Počet klientů Portu dramaticky roste, od začátku roku se naše klientská i uživatelská báze dokonce zdvojnásobila. Naši online platformu nyní využívá už více než 45 tisíc registrovaných uživatelů. Objem prostředků, které Portu spravuje, aktuálně přesahuje 2,5 miliardy korun a šéf Portu Radim Krejčí do konce roku 2021 očekává další nárůst až na 5 miliard pod správou. Portu nově nabízí zvýhodnění dlouhodobých investorů, do portfolií je možné investovat už od 0,6 % ročně, poplatky za službu vlastní strategie startují na 0,53 % ročně. Tím se stáváme nejvýhodnější možností jak bezstarostně, efektivně a dlouhodobě investovat.
Zájem o investování je na vzestupu, svědčí o tom i rapidní nárůst klientů a aktiv pod správou Portu. V uplynulých dnech Portu překročilo hranici 45 tisíc registrovaných uživatelů a více než 2,5 miliard korun AUM. „Velmi zjednodušeně lze říct, že za zhruba tři roky od vstupu na trh získalo Portu 20 tisíc uživatelů a 1 miliardu aktiv pod správou a za další pouhé tři měsíce jsme dokázali tato čísla zdvojnásobit. To nás samozřejmě nesmírně těší a svědčí to o rostoucím zájmu drobných investorů efektivně zhodnocovat své úspory. Díky tomuto dynamickému růstu očekáváme, že spravovaná aktiva v našich ETF portfoliích a strategiích dosáhnou na konci letošního roku k hranici 5 miliard korun,“ říká Radim Krejčí, zakladatel Portu.
„Míří k nám jak nespokojení klienti podílových fondů, jiných online investičních služeb, ale i ti, kteří s investováním úplně začínají,“ doplňuje. Cíle Portu pro rok 2021 rozhodně nejsou malé. Podle Radima Krejčího by mělo Portu dosáhnout na konci roku 2021 na 5 miliard korun pod správou. „Cíl pět miliard na konci roku je ambiciózní, ale věříme, že Portu má potenciál v objemech předehnat i velké české podílové fondy spravující aktuálně desítky miliard korun.“
Jedním z nástrojů, jak ambiciózního cíle dosáhnout, je systém slev, který Portu v nedávné době spustilo. „Slevou, kterou jsme navázali na investiční horizont, chceme motivovat klienty k odpovědnému chování a k dodržení stanoveného investičního cíle. Právě dlouhodobý horizont je faktorem, který v investování prokazuje velkou efektivitu a je v podstatě jediným vodítkem k úspěchu,“ říká Radim Krejčí. Radima jsme se k této příležitosti zeptali i na pár otázek.
Proč došlo ke snížení poplatků právě teď?
R: Portu je nástroj pro dlouhodobé pravidelné investování. Jsem přesvědčen, že čím delší je investiční horizont, tím smysluplnější je investování. O tom, jak zodpovědné dlouhodobé investory zvýhodnit, jsme v Portu diskutovali už delší dobu. Vymysleli jsme systém, v rámci kterého si každý investor může dobrovolně zvolit výši slevy na poplatku podle toho, jaký sleduje investiční cíl a časový horizont.
Snížení poplatků jsme zvažovali už loni, když začala pandemie. Doladit systém a vše naprogramovat nám zabralo nějaký čas, proto jsme slevy spustili až nyní. Není třeba v tom hledat nějaký záměr ohledně načasování. Faktem ale je, že jsme hodně počítali, zda si můžeme snížení poplatku dovolit. V rozhodování nám výrazně pomohl silný příliv nových klientů, takže se dá říct, že čím víc nás bude, tím levnější investování může být.
Původní poplatek za správu byl 1 % ročně z celkové investované částky?
R: Základní poplatek za správu majetku v rámci Portu portfolií, které Portu sestavuje a spravuje pro klienta, činí i nadále 1 % p.a. z hodnoty investice. Poplatek je účtován na měsíční bázi a je stanoven na základě denních stavů portfolia. Dále Portu nabízí službu Portu strategie a tematické investování, kde si klienti sami zvolí složení a parametry investice nebo si vyberou z nabídky tematických strategií, geograficky i sektorově zaměřených třeba na Asii, odpovědné investování či zdravotnictví. Za tuto službu je účtován poplatek 0,89 % až 1,89 % p.a. dle zvoleného cenového plánu. Poplatek se vypočítává stejně.
Píšete, že v případě investičního horizontu na 15 let si sáhne investor až na 40% slevu. Fixace je přitom dobrovolná a nezávazná, i při její aktivaci lze peníze kdykoliv vybírat”. To znamená, že zpátky nebudete vybírat ani slevu?
R: V případě potřeby je možné vybrat peníze i před koncem fixovaného období – peníze nejsou nikdy zamčené. V tomto případě je klientovi u vybírané částky (nikoliv z celé investice) doúčtován zpětně rozdíl mezi zvýhodněným poplatkem a jeho plnou výší dle platného sazebníku – tedy poplatku, který by platil bez uplatnění slevy (u portfolií tedy 1 % p.a.). Na aktivaci slevy lze tedy jen vydělat – nikdy na tom nebude člověk hůře, než kdyby slevu neaktivoval vůbec.
My chceme tímto programem klienty nejen odměnit, ale naučit je také lépe finančně plánovat, cílů i portfolií proto může být více – investor si může vytvořit třeba jedno portfolio na 5 let se slevou na poplatku 20 %, druhé portfolio dlouhodobé na 15 let se slevou 40 %. Portfolia se mohou lišit i rizikovým profilem – u delšího horizontu je možné si dovolit vyšší rizikovost a tím i vyšší potenciální výnos. Je to jen o práci s pravděpodobností výběrů, o finančním plánování a jisté disciplíně. Samozřejmě tomu, kdo má tendenci zmatkovat při každém výkyvu na trzích, náš program moc vyhovovat nebude.
Neohrozí snížení poplatku kvalitu služby a aplikace?
R: Naopak, umožní nám to upevnit naší pozici lídra na trhu, růst ještě rychleji a nadále pracovat na zlepšování Portu. Inovativní produktový vývoj a vysoká kvalita služeb pro nás byla vždy na prvním místě a na tom se nic měnit nebude ani do budoucna.
Správcovský poplatek na dětských účtech je dokonce 0,25 % p.a. Také na dětské účty se dají uplatnit slevy?
R: Dětský investiční účet s poplatkem 0,25 % p.a. je podle mého názoru sám o sobě i nastavením poplatků unikátním produktem na českém trhu. Poplatek je už tak výrazně nízko, že jsme se rozhodli slevový program na dětské účty neposkytovat.
Od srpna 2018, kdy byl spuštěný ostrý provoz Portu, jste doteď do správy dostali 2,5 miliardy korun. Proč věříte, že se vám to do konce roku podaří dostat na 5 miliard?
R: Jednak na českém trhu nabízíme nejpokročilejší službu a se slevovým programem jsme nově i nejlevnější. Pro lidi, kteří hledají jednoduché, bezúdržbové investování je Portu první volbou. Míří k nám jak nespokojení klienti podílových fondů, jiných online investičních služeb, ale i ti, kteří s investováním úplně začínají. Cíl 5 miliard na konci roku je ambiciózní, ale věříme, že Portu má potenciál v objemech předehnat i velké české podílové fondy spravující aktuálně desítky miliard korun.
Jaké aktivity pro to děláte?
R: Marketingové, produktové a osvětové. Hodně se snažíme zaměřit na vzdělávání – ať už sami na blogu, webinářích nebo třeba v rámci spolupráce s Karlem „Kovy“ Kovářem. Vidíme, že když u lidí odbouráme všemožné mýty spojené s investováním a popíšeme jim, jak Portu funguje a jak se liší od tradičních investičních služeb, tak se k nám přímo hrnou. Hodně velkou roli ale hraje i to, že Portu má za ty tři roky existence dobré výsledky, generuje vyšší výnosy než konkurence, prošli jsme si pandemickou krizi. Zkrátka ukázalo se, že naše vize a strategie prostě funguje.
Neobáváte se konkurence tradingových platforem?
R: Tradingové platformy se zaměřují na jiný zákaznický segment, potřebují, aby investoři obchodovali, spekulovali, byli zkrátka aktivní. Portu umožňuje investovat široké veřejnosti – jednoduše a bezúdržbově. Je pro ty, kteří chtějí investovat dlouhodobě a pravidelně a netrávit tím zbytečně moc času, neberou investování jako zábavu nebo dokonce hru. Nabízíme portfolia poskládaná na míru dle vyplněného investičního dotazníku, postaráme se o výběr ETF, jejich obchodování, rebalancing a měnové zajištění. Naší výhodou je také nákup frakcí, díky čemuž mohou investovat i klienti s menšími obnosy peněz.
Smyslem Portu je, aby se klienti nemuseli moc starat – my se staráme za ně. Peníze mají pracovat pro vás, ne vy pro peníze. U tradingových platforem je to mnohdy obráceně – musíte se hodně snažit a výsledek tomu snažení vůbec nemusí odpovídat. Portu je tu od toho, aby generovalo výnosy dlouhodobě a hlavně konzistentně.