Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta a dostává se za poslední měsíc o téměř 34 procent níže. Nákaza covidem je prakticky na začátku a na trhu se hromadí skepse a obavy o budoucnost. Nikdo z obchodníků tehdy netuší, že trh dosahuje dna a do roka a do dne přidá 75 % a bude dosahovat nových historických maxim.

Masivní finanční podpora od Fedu a Kongresu působí jako doping a napumpuje do svalů ekonomiky novou energii. Již v srpnu 2020 smazávají trhy všechny své ztráty a nadále stoupají, a to přese všechny problémy, které stále se šířící covid přináší. Optimismus na trhy vnáší nejen stoupající peněžní zásoba, ale i zprávy o úspěšné výrobě vakcíny.

Trhy slaví, ale obavy o to, že vyrostl přiliš rychle a příliš vysoko, zůstávají.

Pojďme se podívat na čtyři trendy, které definovaly v posledním roce trh:

  1. Dva býčí trhy v jednom – oživení táhly technologie, které v očích investorů vycházejí z pandemie vítězně. Lidé nakupují online, Amazon vydělává. Lidé pracují z domova, Apple vydělává. Lidé se scházejí online, Zoom Video Communication vydělává. Na podzim začíná technologiím na burze docházet dech, jelikož ceny začnou investorům připadat přece jen už přepálené. Burze to však nevadí, peníze se dál hrnou, vakcína se vyrábí, tak proč zanedbávat ostatní sektory, které jsou teď tak levné …
  2. Noví investoří přicházejí – lidé najednou nemají za co utrácet, a tak se část úspor dostává na burzu. Podle údajů Charlese Schwaba se dostávají na trh hlavně mladí a investují více než ti, co jsou na burze několik let. Investiční platforma Robinhood zaznamenala zvýšení vkladů v souvislosti s vládními podporami. Stále větší roli začínají hrát sociální sítě. Zkrátka nová krev proudí burzovními žilami a mění chování investorů jako celku.
  3. Výrazný boom zvyšuje obavy – růst trhů táhne jako vždy chamtivost, burzy se začínají vymykat logice a růst cen neodpovídá růstu firemních zisků. Lidé vidí pohyb nahoru a mají pocit, že jim ujíždí vlak, často naskakují do všeho, co je nové a trendy bez ohledu na fundament.
  4. Oživení trhů je globální – Asie i většina rozvíjejících se trhů přidávají podobně jako S&P. Evropa je mírně pozadu, ale v dolarovém vyjádření si vede lépe. Zkrátka burzy jsou celosvětově v rostoucím trendu a ani další vlna covidu je nezastavuje, jelikož podávání vakcín a jejich účinnost je nabádá k optimismu.

A co to všechno znamená? Z pohledu spekulantů možná příležitost, z pohledu investorů prakticky nic, jelikož v dlouhém časovém horizontu akcie rostou, historicky s průměrným ročním výnosem okolo 10 %. Každopádně ti, co se nebáli a vstoupili do trhu před rokem, mohou slavit. V dnešní době každá příležitost k oslavě dobrá.

(s použitím Bloomberg)

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

8 tipů, jak být dobrý investor

Jak být dobrý investor? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Každý si vybírá různou cestu k zhodnocení svých peněz,