Search
Close this search box.

Robo-advisory ve světě

Investování prostřednictvím robotických poradců je trendem 21. století. Důvodů existuje hned několik. Nízkonákladovost, bezpečnost či dostupnost pro běžné investory.

V minulém desetiletí se pod pojmem robo-advisory skrývaly spíše online nástroje, které používali certifikovaní finanční poradci se zaměřením na specifická odvětví. Vše se začalo měnit až v roce 2008, kdy se robo-advisory platformy začaly otevírat širší veřejnosti.

Portu je jediným a tím pádem i největším robotickým poradcem na českém finančním trhu. Ve světě však patří spíše mezi trpaslíky. I proto si v tomto článku představíme ty největší a nejzajímavější robotické poradce, na které můžete narazit. Většinu zahraničních robo-advisory projektů samozřejmě sledujeme a díky tomu s námi do nich můžete nahlédnout.

Betterment

Rok spuštění: 2010 | AUM (spravovaný majetek): 13,5 mld. USD+ | Země: USA

Betterment je často (a právem) označován za průkopníka robotického investování. Právě Betterment, založený roku 2008, přišel s myšlenkou jednoduchého a dostupného investování pro všechny. Realizace však byla o něco složitější a tak se Betterment otevřel veřejnosti v roce 2010.

Od té doby patří tato americká platforma k inovátorům robotického investování. Kromě tradičních portfólií složených z několika ETF, můžete investovat i jinými způsoby. Mezi nejzajímavější patří investice skrze ETF obsahující pouze společensky odpovědné firmy, nebo možnost upravovat váhu jednotlivých ETF (pouze pro klienty s 100 000 USD+).

Betterment se nebojí experimentovat ani s aktivnějším způsobem investování. Svým klientům proto nabízí množství různých konzultací s investičními poradci, kteří podrobněji posoudí situaci jednotlivce. Tyto nadstandardní služby jsou samozřejmě zpoplatněné a ceny se pohybují v řádech tisíců korun.

Obrázek 1: Ukázka robo-advisory Betterment.com

betterment screenshot

 

Wealthfront

Rok spuštění: 2011 | AUM: 10 mld. USD+ | Země: USA

Historie společnosti Wealthfront se začala psát již roku 2008, avšak k robotickému poradenství měla tato firma ještě daleko. Vystupovala pod jménem „KaChing“ a sloužila jako „fantasy liga“ v investování. Uživatelé zde mohli investovat virtuální peníze a soutěžit o nejlepší zhodnocení.

Netrvalo však dlouho než zakladatelům došlo, že uživatelé se zájmem o virtuální investování tvoří dobrou skupinu zájemců o opravdové investování. Wealthfront se proto roku 2009 začal věnovat reálnému investování. Nutno podotknout, že v té době se jednalo spíše o aktivní správu formou podílových fondů.

K robotickému investování si Wealthfront našel cestu až na konci roku 2011. Od té doby spravuje přes 10 miliard dolarů a a patří mezi nejvýznamnější hráče na americkém trhu. Za zmínku stojí poměrně neobvyklé rozložení portfolia, ve kterém se (v malém množství) může nacházet i složka s přírodními zdroji nebo s nemovitostmi.

V neposlední řadě vyniká Wealthfront v investování na lepší stáří. Uživatelům nabízí interaktivní grafy, ve kterých lze mimo jiné vyzkoušet různé scénáře investování/utrácení a zjistit zdali je vysněný důchod realizovatelný.

Obrázek 2: Ukázka robo-advisory Wealthfront.com

wealthfront screenshot

 

ETFmatic.com

Rok spuštění: 2016 | AUM: neznámé | Země: 32 zemí EU

Přesuňme se ale z Ameriky trochu blíže k nám. Do Evropy. ETFmatic je britský robotický poradce, který se soustředí na evropský trh. Své služby nabízí ve 32 zemích, mezi které patří i Česká republika. Nic vám proto nebrání ve vyzkoušení a porovnání s Portu. Mimochodem, hlavním problémem pro české investory je absence měnového zajištění. Vaší investici v takovém případě ovlivňuje nejen vývoj trhu, ale i vývoj české koruny k zahraničním měnám.

Na rozdíl od Bettermentu, Wealthfrontu ale i od Portu zvolil robotický poradce ETFmatic odlišný přístup k nakupování ETF. Jednotlivé instrumenty nenakupuje po frakcích ale pouze po celých kusech. To je pro správce sice jednodušší, ale celý systém tak ztrácí část svého kouzla. Obzvláště portfolia klientů investujících nižší částky jsou nedostatečně diverzifikovaná a zbytečně velké množství peněz leží neinvestovaných.

Pro ETFmatic bude jednou z nejdůležitějších událostí odchod Velké Británie z EU. Odchod bez dohody, nebo se špatnou dohodu by mohl velmi negativně ovlivnit vývoj tohoto robotického poradce.

Obrázek 3: Ukázka robo-advisory ETFmatic.com

etfmatic

 

Scalable.capital

Rok spuštění: 2016 | AUM: 1 mld. EUR+ | Země: Německo, Rakousko, Švýcarsko, Velká Británie

Posledním robotický poradcem, na kterého se podíváme, je Scalable Capital. Scalable Capital je německý robotický poradce fungující od konce roku 2016. Od většiny svých konkurentů se odlišuje tvrději nastavenými podmínkami pro investory. V čem? Minimální investice u této společnosti je nastavena na 10 000€ (případně £), což může být překážkou mimo jiné pro ty, kteří s investováním teprve začínají a svůj kapitál budují.

Zajímavostí, která stojí za zmínění, je ukazatel VaR (value-at-risk), používaný při tvorbě portfolia. Ukazatel pracuje s historickými daty a vyjadřuje maximální propad, který portfolio může zaznamenat (s 95 % pravděpodobností a na základě historických hodnot, které samozřejmě nezaručují budoucí vývoj). Díky němu může uživatel nastavit maximální riziko, který je ochotný nést a tomu se přizpůsobí i rozložení portfolia.

var ukazatel

Tak jako u Portu je investor u Scalable Capital omezen na základě odpovědí v investičním dotazníku. Ten je totiž srdcem robotického investování a hraje důležitou roli při tvorbě portfolia. Platforma vás proto nenechá podstupovat riziko, které by neodpovídalo vašim znalostem nebo investičním očekáváním. Posun k bezpečnějšímu portfoliu je naopak samozřejmostí.

Obrázek 4: Ukázka robo-advisory Scalable.capital

scalable capital

 

Rozmach robotického investování

Tímto krátkým seznamem svět robotických poradců ani zdaleka nekončí. Za uplynulých 10 let jsme se stali svědky geometrického růstu robo-advisory platforem, kterých je jen na území USA kolem stovky. I díky nim stoupá množství peněz, které jsou spravovány pasivní formou a investovány prostřednictvím ETF.

Robotické investování vzniklo jako odpověď na předražené podílové fondy. Přestaňte platit nesmyslné a vysoké poplatky. Dejte sbohem vstupním a výstupním poplatkům a začněte investovat chytře.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce

Makléř – 4. díl: První klient

Ondra vycházel z domu v sedm ráno a před sedmou večer se nevracel. Přesto sklízel jen neúspěch. Portfolio manažeři zaměstnaní

DIP - jak vyuzit Portu na duchod

Jak naplno využít důchodový účet Portu

Pokud jste si právě založili důchodový účet (DIP) u Portu a zajímá vás, jak s jeho pomocí začít investovat na stáří a využít všech jeho výhod, jste tu správně. V následujícím článku vám ukážeme několik tipů, které vám pomohou s využíváním vašeho důchodového účtu naplno.