Search
Close this search box.

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě

Inflace v České republice

Meziroční míra inflace v ČR v listopadu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 7,3 %, což bylo o 1,2 p. b. méně než v říjnu. Výsledné číslo je ale značně ovlivněno započtením vlivu tzv. „Úsporného tarifu“. Bez započtení jeho vlivu by meziroční cenový růst dosáhl hodnoty 4,7 %.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 0,1 %. Vzrostly především ceny bydlení, elektřina zdražila o 1,6 % a zemní plyn o 0,7 %. Z potravin byly vyšší především ceny zeleniny o 2,6 % a ovoce o 3,1 %, snížily se naopak ceny vepřového masa o 5,7 % a vajec o 11,7 %. Dále klesly také ceny pohonných hmot a olejů a to o 3,4 %.

Ze 41 sledovaných evropských států měla Česká republika při využití hodnoty meziroční inflace 7,3 % 6. nejvyšší inflaci. V říjnu zaujímala ČR 5. pozici. Umístění je ale z velké části způsobenou zmíněným vlivem Úsporného tarifu. Při jeho nezahrnutí by ČR zaujala 18. pozici (v říjnu 16. pozice).

Nejvyšší inflaci v Evropě mělo Srbsko (8,5 %). Následuje Rumunsko (8,07 %), Island (8 %), Maďarsko (7,9 %) a Rusko (7,5 %). Ze států sousedících s Českem je inflace stále relativně vysoká na Slovensku (7,07 %), v Polsku (6,5 %) a Rakousku (5,4 %), v Německu (3,2 %) se už na druhou stranu přibližuje inflačnímu cíli ECB ve výši 2 %.

Nejnižší inflaci z evropských státu zaznamenali v Dánsku (0,6 %). Nízká je inflace v Belgii (0,76 %), Itálii (0,76 %) a Lotyšsku (1 %).

Meziroční inflace bude ve zbytku roku v Česku pravděpodobně dále klesat, na začátku roku by poté měla skokově klesnout do blízkosti 2% inflačního cíle, odezní totiž především efekt Úsporného tarifu.

Jak to vidí ČNB?

Členové bankovní rady ČNB na svém posledním měnověpolitickém jednání 2. listopadu ponechali úrokové sazby na stávající úrovni a klíčová dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %. Na této hladině se nachází od června loňského roku.

Inflace v meziročním vyjádření by se na úroveň blízkou 2% cíli měla podle ČNB vrátit v první polovině roku 2024. Poslední měnověpolitické jednání bankovní rady ČNB je naplánováno na 21. prosince. ČNB by mohla skomírající české ekonomice „nadělit“ pod stromeček snížení sazeb o 0,25 p.b. a pomoci tak domácímu hospodářství. Inflační tlaky na druhou stranu zůstávají silné a tak není vyloučeno ani ponechání sazeb na stávajících úrovních.

Inflace ve světě

Inflace v eurozóně podle prvotního odhadu v listopadu klesla, v meziročním vyjádření dosáhla na 2,4 % a dosáhla nejnižší úrovně od července 2021. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií a potravin, se meziročně rovněž snížila na 3,6 %. Inflace se tak výrazně přiblížila 2% cíli Evropské centrální banky. Pro srovnání, nejvyšší míra inflace v eurozóně činila 10,6 % v říjnu loňského roku.

Listopadová meziroční inflace v USA bude zveřejněna v úterý 12. prosince. Očekává se mírný pokles na 3,1 % ze říjnových 3,2 %. Americká ekonomika zůstává stále silná, napjatý zůstává i tamní trh práce, což přidělává vrásky na čele zejména tamním centrálním bankéřům.

Na svém listopadovém zasedání Fed ponechal klíčovou úrokovou sazbu v pásmu 5,25 % až 5,5 %, tedy na nejvyšší hodnotě za posledních 22 let. Zástupci Fedu zatím další zvýšení zcela nevyloučili, trh ale s dalším zvyšováním příliš nepočítá. Například podle CME FedWatch Tool ponechá Fed na svém zasedání 13. prosince sazby na stávající úrovni s 98% pravděpodobností. Dlouho vyhlíženého snížení se vzhledem k stále poměrně silné americké ekonomice dočkáme nejdříve na jaře příštího roku.

Číně v listopadu spotřebitelské ceny klesly o 0,5 %, země tak v meziročním vyjádření zaznamenala deflaci. Čína deflaci čelila už v říjnu a červenci, pokles cen je způsoben především dobrou úrodou, která znamená vyšší nabídku a s ní spojený pokles cen potravin.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se

Proč trhy propadly a co na to Portu?

Trhy včera velmi prudce propadly, mluví se dokonce o historickém výprodeji. Americký index Dow Jones zaznamenal největší intradenní

Kterým ETF se letos daří nejvíce?

Letošní rok je na akciových trzích mimořádně volatilní. V průběhu březnového „výplachu“ se dokonce muselo obchodování na newyorské