Search
Close this search box.

Ray Dalio: Hotovost je hloupost, držte se globálně diverzifikovaných portfolií

Ray Dalio, zakladatel investiční společnosti Bridgewater Associates, prohlásil, že investoři by si neměli nechat ujít aktuální sílu trhu a měli by vložit svoje peníze do diverzifikovaného portfolia.

„Všichni jsou pozadu, proto chce teď každý naskočit,“ řekl Dalio pro CNBC na světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Vysvětloval, že spousty lidí čekají „až“, přitom nejlepší je začít co nejdřív a nečekat na tu ideální příležitost – ta nebude nikdy. Dalio doporučuje mít dobře globálně diverzifikované portfolio a vyhnout se hotovosti.

„Hotovost je hloupost,“ říká Dalio. „Nesoustřeďte se na hotovost a investujte. Na světě je stále zbytečně mnoho nevyužitých peněz.“

Daliova společnost Bridgewater má ve správě okolo 160 mil. USD. Podobné tvrzení tu bylo již v roce 2018, kdy Dalio prohlásil, že lidé „sedící“ na penězích se budou cítit hloupě, až prošvihnou růst trhu.

„Musíte mít vše vyvážené, podle mě byste měli mít část peněz i ve zlatě,“ čímž se vrací ke svému tvrzení z minulého roku, že zlato bude stále dobrá investice i v následujících letech. Naopak Dalio varuje před spekulativními investicemi, jako například do bitcoinu. „Peníze mají ve zkratce dva účely, prostředek pro směnu a jako uskladnění hodnoty bohatství, přičemž bitcoin zatím není efektivní ani v jednom z těchto případů,“ tvrdí Dalio.

Daliova varování pro následujících 5 let

Dalio nepředpokládá, že by v následujícím roce měl přijít ekonomický propad a spíše doporučuje investorům hledět více do budoucna. Až za volby amerického prezidenta, které proběhnou tento rok.

„Pokud nastane propad – a je pravděpodobné, že v příštím volebním období amerického prezidenta nastane – nebude dobře nastavena měnová politika a lidé „si půjdou po krku“, v tu chvíli bych se obával. Každý rok je přibližně 20% šance na ekonomický propad, není to nic neobvyklého“ dodává Dalio.

Věří, že USA je v pozici, kdy stále dokáže stimulovat americkou ekonomiku tak, jako tomu bylo v minulosti. Zejména snižováním úrokových sazeb. „Stačilo víceméně správné rozhodnutí a ekonomika šla nahoru,“ říká. Ale pokud Spojené státy budou stále snižovat úrokové sazby, a politici budou nadále rozdělovat společnost, Dalio se obává, že ekonomika nebude schopna se tak pružně přizpůsobovat, jako dříve.

Do budoucna budou lidé mnohem více přemýšlet nad tím, kde a jak uchovat své bohatství.

Zdroj: CNBC

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme