Psychologie a investování

Investování na akciových trzích může být obchod s vysokým rizikem a zároveň vysokou odměnou. Zatímco někteří investoři o peníze na akciových trzích přicházejí, jiní dokázali z akciových trhů vytvořit obrovské bohatství. Jaký je důvod, proč na akciových trzích uspěje jen určité procento investorů? Klíčovou roli zde hraje psychologie a chování investora. Psychologie je studium mysli, tedy toho, jak mysl funguje a jak může ovlivnit chování. Při investování, pokud je dobře pochopena, může pomoci zabránit finančním neúspěchům.

Behaviorální finance dokázaly překlenout propast mezi teorií a praxí vědeckým záznamem lidského chování. Vítězové uvažují jinak. Není to o tom, kolik toho víte, i když znalosti jsou zásadní. Nejde o to, jak tvrdě pracujete, i když bez tvrdé práce nedosáhne toho, čeho chcete dosáhnout. Skutečný rozdíl spočívá ve způsobu, jakým úspěšní lidé uvažují. Pojďme si uvést různé typy investorů na akciových trzích.

Aktivní investoři na akciovém trhu:

Aktivní investoři na akciových trzích používají investiční strategii, která zahrnuje nepřetržitou nákupní a prodejní činnost. Obvykle odmítají dlouhodobé trendy a zaměřují se na krátkodobé zisky.

Pasivní investoři na akciovém trhu:

Pasivní investoři na akciovém trhu dlouhodobě používají strategii nákupu a držení a nesnaží se těžit z krátkodobých cenových variací nebo načasování trhu.

Emoční investoři na akciovém trhu:

Emoční investoři na akciových trzích jsou ti, kteří mají tendenci držet se akcie navždy, bez ohledu na faktory, které negativně ovlivňují akcie a činí ji méně příznivou ve srovnání s jejími vrstevníky.

„Copycat“ investoři:

„Copycat“ investoři, tedy investoři, kteří mají tendenci opičit se. Kopírují akciová portfolia expertních / hvězdně úspěšných investorů v naději, že napodobí jejich výnosy, aniž by pochopili jejich strategii. Může to teoreticky vypadat jednoduše, ve skutečnosti je to často mnohem těžší, protože napodobování investic do akcií úspěšných investorů má svůj vlastní soubor rizik, kterým většina lidí nerozumí.

Psychologie investování je při investování na akciových trzích velmi důležitá. Chybovat při investování může být nákladné a způsobit ztráty, i když si akciový trh vede dobře nebo je ve fázi tzv. býčího trhu. Když je akciový trh v býčí fázi, investoři na akciových trzích jsou chamtiví. Naopak v období propadu trhu investory pohltí pesimismus. V ideálním světě je základním pravidlem úspěchu na akciových trzích nakupovat za nízkou cenu a prodávat za vysokou cenu. I když to vypadá docela jednoduše, většina investorů na akciových trzích dělá při dodržování tohoto pravidla chyby. Nakupují akcie za vysoké ceny a prodávají je pod vlivem tlaku a strachu, když ceny klesají.

Emoční faktory, jako je strach, nejistota, osobní zaujatost, lítost, averze a ego, hrají mnohem důležitější roli u investičních rozhodnutí většiny lidí než surová data. Jak ukazují výzkumy, navzdory snaze o nejrozumnější zacházení s našimi penězi, jsme náchylní k iracionálním rozhodnutím, pokud jde o správu našich financí. Podle odborníků v oblasti kognitivní psychologie mají naše finanční rozhodnutí co do činění s emocionálními a psychologickými problémy, jako je strach, nejistota, osobní zaujatost, lítost a ego, stejně jako nezpracovaná data, která dostáváme z trhu.

Vaše nastavení mysli určuje váš úspěch nebo neúspěch na akciových trzích. Slyšeli jste o legendárních investorech, jako jsou Warren Buffet, Benjamin Graham, Mark Mobius, George Soros, Peter Lynch a John Templeton? Neobvyklé psychologické vlastnosti, včetně schopnosti myslet odlišně od ostatních, z nich učinily jedny z nejbohatších osob na světě. Pokud budete postupovat podle mentality stáda a budete dělat to, co většina malých investorů na akciových trzích, můžete krátkodobě vydělat nějaké mírné zisky, ale dlouhodobě utrpět obrovské ztráty. Pokud však chcete být na akciových trzích úspěšní, musíte myslet a chovat se jako ti nejúspěšnější investoři. Vyžaduje to změnu vašeho přístupu a jasnou vizi. Ignorujte krátkodobé vzestupy a pády akciových trhů. Myslet dlouhodobě a myslet ve velkém. Investujte do kvalitních akcií a nechte své peníze pracovat za vás.

Přístup k riziku

Ukažte nám někoho, kdo rád prohrává. Velmi často zaujímáme asymetrický postoj k riziku když se nám daří a nebo naopak nedaří. Když jsme konfrontováni se ztrátami, jsme méně připraveni připustit, že jsme udělali chybu. Když však zaznamenáme zisky, zaujímáme benignější postoj k riziku a chlubíme se tím, jak jsme úspěšní. Statisticky je třikrát větší pravděpodobnost, že prodáme akcie, které si vedly dobře, než akcie, které si vedly špatně.

Vytěsňujeme špatná rozhodnutí

Mentální rozčlenění a selektivní paměť vede investory k tomu aby zapomněli na svá špatná rozhodnutí a pamatovali si na ta úspěšná, což zkresluje pocit jednotlivce pro jeho vlastní schopnost řídit své finance.

Nadměrná důvěra

Někteří investoři, včetně profesionálů, mají tendenci být příliš přesvědčeni o své schopnosti činit správná rozhodnutí. To zahrnuje mnoho věcí, které děláme v každodenním životě. Například průzkumy ve Švédsku ukazují, že 80% lidí si myslí, že jsou lepší než průměrní řidiči, což zjevně nemůže být pravda. Investoři si podobně příliš věří v přesnosti svých předpovědí a dostatečně nerespektují roli, kterou na finančních trzích hrají šance, že v konečném důsledku může být všechno jinak.

Hazard

Pojem hazard zná asi každý, ale jak je to s hazardem ve světě investic? Studie dokázaly, že lidé v kasinu riskují s penězi, které nedávno vyhráli, daleko více než s penězi, které si do kasina přinesli. Z hlediska akciového trhu to znamená, že pokud se investorovi velmi daří, může být v pokušení převzít při budoucích rozhodnutí vyšší míru rizika.

Pokud se rozhodnete investovat s Portu, většina výše uvedených bodů by měla být díky tomu pro vás pouze informativní. Na základě odpovědí u vstupního dotazníku vyhodnotíme výši rizika, která je optimální pro vás jako investora a vytvoříme vám diverzifikované portfolio přímo na míru odpovídající vaší investiční strategii. Pokud odkážete udržet své emoce na uzdě a nenecháte se odradit ne příliš příznivým, momentálním vývojem trhu, troufáme si říct, že nebudete litovat. Z dlouhodobého hlediska trhy rostou a  vzpamatovávají se z krátkodobých propadů v průběhu času. Klíčem úspěchu je dlouhodobé, vytrvalé investování bez snahy reagovat na aktuální vývoj trhu.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 4. díl: První klient

Ondra vycházel z domu v sedm ráno a před sedmou večer se nevracel. Přesto sklízel jen neúspěch. Portfolio manažeři zaměstnaní

Makléř – 14. díl: Lednový efekt

Vánoční večírek proběhl ve stylu „Gold akcí“ – hodně drahého pití, hodně dobrého jídla, hodně zábavy. Drahá kapela

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového