Search
Close this search box.

Rozhovor s investorem Jakubem Třečkem

Jak během studia zvládnout pracovat, být instruktorem veslování, spoluzaložit e-shop a zároveň mít čas na své záliby? S Jakubem jsme si povídali o tom, jak si při vysokém vytížení dokáže stále najít čas na sport a jak se od akcií Coca-Coly dostal až k investování na Portu.

Jakub se jako Digital Channels Expert věnuje mobilním aplikacím v oblasti bankovnictví, energetiky, telekomunikací nebo retailu. Zaměřuje se na rozvoj digitálních kanálů svých klientů. Před prací ale často vstává už o půl páté ráno, aby stihl zajít na kolo nebo na trénink do lodinice. Podle jeho slov je sportovat tak brzy výhodné nejenom proto, že vás to hezky probere, ale nikoho zároveň nemusíte obcházet. Na cyklostezce ani na vodě.

Jelikož pracovat začal už během studia a své úspory nechtěl hned utratit, brzy začal přemýšlet o tom, jak je uložit tak, aby se mu alespoň v malé míře zhodnocovaly dál. Se snižujícím se úrokem na spořicím účtu začal využívat strategii, kterou mu pomohl sestavit finanční poradce. Obchodování s akciemi si na vlastní pěst vyzkoušel už během střední školy. Bylo to ovšem prostřednictvím zkušebního účtu tradingové aplikace, kterou si museli studenti vyzkoušet na předmětu ekonomie. Po uvědomění si, jak časově náročná je aktivní správa vlastního portfolia a s tím související analýzy, se rozhodl setrvat u dlouhodobého investování, při kterém jeho investice někdo spravuje místo něho.

O vývoj trhu se sám zajímá a když narazí na společnost, která má podle něho do budoucna potenciál, neodradí ho od držení jejích akcií ani následné propady trhu. Na Portu začal investovat ve chvíli, kdy tuto možnost objevil u Air Bank, kde už svůj účet měl. Díky tomu byly začátky s investováním skutečně jednoduché.

Mezi jeho hlavní investiční cíle patří šetření na vlastní nemovitost a zabezpečení se na důchod. Je zvláštní, že někdo, kdo ještě studuje, zároveň šetří na svůj důchod? „Nechci úplně strašit, ale moc nevěřím tomu, že za 50 let budou nějaké důchody. Důchod bude takový, jaký si ho udělám.“ Nemůžeme samozřejmě vědět, jak to bude za několik desítek let v Česku s důchody vypadat, tento přístup ale jistě přispěje k vyššímu pohodlí v důchodovém věku.

Co bys doporučil někomu, kdo o investováním teprve přemýšlí?

Vyčlenit si nejdříve určitou částku, kterou si budete každý měsíc odkládat bokem. Jakmile se přesvědčíte o tom, že bez ní dokážete fungovat, tak si můžete vytvořit strategii, která odpovídá vašim cílům a přístupu k riziku.

Jak si při tolika činnostech a souběžném studiu vysoké školy dokážeš najít čas také na sport?

Plním kalendář nejdřív sportem. Podívám se, které dny bych chtěl jít trénovat, dám si tam placeholder a snažím se zbytek činností směrovat tak, aby mi do toho nezasáhly. Jednoduše si nejdřív naplánuji čas pro sebe a když už tam něco mám, tak můžu odmítat schůzky a jiné věci.

Přemýšlel jsi někdy také nad tím, že bys s investováním přestal?

Jeden z mých cílů je mít jednoho dne tolik prostředků, že už nebude potřeba na portfolia žádné peníze vkládat a budu je moct pouze vybírat. V ideálním případě vybírat pouze výnosy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika