Search
Close this search box.

Proč investovat? 5 hlavních důvodů, proč se investování vyplatí

Proč investovat

Téma investování se dostává do popředí stále více. Není se čemu divit. Investování je totiž pro běžné lidi dostupnější více než kdykoliv v minulosti. Jeho důležitost ještě více podtrhává inflace, která naplno odhalila, co se děje s našimi penězi, když je nezhodnocujeme. Důvodů proč investovat je ale více.

Inflace podtrhuje důležitost investování

Růst cen snižuje koupěschopnost našich úspor. Lidově řečeno, za ušetřené peníze si za nějaký čas (např. za měsíc nebo půl roku) dokážeme koupit méně než předtím. Důsledky aktuální inflace s určitostí pocítil každý, je ale mylné si myslet, že inflace přišla až teď. Zdražování je běžný ekonomický jev, a když je pod kontrolou, tak je dokonce příznivý.

Proto je i inflační cíl centrálních bank zpravidla na úrovni 2 % za rok. To je přijatelná úroveň, které si v průběhu několika měsíců či dokonce let ani nemusíte všimnout. V dlouhodobém horizontu má však i tato míra inflace na vaše úspory značně negativní dopad, což dokonale ilustruje příklad níže.

Tabulka zobrazuje o kolik člověk přijde v případě meziročního růstu cen o 2 %. Ve variantě A už má našetřených 500 tisíc Kč. Pokud je nikdy neinvestuje a nezhodnocuje, jejich reálná hodnota za 20 let postupně klesne až na 340 tisíc. To představuje pokles o 32 %, což je zhruba o třetinu. Varianta B počítá s tím, že člověk nemá žádné počáteční úspory, ale šetří 20 tisíc ročně. V takovém případě naspoří za 20 let až 400 tisíc Kč, ale jejich reálná hodnota se kvůli inflaci sníží na 332 tisíc, resp o 17 %.

Investování je nejzákladnější zbraní proti inflaci

Inflaci byste neměli ignorovat, protože se chová jako neviditelný zloděj vašich peněz a právě inflace je jeden z hlavních důvodů, proč investovat.

Slovo investování může znít pro některé lidi exoticky nebo v nich může vyvolávat dokonce strach. Naštěstí dnes jsou na trhu dostupné produkty, díky kterým se můžete podílet na tom, že finanční trhy postupem času rostou. Lidem umožňují investovat bezpečně, jednoduše, s nízkými sumami a s minimem investičních znalostí. Dokonalým příkladem je Portu.

Finanční trhy v dlouhodobém horizontu rostou

Hlavním důvodem proč investovat by měl být i fakt, že finanční trhy v dlouhodobém horizontu rostou. Akciové trhy mají zhruba 150 letou historii a za tu dobu si prošly mnoha nástrahami –⁠ obě světové války, velká hospodářská krize v letech 1929 až 1939, éra stagflace v 70. letech, prasknutí dotcom bubliny v letech 1999 a 2000 nebo finanční krize v roce 2008. Navzdory tomu se trh vždy vzpamatoval a pokračoval v růstu.

Jak velký průměrný roční výnos lze očekávat při investování do akciových trhů? Výkonnost hlavního amerického akciového indexu S&P 500 dosahuje za posledních 30 let v průměru jen těsně pod 10 % ročně. To je vysoko nad inflačním cílem 2 %. Je třeba připomenout jedno ze základních pravidel investování –⁠ minulé výnosy nejsou zárukou budoucích. Navzdory tomu globální akciový trh bude téměř s jistotou růst i nadále. To lidem umožňuje, aby díky investování nejen dorovnali inflací způsobený pokles úspor, ale i to, aby ji překonali.

Investování jako cesta ke splněným snům

Vzhledem k tomu, že investování umožňuje zhodnocovat prostředky i nad úroveň inflace, může být vnímané i jako cesta ke splněným snům, a to je dobrý důvod proč investovat. Když si vytyčíte nějaký cíl – koupi auta, bytu, domu a nebo zabezpečení dětí, je potřeba si připravit investiční plán, pomocí kterého na cíl dosáhnete. Investiční plán má tři složky, tedy do čeho investovat, jak dlouho a v jaké výši.

Výše je vyobrazený model očekávaného vývoje investice na Portu. Tento model počítá s tím, že počáteční investice bude 20 tisíc Kč s měsíčními vklady 1000 Kč po dobu 10 let. Investovaná suma za toto období bude představovat 140 tisíc Kč. Při výběru rizikového profilu 8 je však očekávaný neutrální scénář zhodnocení na sumu 187 tisíc Kč. Optimistický vývoj hovoří o 320 tis. Kč, pesimistický o hodnotě 111 tis. Kč. Vlastní model si můžete vytvořit zde.

Trhy jsou dole

Mnoho lidí může od investování odradit fakt, že trhy mohou prudce poklesnout. Nikdo přece nechce přijít o své těžce vydělané a ušetřené peníze. I v současnosti jsme svědky historicky poměrně velkého propadu trhů. Jsme ale přesvědčeni, že to je jen další z mnoha důvodů proč investovat.

Obrázek výše totiž ukazuje chování akciového trhu za posledních 65 let. Můžeme vidět, že poklesy jsou úplně běžným jevem. Konec konců jsme už při obrázku historického vývoje akciových trhů viděli, že trhy se vždy dokázaly vzpamatovat a vrátit k růstu.

Dalším faktem ale je, že medvědí trh, který je charakterizovaný prudkým poklesem trvá obvykle jen krátce (jen jednou přesáhl 2 roky a to během finanční krize v roce 2008). Naproti tomu býčí trh, kterého znakem je růst trhů, trvá vždy déle. Je tedy jen otázka času, kdy se situace obrátí k lepšímu. Zároveň je dobré se podívat, o kolik vždy trhy vzrostly po předcházejícím poklesu. Jsou to desítky až stovky procent, a proto je třeba vnímat propady jako příležitost.

Způsob jak budovat bohatství

Víme, že jste se pravděpodobně nenarodili s takovým talentem a zanícením pro investování jako Warren Buffett, ale to neznamená, že stejné principy, které platí u něho neplatí i u vás. Princip složeného úročení funguje u každého a v jednoduchosti ukazuje, že investování má efekt sněhové koule. Největší efekt má v dlouhém horizontu, což dokonale ilustruje obrázek níže zobrazující vývoj Buffettova bohatství napříč jeho věkem.

Buffett začínal od nuly, ale díky nadprůměrným výnosům i pravidelnému a dlouhodobému investování dokázal už ve 30 letech vydělat první milion dolarů. V 52 letech to bylo už 376 mil. USD a za 4 roky už byl miliardář. Po dosáhnutí 90 let jeho majetek sahá ke 100 mld. USD a je jeden z nejbohatších lidí světa. Základními předpoklady je tedy konzistentnost investování (na měsíční bází) a dostatečně dlouhý investiční horizont.

Bonus: Proč investovat? Protože Portu!

Přesně tento koncept využívají při pasivním investování klienti Portu, kteří si mohou vybrat investování do portfolií na míru, ale i vlastní či tematické strategie, které jsou určené pro zkušenější investory. Co je Portu? Bonusový důvod, proč investovat.

Už jsme zmínili, že investování je dnes dostupnější než kdykoliv předtím. Může být bezpečné, výnosné, jednoduché a dostupné i s malými částkami (od 500 Kč měsíčně). Právě takové investování přináší česko – slovenská investiční platforma Portu. Ta je za svůj inovativní přístup oceňovaná odborníky, dnes už má více než 170 tisíc klientů a spravuje klientům přes 16 miliard Kč.

 

_______________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 %

Odkrýváme: 5 mýtů o investování

Snaha zhodnotit svoje peníze je věc, která pravděpodobně všechny z nás spojuje. Většinu ale současně odrazuje několik mýtů,