Search
Close this search box.

Psychika tvoří 80 % úspěchu

Se stresem se v běžném životě potýkáme každý den, ať už jde o vypjaté dopravní situace, absurdní hádky, nebo jen paniku, že jsme neudělali něco tak, jak jsme si naplánovali. V investování, přesněji pak v tradingu, hraje psychika jedince a právě výše zmíněný stres důležitou roli. Pojďme se podívat na pár tipů a rad, jak se vyvarovat nesprávnému rozhodnutí a umět se vypořádat se ztrátovými pozicemi.

Je potvrzeno, že lidé, jejichž klíčovou snahou jsou hodnoty jako například peníze, sláva nebo krása, mívají horší psychické zdraví.

Můžeme obecně říct, že psychologie tvoří 80% úspěchu ziskového obchodování. Pozor, to není to samé co investování! Problém spočívá v tom, že lidská bytost je natolik komplikovaná, že se do obchodování vždy dostane mnoho emocí, které nám v racionálním myšlení obvykle udělají čáru přes rozpočet. Poté má každý z nás nutkání rozhodnout se na základě emocí, a ne svého investičního plánu.

Skvělým příkladem je technologická bublina, která praskla v roce 2000. Šlo o největší technologický pád, kdy akcie srazily široké indexy až o 50% původní hodnoty. Akcie v rámci indexu Nasdaq ztratily až 80%. Ke krachu došlo v důsledku euforie veškerých investorů, kteří bezhlavě nakupovali akciové tituly v neuvěřitelných částkách. I přes fakt, že tento technologický “boom“ neměli nijak fundamentálně podložený. Pointa spočívá v tom, že se až 95% investorů po takovém propadu začalo panicky zbavovat veškerých akcií ve strachu, že se jejich ztráty ještě prohloubí. To můžeme nazvat jako základní psychologickou chybu, kdy investoři reagovali impulsivně na základě emocí a neřídili se svým plánem a racionalitou. Kvůli tomu někteří přišli i o miliony dolarů, protože nepočkali na následnou reakci trhu, který byl v té chvíli na svých minimálních hodnotách.  Kdyby se svých podílů nezbavovali a drželi se plánu dlouhodobé investice, zhodnotili by své portfolio k dnešnímu dni téměř dvojnásobně. Proto je důležité se vždy držet stanovených pravidel vašeho investování, aby nedocházelo k náhlým a v tomto případě ztrátovým rozhodnutím.

Graf: Průběžný vývoj indexu Nasdaq 100 od pádu v roce 2000. (zdroj)

 

Zkuste si udělat jasný plán ještě před začátkem jakéhokoliv investičního nebo obchodního rozhodnutí

Stejně jako astronauti simulují tisíckrát jednu a tu samou situaci, než se vydají do vesmíru, měl by se i investor podrobně seznámit s trhem a jeho riziky. Také je důležité určit si specificky a realisticky své cíle. Obchodníkovi sice nejde o život tak jako astronautovi v kokpitu rakety, ale může se tím zamezit případným chybám nebo omezit ztrátovost obchodů, či investic. Vy máte to štěstí, že Portu všechno mapování trhu a samotné investování provede za vás.

Nezapomínejte na “sebe-analýzu“

Každý z nás reaguje na určité vnější podněty trochu jinak. Někteří podstupují riziko s větším klidem na duši než druzí. Někomu dokonce ani nevadí ztrátový obchod, protože se přesně drží rizikového portfolia, a ví, že při dlouhodobé vytrvalosti se ziskové obchody dostaví. Proto je důležité, aby jste zjistili svoji povahu: Jak přemýšlíte, jak reagujete nebo jak jednotlivé obchody a investice prožíváte. Dle toho budete schopni odhadnout, jaký způsob obchodování a investování je pro vás ten pravý. V Portu vám vaše portfolio vytvoříme na míru ze zodpovězených otázek v investičním dotazníku a investovat už nebudete na vlastní pěst. A emoce a charakter už nebude mít nad vašimi penězi žádnou moc.

Udržte si chladnou hlavu

Je důležité si uvědomit, že trh ne vždy půjde vaší cestou a vaše investice se budou objevovat v záporných číslech a vyhnout se tomu nedá. Mnoho obchodníků a pravděpodobně i investorů je schopno tlouci hlavou do zdi, že promeškali tu správnou příležitost nakoupit nebo prodat. A já vám nemohu dát lepší radu, než na tyto situace být prostě a jen připraven. Za vším stojí jen trpělivost a držet se plánu, který jste si předem nastavili a zisky se dostaví samy. Právě proto se snažíme vytvořit rizikový profil vytvořený na míru pro našeho klienta, aby nikdo chladnou hlavu neztrácel.

Čísla skáčou, graf se hýbe a vám nezbývá nic jiného, než se na to vše s napětím dívat z vaší židle před obrazovkou počítače. Nakládat s penězi dle svého rozhodnutí je neuvěřitelná zkušenost. Určitě si tak otestujete svůj charakter v kritických situacích a poznáte, že udělat racionální rozhodnutí pod vlivem emocí není vždycky jednoduché. Takže, až vám potečou nervy a zjistíte, že by možná stálo za to své peníze někam dlouhodobě uložit a maximalizovat tak své zisky, zkuste to u nás.

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou Ferrari prostě přijde