Search
Close this search box.

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Investorka Zuzana

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými je na mateřské dovolené. O investování se aktivně zajímá a pravidelně sleduje vývoj akciových trhů. Pro šetření na budoucnost svých dětí se rozhodla využít dětský účet na Portu.

 

Jako projektová manažerka se každodenně potýkáte se spoustou výzev. Můžete nám o sobě prozradit více?

Je to zajímavá práce, která se mění každým dnem, jsou s ní spojené nové výzvy a úkoly. Pracuji v oblasti IT a zaměřuji se na zavádění informačních systémů pro různé korporace. Setkávám se s klienty z různých oblastí, zejména z telekomunikačních a utilitních společností.

Momentálně jsem na mateřské dovolené s druhým synem. Vyzkoušela jsem si také práci na částečný úvazek, ale při řízení projektu není tak jednoduché říct si, že budu pracovat 4 hodiny a půjdu domů. Proto jsem se rozhodla, že se budu naplno věnovat svým dětem.

 

Na Portu jste začala investovat právě pro vaše děti. Proč jste se pro založení dětského účtu rozhodla? 

Na mateřské dovolené mám teď větší prostor ke vzdělávání a sleduji také zprávy z oblasti investování. Předtím jsem spořila na klasickém bankovním účtu, kde se hodnota peněz časem snižuje. Začala jsem proto vyhledávat možnosti, kde by bylo založení účtu pro děti nejlepší.

Moje děti jsou ještě malé a mají před sebou velkou část svého života. Z dlouhodobého hlediska by tak šetřením na bankovním účtu ve výsledku neměli tolik financí. Jednomu z dětí jsem založila dětský účet na Portu a pro druhé jsem se z hlediska diverzifikace rozhodla pro podobný účet nabízený na Slovensku. Zvolila jsem pro ně automatizované investování do ETF fondů s rebalancingem, protože ho považuji za nejbezpečnější způsob investování. Riziko, že peníze ztratím, jsem chtěla co nejvíce minimalizovat.

 

Šetření na dětských účtech, jejichž výnos překonává míru inflace, dává jednoznačně smysl. Vnímáte u dětských účtů také jiné výhody?

Moc se mi líbí možnost vkladů od příbuzných, protože děti jsou už tak zahrnuty velkým množstvím hraček. Když je nějaký svátek, např. Vánoce, a v rodině se mě ptají, co darovat dětem, tak říkám, že vklad na jejich investiční účet jim do budoucna pomůže určitě víc než nějaké autíčko, které se časem rozbije.

Prarodiče už tedy mají čísla účtů kluků a když něco slaví, přispívají na jejich budoucnost. Jednou se jim to bude určitě hodit. Svět je malý a když se v budoucnu třeba rozhodnou, že chtějí studovat v zahraničí, tak to, že mají něco našetřeno, pro ně bude jenom plus.

Investorka Zuzana

Působíte na nás tak, že jste v investování už poměrně zběhlá. Máte kromě účtů pro děti také jiné investice?

Už delší dobu si kupuji akcie společnosti, ve které pracuji. Mám také účet u brokera, kde se snažím aktivněji spravovat své portfolio. Část svých úspor jsem dala do akcií, u kterých jsem si jistá, že budou růst a část do akcií, se kterými si zkouším trochu hrát. Pro děti jsem opravdu chtěla mít jistotu, že hodnota vložených peněz bude růst, nebo minimálně nebude klesat. Zvolila jsem strategie tvořící z 80 % akcie s tím, že jde o dlouhodobý horizont a mělo by to být v pořádku.

 

Kolik času věnujete aktivnímu investování a sledování vývoje trhu?

Tím, že jsem na mateřské dovolené, mám větší prostor k tomu, abych se do toho ponořila a investování věnovala více času. Je to určitě alespoň hodina denně, kdy sleduji zprávy o investování a vývoj ekonomiky. Nevím, zda bych na to měla čas také u normálního zaměstnání, ale teď je to pro mě taková záliba.

 

Stanovila jste si před začátkem investování určitý investiční cíl? 

Cíl jsem stanovený vysloveně neměla. Šlo o to, že jsem měla určité peníze odložené bokem jako rezervu a chtěla jsem, aby se moje další úspory zhodnocovaly a neležely na běžném účtu. Vzhledem k současnému vývoji inflace mi to přijde jako rozumné rozhodnutí.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme