Search
Close this search box.

Ray Dalio: „Steve Jobs světa investic“

Společnost Bridgewater Associates patří mezi nejúspěšnější světové hedge fondy. Spravuje více než 160 mld. USD pro více jak 350 institucionálních klientů. Pracuje pro ni přes 1 700 lidí a sídlí v americkém Westportu. V roce 1975 ji založil Ray Dalio, který jej od té doby úspěšně vede v dobách konjunktury i recese. Seznamte se s mužem, jež patří mezi neschopnější finančníky světa.

Pokud vás zajímají biografická data, najdete je přehledně na stránkách Bloombergu nebo Forbesu. Pro rychlé seznámení vytahujeme podle nás ty nejzajímavější střípky z jeho života:

  • Ray Dalio se narodil v New Yorku, Jackson Heights, vyrůstal na Long Islandu.
  • Svou první investici učinil, když mu bylo 12 let – koupil akcie Northeast Airlines, jejichž hodnota se ztrojnásobila po následné fúzi.
  • Vystudoval bakaláře ve financích na Long Island University a program MBA na Harvard Business School.
  • Po škole začínal jako komoditní obchodník na NYSE, následně působil ve 2 dalších burzovních firmách.
  • V roce 1975 ze svého bytu založil Bridgewater Associates. Dvacet let poté se firma stala největším hedge fondem na světě.
  • Podle Forbesu je hodnota jeho osobního jmění 17,4 mld. USD.
  • V posledních letech se Dalio angažuje ve filantropii, v roce 2011 se připojil k Buffetově Giving Pledge a zaštiťuje nadaci The Dalio Foundation.
  • Dalio je rovněž veřejně vyhledávaným řečníkem a intelektuálem, své přemýšlení představil v roce 2017 i na globální konferenci TED a vydal knihu Principles, jež se stala bestsellerem New York Times.

Právě skrz jeho publikované myšlenky bychom vám chtěli práci tohoto investora představit. Kromě náhledu na jeho mentální modely obsahují následující zdroje dostatek inspirace a znalostí k ekonomii, financím a investicím.

Prvním velkým multimediálním výstupem je precizně zpracované infografické video How The Economic Machine Works, vysvětlující, jak funguje ekonomika. Myšlenku ekonomiky jako stroje Dalio rozpracovává i ve své další práci, nikde ji ale nerozvádí tak přehledně, jako v následujícím videu. Jakkoli je určeno spíše pro finanční juniory, stojí za zhlédnutí, stejně jako jeho esej k volnému stažení.

Asi nejvýraznějším způsobem, jež se zapsal Dalio do myslí lidí mimo finance, je jeho kniha Principles. Ta si získala své fanoušky mezi předními světovýmí lídry, technologickými podnikateli, i filantropy. Kniha představuje jakýsi souhrn pravidel, kterými se Dalio ve svém životě řídil a nadále řídí. Podle něj jsou právě tyto principy pohonem jeho osobního, ale i podnikatelského úspěchu. Příkladem může být např. jeho přístup k učení. Dalio sám sebe označuje jako „profesionálního dělače chyb“ a otevřeně vystupuje jako propagátor nutnosti selhání a učení se z něj. Tento jeho princip se dá vyjádřit následující rovnicí:

BOLEST + REFLEXE = PROGRES

Pokud by se vám kniha nechtěla kupovat, můžete si přečíst zdarma její první verzi v tomto e-booku. A dáváte-li přednost opět videu, Dalio připravil výtah Principů v 30 minutovém animovaném videu:

Zájemce o odbornější témata jistě potěší, že Dalio má v plánu vydat i knihu, jež shrnuje jeho investiční principy. Než se tak stane, vypustil však do světa další kousek exkluzivního obsahu. Kniha Principles For Navigating Big Debt Crisis čtenáře seznamuje s tím, jak fungují dluhové krize a jak se s nimi investičně vyrovnat. Odbornějšího obsahu však najdete od Dalia a jeho společníků více, např. profesionální pohled investičního týmu fondu na finanční krizi z roku 2008 stojí určitě za pozornost.

A konečně, zajímá-li vás, jak funguje kultura v Bridgewater, nemůžete minout Daliovu TED přednášku z roku 2017. Popisuje v ní unikátní firemní prostředí, ve kterém je radikální upřímnost naprostá nutnost. Kulturu, kde i nováček na vstupní pozici hodnotí názory samotného Dalia, kulturu, jež pohání rozhodování jedné z nejúspěšnějších investičních společností světa.

Pokud vás Ray Dalio zaujal, doporučujeme jej sledovat např. na Twitteru, nebo si s ním poslechnout podcast či přečíst jeho investiční rady pro mileniály. Jeho myšlenky jsou jedinečné v tom, jak pokorně snoubí hlubokou moudrost finanční, i tu životní.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 17. díl: Konec Golda

Kyperská centrální banka se rozhodla nezachránit banku Laiki, u které má pražská makléřská firma ulité peníze z projektu Energon.