Search
Close this search box.

Rozhovor s investorkou Michaelou

Portu Podcast - rozhovor

„Pracovat v padesáti jenom na částečný úvazek a živit se také z výnosů investic? To by bylo ideální, ale vede k tomu dlouhá cesta. Proto si myslím, že by měl každý začít investovat co nejdříve, ideálně si třeba už v 18 odkládat tisícovku měsíčně. Pak máte velkou šanci, že se vám to povede.“

Po ekonomických studiích odstartovala Michaela svoji profesní kariéru jako interní auditorka v Nizozemsku, kde si většinu svého příjmu odkládala bokem. Za svoji první investici považuje koupi vlastního bytu v Praze. K jeho pořízení si na doplnění svých úspor jako první v rodině odhodlala vzít také hypotéku, což bylo v roce 2008, tedy na začátku hospodářské krize, poměrně odvážné rozhodnutí.

„Tehdy jsem kvůli tomu týden nespala, ale dneska vidím, že to byla opravdu nejlepší investice.“ O investování se Michaela znovu začala zajímat až po splacení hypotéky a do jejího hledáčku se dostali kryptoměny, akcie i další nemovitost. „Je super, když vlastníte nemovitost, ale pokud v ní bydlíte, tak vám to nic negeneruje. Proto jsem hledala další možnosti investování, díky kterým bych se mohla zajistit na stáří.“

S rozrůstající se rodinou a druhou hypotékou se Michaela ocitla v situaci, která je většině drobných investorů známá, a to, že sice považovala nákup další nemovitosti za dobrou investici, neměla k němu však dostatek volných financí. Postupným vzděláváním a sledováním investičních kanálů objevovala nové možnosti zhodnocování svých úspor a díky dobrým recenzím jejich známých a oblíbených investičních webů se rozhodla vyzkoušet investování na Portu.

Po dobrých zkušenostech se na Portu rozhodla také pro zřízení dětského účtu pro své mladší dítě. S plánovaným investičním horizontem 15 až 20 let si zvolila Portu portfolio 10, které je sice spojeno s vyšším rizikem, ale také s vyšším očekávaným výnosem. Postupem času se rozhodla také k budování vlastního portfolia akcií a vyzkoušela také nepřímé investice do nemovitostí.

„Většina lidí nemá volné miliony k tomu, aby si koupila nemovitost, proto si myslím, že právě Portu a akcie jsou tou nejjednodušší a nejdostupnější investicí. A také nevýnosnější.“

investor na Portu

Uvažovala jste někdy nad tím, že s investováním skončíte?

„Ne, vůbec. Nepřijde mi to logické. Podle mě je to o určité míře finanční gramotnosti. Kdyby ji lidé měli trochu vyšší, důchodcům by se tak možná žilo trochu lépe, protože by během svého života už něco zainvestovali. Myslím, že v jiných zemích, zejména na Západě, je celkem standardní, že si důchodci kupují akcie, mají peníze v různých fondech nebo kupují nemovitosti. Naopak v Česku, když někdo řekne, že je investor, tak je to trošku jako sprosté slovo a hned vás mají za spekulanta. Já si myslím, že o tom to není. Je to o tom, že vy pouze vědomě zhodnocujete své peníze.“ Podle Michaely by se měla finanční gramotnost a kritické myšlení rozvíjet už na základní škole a také u důchodců.

„Můj ideální sen je nejít do důchodu až v důchodovém věku, ale jít tam dřív, kdy ještě máte energii, zdraví a můžete si užívat svých koníčků. Za důležité také považuji mít v budoucnu možnost pomoct svým dětem postavit se na vlastní nohy a až za mnou za 20 let přijdou s otázkou, jestli bych jim do začátku mohla finančně vypomoct, chci být schopná jim říct, že není problém, mám nějaké finance a můžu vám je půjčit.“

Poslechněte si rozhovor s naší investorkou Michaelou Vajdovou, ve kterém jsme se bavili o její cestě k investování, názoru na kryptoměny, investování do nemovitostí, ETF fondů a také o tom, co by dnes už udělala jinak.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Je v rámci investování na důchod vhodnější nový DIP, nebo klasické DPS?

Zajistit si lepší stáří chce stále více Čechů. K tomu se snaží motivovat i stát a v rámci snahy zatraktivnit investování na důchod můžeme od nového roku využít tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který se u nás v Portu těší velké oblibě. Je vhodnější investovat na důchod prostřednictvím Doplňkového penzijního spoření (DPS) nebo DIPu?

Experimentální díla Patrika Hábla prodává Christie’s i Sotheby’s

Jeden z předních současných českých umělců, Patrik Hábl, se ve své tvorbě pohybuje na pomezí experimentální malby a grafiky. Jeho obrazy s podobou abstraktních krajin projektujících umělcovo nitro sklízí ohlasy nejen u nás. Jako jednomu z mála českých umělců se mu podařilo etablovat na mezinárodní scéně. Hábl má za sebou více než 70 výstav napříč kontinenty a brzy najdete soubor jeho obrazů také na Portu Gallery.

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy