Z některých článků v ekonomických médiích se můžeme velmi často dočíst, že nyní není vhodná doba na investování, jelikož trhy se nachází na svých historických maximech. V takových časech (což je i teď – ani ne půl roku po propadech spojených s koronakrizí) různí „odborníci“ často radí investorské veřejnosti držet spíše hotovost a čekat na propad. Jsou jistě případy, kdy je racionální držet stranou více hotovosti, zvlášť v případech, kdy bude v krátkém horizontu potřeba pro jiné účely než investování. V tomto článku se vám pokusíme objasnit, proč není rozumné držet příliš mnoho hotovosti, jen proto, že trhy jsou na „all-time high“.
„Nakup levně, draze prodej“, zní známá poučka
Rada, kterou slyšel asi každý, kdo se zajímá o finanční trhy, zní – levně kup, draze prodej. Znamená to, že by se mělo nakupovat když jsou ceny akcií nízké a prodávat na jejich vrcholu. Jedná se o velmi dobrou radu, a pokud by šlo konzistentně určovat správný čas na nákup a prodej, dokázala by generovat pohádkové výnosy. V praxi však není použitelná, jelikož na finanční trhy působí řada vlivů, které zkrátka nelze predikovat. O tom, že časování dlouhodobě nefunguje, jsme psali již mnohokrát:
Kdy jedině může časování trhů fungovat?
Příběh nejsmolnějšího investora na světě
Jak si nenechat ujít ty nejlepší dny pro investování?
(Ne)záleží na tom, že trhy jsou vysoko
I pro dlouhodobé investory se může zdát, že nakupovat, když jsou trhy „vysoko“, je velmi špatné rozhodnutí. Chyba. Před rozhodnutím neinvestovat by měl mít každý na paměti pár věcí:
- Trhy mají tendenci zhruba ze 2/3 času růst. Nové „all-time high“ zde tedy budeme mít i za 5, 10, 15, 20 let atd. Od roku 1950 v průměru 1 ze 14 obchodních dní zaznamenal nový tržní vrchol. Pokud by se tedy řídil investor radou neinvestovat, když jsou trhy „nahoře“, velmi pravděpodobně zmeškal i současné rekordní výše. Existují samozřejmě medvědí trhy, jejich počátek a konec je však bohužel téměř nemožné předvídat.
- Dlouhodobou perspektivu. Od zmíněného roku 1950 uzavřel index S&P 500 rok na vyšší hodnotě, než s jakou do něj vstupoval, celkem v 72 % času. Pokud bychom se dívali na 5leté období, tohle číslo by vzrostlo téměř na 80 %. Pro demonstraci, co je možné ztratit v případě neinvestování, si můžeme uvést příklad: Píše se 26. ledna 2018 a hypotetický investor zvažuje investici skrz ETF fondu do indexu S&P 500 v hodnotě 100 000 dolarů. Cítí se však nervózně, protože trh je zrovna na „all-time high“ a zvažovanou investici neuskuteční. Jak je možné vidět z přiloženého grafu, za období trvající dva a půl roku (do srpna 2020) nastal „all-time high“ ještě několikrát – konkrétně 54krát! Při současném ocenění indexu S&P 500 (3327) tak rozhodnutí investora neinvestovat stálo 15 807 dolarů ušlého zisku. Jak už bylo několikrát zmíněno na tomto blogu, snaha časovat trh se zkrátka nevyplácí.
Buy and hold!
Nákupní cena má na celkové výnosy samozřejmě velmi významný vliv. Rady, jak nakupovat nízko a prodávat vysoko, jsou ale i pro profesionály téměř nemožné následovat – fungují totiž jen v teoretické rovině. Převod do praxe je značný problém. Racionálně smýšlející člověk by se o to neměl ani pokoušet. Naprosto nejlepší strategie, která v investování funguje, zní: kup, (dlouho) drž a nech složené úroky udělat své zázraky. V dlouhém období vydělá člověk dost peněz, i když koupí na vrcholu. Na druhou stranu tento problém (nekoupit vysoko) se dá vyřešit pravidelným investováním, kdy si investor průměruje nákupní cenu. Jedná se o tzv. Dollar-cost averaging, strategii, která je založená na pravidelných investicích na měsíční či čtvrtletní bázi bez ohledu na okolnosti. Více se můžete dočíst zde.
Americký akciový trh se v současné době pohybuje okolo svých historických maxim, ale to by nemělo mít vliv na vaše rozhodnutí, zdali investovat. Index S&P 500 byl před 40 lety na úrovni 114 bodů. Dnes je nad 3 300 body, tj. o 2 815 % výše. Během příštích 40 let čeká index pravděpodobně podobný růst a dlouhodobý investor tak uvidí články o nových tržních maximech ještě mnohokrát. Na jeho rozhodnutí investovat, by se však nic měnit nemělo.
——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.