Search
Close this search box.

Rok 2023 ve znamení dvojciferných výnosů, úspěchů a novinek

Zatímco rok 2022 byl náročný a plný výzev, ten loňský byl nadprůměrně výnosný. Potvrdilo se tak pravidlo, že z každé krize se trhy časem postupně vzpamatují. Pravidelní investoři, kteří se nenechali rozhodit poklesy a pravidělně při nich přikupovali měli žně a mohli se těšit z dvojciferných výnosů. Nedařilo se ale jen akciovým trhům, ale i třeba zlatu nebo rizikovějším aktivům, jako jsou kryptoměny.


Dobrou náladu na finančních trzích odstartoval úspěšný boj centrálních bank s inflací. Ta klesla v USA na 3,1 % a v eurozóně je na úrovni 2,9 %, což jsou již hodnoty blízké cílovým 2 % stanovených Fedem a ECB. Srazit inflaci se díky vysokým úrokovým sazbám podařilo i u nás. Z lednových 17,5 % klesla na 7,3 % a ČNB se tak na konci prosince poprvé od června 2022 odhodlala ke snížení úrokových sazeb.

Jelikož se růst spotřebitelských cen dostává pod kontrolu, centrální banky předních ekonomik tak začínají plánovat snižování sazeb. To se investorům dodalo optimismus a akciové trhy rostly. Mimo pokles inflace to i vypadá, že se podaří tzv. měkké přistání, tedy úspěšné snížení inflace k cíli aniž by se vyvolala recese v podobě skokového růstu nezaměstnanosti. Ekonomika USA prokázala odolnost a i když eurozóna balancuje na hraně recese, vyhlídky na snižování sazeb by mohlo její ekonomiku opět nakopnout.

Globální akciový index MSCI World si od začátku roku připsal 22 %. Akciovému světu ale vládly technologické akcie, a je zastupující index Nasdaq Composite vzrostl o 43 %, těsně následovaný japonskými akciemi reprezentovanými indexem Nikkei 225 s výnosem 28 % a americkým indexem S&P 500 s výnosem 24 %. Panevropský index Euro Stoxx 50 si připsal 17 %. Indický Nifty 50 připsal 19 %. Zaostávaly rozvojové trhy, které byly taženy dolů především čínskými akciemi. Druhou největší ekonomiku světa trápí velké problémy v oblasti nemovitostí a slabé spotřeby a index Hang Seng tak odepsal za rok 14 %.

Zatímco v roce 2022 byly technologické společnost citlivé na zvyšování úrokových sazeb nejvíce zasaženy a zaznamenaly velké ztráty, rok 2023 můžeme označit za jejich velkolepý návrat především díky rozmachu umělé inteligence. Nvidia si připsala neskutečných 239 %, Meta 198 %, Amazon 79 %, Microsoft a Alphabet 57 % a Apple 55 %. Za zmínku stojí i akcie AMD (+132 %), Netflix (+66 %) nebo akcie kryptoburzy Coinbase, které si připsaly 427 %.

Dluhopisům se začalo dařit až v závěru roku, kdy klesající inflace a nižší ekonomická aktivita vyvolaly tlak na ukončení cyklu zvyšování sazeb. Výnosy na amerických i globálních dlouhodobých dluhopisech začaly klesat a k nim inverzní ceny dluhopisů tak začaly růst.

Docela se dařilo také zlatu, jehož cena vzrostla skoro o 13 % na 2 076 USD za jednu unci a dosáhla nového historického maxima. Na úrovni poblíž dvou tisíc dolarů však byla cena zlata již v roce 2020 a od té doby spíše kolísala. Tlak na zhodnocení zlata ale nevyvíjela pouze inflace, ale také trvající válka na Ukrajině a nový konflikt mezi Izraelem a Hamásem. Do zlata můžete například investovat v rámci naší strategie Zlatý přístav, v ideálním případě by ale mělo tvořit pouze menší část portfolia.

Mnozí investoři se letos vrátili k ochotě riskovat, což ukázaly nejen akcie, ale především kryptoměny. Takzvané virtuální zlato, Bitcoin, si od začátku roku připsalo 153 %, čemuž přispěly vyhlídky na schválení bitcoinového ETF společnosti BlackRock a blížící se halving, po kterém cena zpravidla roste. Do Bitcoinu samozřejmě můžete investovat na Portu Crypto.

Jak se dařilo Portu a co jsme za rok stihli?

Je za námi rok, během kterého jsme překonali řadu důležitých milníků. Je nás už více než 240 tisíc a pod správou máme přes 26 miliard Kč. Za to vám patří velké díky. Vážíme si vaší důvěry a těšíme se na další roky společného investování.

Dvouciferně rostly nejen světové indexy, ale také naše Portu portfolia. Portfolio 10 s nejvyšší rizikovostí letos vzrostlo o 20,5 %. Opatrnější portfolio s rizikovým stupněm 5 připsalo za uplynulý rok 15,8 %, zatímco naše nejkonzervativnější portfolio 1 vzrostlo o 11,1 %.

I přes mohutný růst akciových trhů jsme v Portu nezaháleli, vylepšovali naše služby pro vaše pohodlí a představili několik novinek. Mezi ty nejhlavnější patří:

Dlouhodobý investiční produkt. Nejžhavější novinkou je spuštění Dlouhodobého investičního produktu, který vám umožní zajistit se na stáří podle svého, za státní podpory a daňového zvýhodnění. V rámci režimu DIP si může člověk sám zvolit, jak bude na důchod investovat a příspěvky vložené v rámci DIPu si může až do výše 48 tisíc za rok odečíst od daňového základu. Vice se o DIPu dozvíte zde.

Vlastní licence obchodníka s cennými papíry: Odštěpujeme se od své mateřské společnosti WOOD & Company Financial Services a staváme se samostatnou společností. Kromě samostatnosti získáme hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro vás se ale nic nemění.

Mobilní aplikace v novém kabátě: Vylepšili jsme naši mobilní aplikaci, abychom zajistili pohodlnější a přehlednější užívání Portu na vašich zařízeních. Nový design a optimalizace přinášejí ještě lepší uživatelský zážitek. Stáhněte si ji na iOS nebo Android.

Eurová investiční rezerva: Spustili jsme eurovou verzi našeho nejkonzervativnějšího produktu Investiční rezerva, který využívá úročenou hotovost spolu s investičními nástroji tak, aby chránila vaše úspory při co nejmenší rizikovosti. Aktuální výše úročení je 3,5 % p.a.

Pravidelné převody: V reakci na vaši poptávku jsme představili novou funkcionalitu, která umožní zadávat příkaz k automatickému převodu prostředků z vaší Peněženky nebo Investiční rezervy do portfolií a dalších investic. Pravidelný převod si můžete nastavit na měsíční nebo i týdenní bázi.

Portu Magazín: Vylepšili jsme náš blog a už nějakou dobu všechny aktuality, vzdělávací články, analýzy, stejně jako naše podcasty a video obsah najdete v Portu Magazínu. Doufáme, že se vám nový design líbí a pokud je navíc něco, co byste na Magazínu rádi viděli, nebojte se nám dát vědět. 

Redesign Portu Gallery: Přepracovali jsme design webu Portu Gallery, abychom vám umožnili ještě snadnější procházení a nákup sběratelských předmětů.

WOOD Realitní fond: V březnu jsme na platformě opPORTUnity nabízející nevšední investiční příležitosti představili realitní fond WOOD & Co. Realitní OPF, pomocí kterého můžete investovat do komerčních nemovitostí s podporou expertů.

Kontinuální obchodování na trhu START: V rámci opPORTUnity jsme pro zájemce o český trh zavedli možnost kontinuálního obchodování na trhu START. Pro investory na opPORTUnity se tak zjednodušilo a zrychlilo obchodování s akciemi v naší nabídce.

Nejlepší fintech v ČR. Po triumfu ve Zlaté koruně jsme se stali také Fintechem roku 2023 v soutěži Mastercard Banka roku.  Letos se tak jedná už o páté ocenění skvělé práce všech kolegů v Portu týmu. Děkujeme i všem našim investorům za podporu, bez vás by to nešlo!

Úspěšný úpis děl Alfonse Muchy: Úspěšně jsme upsali unikátní sbírku děl Alfonse Muchy za celkem 270 milionů korun, která obsahuje přes 400 kusů originálních artefaktů tohoto velikána secese.

Věříme, že rok 2024 bude nadále přát vyváženým diverzifikovaným portfoliím. Stejně jako před rokem, kdy na finančních trzích převládal pesimismus a mnozí varovali před finanční apokalypsou, jsme vyjádřili jediné přesvědčení – trhy se vzpamatují, tak jako vždy předtím. Nyní bychom rádi připomněli, že to, jaký bude rok 2024, není tak důležité, protože pokud někdo investuje dlouhodobě a pravidelně, úspěch se dostaví.

Jsme rádi, že jste si na vaší investiční cestě vybrali právě nás a že vás v budování vašich finančních cílů můžeme podporovat. Děkujeme za důvěru a těšíme se na další společné investiční úspěchy!

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Smart Beta ETF – Investice budoucnosti

Díky rozmanitosti trhu a investičních nástrojů se značně ztížil výběr investorům při snaze zhodnotit své finanční prostředky. Jedním