Radim Krejčí: Vytváříme lepší místo pro peníze

Radim Krejčí

Společnost WOOD & Company spustí pod novou značkou Portu investiční platformu pro individuální investory. Myšlenka vytvořit produkt, který umožní snadno a jednoduše investovat na kapitálových trzích široké veřejnosti, se rodila několik let. „Portu nabídne pasivní formu finančního investování s dynamickým řízením rizika,“ říká Radim Krejčí, šéf projektu.

 

Radime, co je to Portu?

Portu je online platforma, která umožní investování na kapitálových trzích široké veřejnosti. Na základě vyplnění online dotazníku navrhneme zákazníkovi portfolio na míru (portu = portfolio for you). Toto portfolio pak budeme pravidelně monitorovat a upravovat dle aktuálního dění na trzích. Obvykle se tato služba v zahraničí označuje jako online asset management nebo robo advisory.

Kde se zrodila myšlenka Portu?

Jsem sám investor, pohybuji se delší dobu v oblasti investování a kapitálových trhů. Dlouhodobě přemýšlím, jak zhodnotit peníze. V Česku většina lidí nechává peníze ležet ladem na účtech, ostatní jsou buď „fondaři“, kteří si od někoho nechali poradit a „spoří“ si ve fondech, nebo jsou to hyperaktivní „tradeři“, kteří zkouší štěstí na burze sami. Potom je tu relativně malá skupina lidí, kteří zkouší alternativní nebo privátní rizikové investice. Takže nízkonákladový investiční produkt pro širokou veřejnost s řízeným rizikem, tady prostě není. Tím se zrodila idea Portu.

Čím je Portu výjimečné?

Portu nabídne možnost investování na bázi online asset managementu za velmi nízký poplatek. Když se podíváte na vstupní, správcovské a výstupní poplatky u fondů, poradců a bankéřů, můžete se dostat přes 5 %. To při očekávaném průměrném růstu trhu kolem sedmi procent může sebrat většinu zisku. Portu bude výrazně levnější.

Další naší výhodou je, že umíme vytvořit a průběžně kontrolovat diverzifikované portfolio složené z různých druhů aktiv (akcie, dluhopisy, komodity…) i pro velmi nízkou investici. To nám umožní téměř každému nabídnout servis, který banky obvykle poskytují jen VIP klientům nad 10 milionů korun.

Půjde o transparentní, férový a efektivní způsob investování bez limitů a s velkou flexibilitou, co se týče nakládání s investovanými prostředky.

Kdo rozhoduje o tom, kam se peníze budou investovat? Je investování řízeno člověkem nebo robotem?

Portu nabídne pasivní formu finančního investování s dynamickým řízením rizika. Dynamického řízení rizika je dosahováno skrze průběžný rebalancing portfolia. Skladbu a vývoj portfolií kontroluje profesionální portfoliomanažer, nicméně nejedná se o aktivní asset management ve smyslu tradiční honby za výnosem za každou cenu. My chceme naopak aktivní roli člověka co nejvíce upozadit, a tak eliminovat případné individuální chyby. Bavíme-li se o dlouhodobém investování, podle nejnovějších výzkumů portfoliomanažeři stejně nejsou dlouhodobě schopni překonat vývoj trhu.

Jaké jsou nevýhody Portu?

Poněkud záludná otázka. Moc se mi nechce na ni odpovídat, každá služba má svá pro a proti. Někomu Portu může připadat příliš složité, jinému naopak jednoduché. Je potřeba si uvědomit, že jde o investiční produkt, který vyžaduje jistou dávku aktivity a sofistikovanosti ze strany klienta. Stejně tak je důležité, aby si klient uvědomoval rizika spojená s investováním na kapitálových trzích.

Kdy portu spustíte?

Právě probíhá fáze programování. Očekáváme veřejné beta testování na přelomu září a října.

Jak dlouho jste projekt Portu připravovali?

Nad konkrétním projektem jsem začal přemýšlet zhruba před třemi lety, v únoru jsme zahájili ve WOOD & Company vývoj celé aplikace.

Proč si myslíte, že budete úspěšní?

Služba je dobrá, koncept a princip je výjimečný a ve střední Evropě zatím vůbec není rozšířený. Snad bude i provedení dobré, tedy uživatelský komfort, a podaří se nám koncept investování dostat mezi lidi, potom budeme úspěšní. V Česku vzniká a už existuje spousta finančních projektů, které nemají zdaleka tak dobré předpoklady jako Portu.

Pro koho je projekt určen?

Cílíme na širokou veřejnost, která má nějaké našetřené prostředky, které buď neví jak investovat, nebo je nespokojena s jejich aktuálním zhodnocením.

Kolik je v České republice podle vás potenciálních investorů.

Na účtech českých domácností leží biliony koruny. Naprosto bez užitku ztrácejí svojí hodnotu. A lidí, kteří si mohou dovolit investovat milion korun jsou v České republice stovky tisíc (E15)! Produktů je přitom na trhu málo, resp. se omezujeme jen na podílové fondy. A lidí, kteří aktivně investují na burze je strašně málo. Portu je někde mezi, nejde o fond, ale není to ani individuální investování.

Jaký je podle Vás postoj české veřejnosti k novým fintechovým produktům?

V poslední době jsme na české fintech scéně viděli několik nových projektů, které mají velký úspěch a dokazují, že Češi jsou hladoví po nových věcech a že míra důvěry v investování přes internet se zvyšuje.

Je Portu jediný projekt, který připravujete?

To určitě ne, máme v rámci retail divize ve WOOD & Company již vymyšleno několik dalších produktů, které budou s Portu více či méně propojeny. Detaily zatím neprozradím, budeme průběžně informovat na našem blogu a v newsletteru.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se děje v Číně? Hrozí kolaps?

Marně byste na světě hledali tak úspěšný hospodářský příběh, jaký se v posledních desetiletích odehrává v Číně, nejlidnatější

rozpočet

Proč mít rozpočet a jak ho vytvořit?

Pokud se zeptáte stovky finančních poradců, co je podle nich nejdůležitější pro tvoření správných finančních rozhodnutí, většina z