Rolex – ikona hodinářství, ale i vizitka společenského postavení

Značky jako Mercedes, Gucci a Apple dosáhly podobného postavení jako Rolex. Tyto značky se tak hluboce zakořenily ve společnosti, že reprezentují mnohem více než pouze výrobky, které vyrábějí, symbolizují bohatství, úspěch, styl a kvalitu. Jejich kulturní význam učinil z těchto společností nekorunované krále příslušných odvětví.
Jelikož Rolex už má za sebou své 100. výročí, můžeme poodhalit vizionářské strategie, díky kterým se Rolex usadil na horologický trůn. Společnost vyniká především díky technické inovaci, marketingovému elánu, konzistenci designu, finanční nezávislosti a selektivní výrobě modelů, které vedly k bezkonkurenčnímu úspěchu společnosti mezi značkami hodinek. Jaké jsou tedy hlavní aspekty, které odlišují hodinky Rolex od konkurence?

Hodinky Rolex jsou tvrdé jako diamant

Obrazně řečeno. Mezi všemi značkami hodinek patří Rolex mezi nejodolnější. I když jsou považovány za okrasu pro formální večeři. Nezapomínejme, že hodinky Rolex, a to jak modely luxusní, tak i sportovní, byly primárně vyrobeny jako „hodinky, co mají sloužit“.
Takové hodinky mají nejen ukazovat čas. Ale také se nerozbijí při prvním nárazu a nezaleknou se ani kontaktu s vodou. V tomto ohledu ostatní hodinky, určené jako doplněk k obleku, takové vlastnosti nemají.
Rolexky byly od začátku vyráběné jako odolné. Nepoddajné. Pouzdra hodinek Rolex odkazují přímo na původní verzi Oyster, který debutoval ve třicátých letech. Jak už název napovídá, pouzdro Oyster (v překladu ústřice) je tvrdým vnějším pláštěm ochraňující vzácný strojek. Od začátku bylo pouzdro vyráběno jako houževnaté a odolné vůči vodě.
Zadní část pouzdra hodinek Rolex je vyrobena z nerezové oceli, které je k pouzdru napevno přišroubována. K jeho otevření navíc potřebujete speciální nástroj, který otevírá pouze hodinky Rolex. Všechny tyto detaily dohromady tvoří brnění před vnějšími vlivy a vším, co byste na ně chtěli hodit nebo upustit. Což bychom ale rozhodně nedoporučovali testovat.

Hodinky Rolex jsou velmi přesné

To je další odvěký cíl značky Rolex: výroba hodinek, které jsou extrémně přesné v ukazování času. Byl to jeden z jejich primárních cílů – a splnili ho tak dobře, že v roce 1914 udělila observatoř Kew Observatory hodinkám Rolex certifikát třídy A v přesnosti. Což je obvykle udělováno výhradně námořním chronometrům.
A kde že je to ta „Kew Observatory“? Nachází se ve Velké Británii. Ano, protože Rolex, navzdory tomu, co si většina z lidí myslí, je původem z Velké Británie. Společnost opustila Anglii v roce 1919 kvůli dani uvalené na luxusní dovozy (případ zlata a stříbra) a přestěhovala se do Ženevy ve Švýcarsku, kde byl název společnosti Wilsdorf a Davis v roce 1920 oficiálně změněn na Montres Rolex S.A.
Přesnost hodinek Rolex se stala jednou z předností společnosti, protože výroba byla prováděna tak, aby dosahovala na limity vydané Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres – institutem COSC (Švýcarský certifikační institut pro chronometry), obvykle -4 / +6 sekundy za den, které opravňují hodinky nést název „Chronometer“.
Každý strojek nesoucí tento titul byl v laboratoři testován samostatně a obdržel úřední certifikát, který potvrzuje jeho výkon. Toto potvrzení můžete také vidět na ciferníku upisovaných hodinek „Pepsi“. Rolex je společností, která od COSC dostává nejvíce certifikátů ročně. Rolex také vyrábí některé hodinky s označením „Superlative Chronometry“ – s testováním dvakrát přísnějším (-2 / +3 sekundy za den). Touto certifikací se můžou pyšnit právě hodinky GMT Master II.
To znamená, že když kupujete Rolex, kupujete si přesné hodinky, které byly zkonstruovány tak, aby byly dokonce extrémně přesné.

Hodinky Rolex jsou ikonou designu

Opravdu nejsou žádné jiné hodinky, které jsou více ikonické než model „Submariner, který svým vzhledem hodně připomíná model GMT Master.
Fakt, že „Pepsi“ jsou designovou lahůdkou, potvrzuje také výčet celebrit, které tímto modelem doplňují často své outfity. Kdo jiný by měl mít na ruce „rolexky“, než právě on – 007 James Bond alias Daniel Craig. Z hereckých řad také stojí za zmínku Orlando Bloom – který si mezi luxusními hodinkami rád vybírá právě ciferníky s korunkou – Rolex. Model „Pepsi“ taky můžete vidět v několika filmech – například: Gone Girl, Street Kings, Magnum nebo v seriálu od NBC The Black list.
Když chodíte s hodinkami Rolex na zápěstí, lidé mají tendenci to vnímat jako symbol něčeho jiného. Nejedná se o hodinky. Je to prohlášení. Horologicky řečeno, jsou to skvělé hodinky, ale jsou tu i složitější a dražší značky. Přesto pro většinu lidí představuje Rolex cílovou metu, právě kvůli jejich kulturnímu postavení a významu.

Hodinky Rolex si skvěle uchovávají svou hodnotu

Šílenství okolo Rolex je docela novinkou, které začalo přibližně před deseti lety. Jak už asi víte, dnes už si nemůžete koupit nové „Pepsi“ klasickým způsobem – přijdu a koupím. Musíte se zapsat na čekací listinu, která trvá přibližně 5 let – kvůli rozsáhlé poptávce a omezené nabídce.
Jaký je výsledek? No, ten, který si můžete snadno představit: existuje velmi vyhledávaný sekundární trh (tzv. „Druhé zápěstí“) s cenami, které jsou výrazně nad tou původní ceníkovou – v závislosti na modelech by se mohly pohybovat v rozmezí o 20–30 % více – někdy i téměř dvojnásobek katalogové ceny. Nejžádanějšími modely jsou Submariner, GMT Master a Daytona, vyrobené z oceli. Takže pokud se stanete majiteli některých z těchto modelů, rozhodně neprohloupíte. S námi se můžete stát jedním ze spolumajitelů nového modelu GMT Master, tzv. „Pepsi“. Jeho investiční úpis startuje už 1. 6., tak se připravte, ať nezmeškáte.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

dividendy

Máte v Portu nárok na dividendy?

Stále častěji se nás ptáte, jak je to s dividendami u ETF, do kterých prostřednictvím Portu investujete. Jestli

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte vy? A konečně: