýšila úrokovou sazbu sice jen na 0,2 %, ale i to je nejvíce od roku 2008. To trh zaskočilo, protože očekával, že banka měnovou politiku kvůli křehké ekonomice nezmění. Pokles japonských akcií se tedy také dá odůvodnit tím, že tamní jen vůči americkému dolaru posiluje a vyšplhal se na nejvyšší úroveň od ledna, to snižuje hodnotu zahraničních příjmů japonských firem.
Americké futures na začátku dnešního obchodování klesly v důsledku pátečních vysokých ztrát na Wall Street a víkendového zveřejnění ze strany společnosti Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, že během druhého čtvrtletí snížila svůj podíl ve společnosti Apple Inc. téměř o polovinu. Kontrakty naznačují, že australské, japonské a hongkongské akcie budou v pondělí nadále klesat. Prodej ze strany Berkshire byl okamžitě vnímán jako negativní, jelikož Apple je v globálním spotřebitelském sektoru vnímán jako hráč číslo jedna.
Index S&P 500 zaznamenal nejhorší reakci na údaje o zaměstnanosti za téměř dva roky a v pátek klesl o 1,8 %. Společnost Intel se propadla o 26 % kvůli špatné předpovědi růstu, čímž se přidala k řadě špatných výsledků z technologického sektoru, kvůli nimž index Nasdaq 100 klesl o více než 10 % od svého vrcholu a vstoupil do korekce.
Do té doby, než nepřijdou příznivější makrodata může nervozita na trzích pokračovat. Trhy také mohou být náchylné k dalšímu poklesu kvůli eskalujícímu konfliktu na Blízkém východě. Jak už ale minulost několikrát ukázala, z poklesů se trhy vždy vzpamatovaly a investoři mající dostatečně dlouhý investiční horizont nemusí panikařit. Důležité je držet se svého plánu a pravidelně přikupovat i v dobách poklesů, kdy se aktiva dají nakoupit „ve slevě“.