Search
Close this search box.

#286 – Samurajové na vzestupu

Ty nejsledovanější akciové indexy za poslední týden ztrácely, výjimkou byly ale japonské a také technologické akcie. Index S&P 500 poklesl o 0,4 %, index Nasdaq Composite naopak vzrostl o 1,0 %. Evropským akciím investoři příliš nevěřili a index Euro Stoxx 50 odepsal 2,0 %. Na růst z předchozích týdnů naopak navázal japonský index Nikkei 225, když si připsal 0,4 %. Čínský Hang Seng na druhou stranu končí se ztrátou 3,6 %.

Americké HDP. Růst americké ekonomiky v 1. čtvrtletí zpomalil na 1,3 % z 2,6 % v posledních třech měsících loňského roku. Hospodářství USA tahají spotřebitelské výdaje a silný trh práce, nezaměstnanost je totiž na 54letém minimu. USA se možná v blízké době ocitnou na pokraji recese, tak zásadní jako v roce 2008 s velkou pravděpodobností ale nebude.

Samurajové na vzestupu. Japonské akcie jsou na 33letém maximu a od začátku roku si Nikkei 225 připsal 20 %. Mnoho investorů na Japonsko, které je třetí největší ekonomikou světa, zanevřelo, což je chyba. V posledních letech byla mnohem populárnější Čína. Tamní index Hang Seng však letos ztratil 7 % hodnoty. Opět se tak ukazuje důležitost světové diverzifikace a právě proto jsou i ETF na japonské akcie součástí našich Portu Portfolií na míru

Vše jde hladce. Ruské podniky volají po 6denním pracovním týdnu, aby lépe zvládly západní sankce, uvedla tamní média. Ruská ekonomika je pod silným tlakem západních zemí, ale podle představitelů Putinova režimu se nic neděje. V EU mezitím desítky firem testují 4denní pracovní týden. S testováním začala například i Slovenská sporiteľňa.

Čína jako automobilová velmoc. Čína předstihla Japonsko v pozici největšího světového vývozce aut. V 1. čtvrtletí jich vyvezla přes 1 milion, meziročně o 58 % víc. Z Japonska šlo na světové trhy 954 tisíc vozidel. Čínským automobilkám se daří díky včasným investicím do elektromobility a odchodu evropských výrobců z ruského trhu.

Nemocný se uzdravuje. Řecké akcie za poslední rok vzrostly o 30 %, a i když mají ke svým maximům stále daleko, země se zbavuje nálepky nemocného muže Evropy. Investoři vítají ekonomické reformy i úspěch pravice ve volbách. Řecko předčasně splatilo půjčky od MMF a klesá mu i poměr dluhu k HDP. Výnosy jeho dluhopisů jsou na 2letém minimu vůči Itálii, která může neslavnou přezdívku Řecku přebrat.

Grazie mille. Na jihu EU ještě zůstaneme. Itálie se pokusí vytvořit státní investiční fond,  má to ale jeden háček. Tyto fondy vytvářejí bohaté státy jako Norsko, Irsko, Saúdská Arábie apod. Itálie ale bohatá není, právě naopak. Loni měli Italové vůbec nejvyšší deficit v EU a 2. nejvyšší dluh v poměru k HDP po Řecku. Fond by měl sloužit na nepředvídatelné situace jako pandemie nebo živelné katastrofy.

Big Tech, big fines. EU dala americké společnosti Meta Platforms rekordní pokutu 1,2 miliardy eur. Důvodem je odesílání informací o uživatelích do USA prostřednictvím Facebooku, a to v rozporu s pravidly EU pro ochranu osobních údajů. Meta s pokutou (podle očekávání) nesouhlasí a u soudu se plánuje odvolat.

MooNvidia. Nvidia se veze na vlně umělé inteligence a jako první čipová firma se blíží k hodnotě 1 bilionu dolarů. Akcie Nvidia ve čtvrtek po nadprůměrných výsledcích vzrostly o 25 % a společnost si připsala rekord v denním zisku tržní kapitalizace. Zisk v prvním kvartálu meziročně vzrostl o 26 % na 2 miliardy dolarů. Nvidia mohutně těží z nástupu AI, protože se zaměřuje na čipy, které pohánějí právě fenomény ChatGPT a Bard.

Konec sdílení hesel. Netflix utnul bezplatné a velmi oblíbené sdílení hesel,  kvůli kterému největší streamovací platforma na světě každoročně přicházela o 6 miliard USD. Zátah na 100 milionů neplatičů se týká už i České republiky. Pokud s někým sdílíte heslo, platforma ho z vašeho profilu vykopne, pokud za něj nebudete platit 79 korun měsíčně navíc.

Mozkové čipy jsou tu. Společnost Neuralink vyvíjející mozkové čipy může začít testování na lidech. Ne, konspirátoři pravdu neměli, nechce nás ovládnout Soros ani Gates. Za firmou stojí Elon Musk (kdo jiný také) a jejím cílem je umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat.

From Hero to Zero. Vítězové pandemické éry Moderna, Etsy, Docusign, Zoom a Peloton zažili během covidu-19 velký růst. Jejich akcie během několika měsíců vzrostly 4–20násobně. Karta se ale obrátila a dnes jsou ve ztrátě. Další ukázka potřeby diverzifikovaného investování a neopodstatněnosti spekulací.

Bankovní žně. ČNB uvedla, že komerčním bankám v Česku v roce 2022 vzrostl čistý zisk meziročně o 32,3 miliard na 102,6 miliard korun a poprvé v historii tak překonal hranici 100 miliard korun. Banky za to vděčí především vysokým úrokovým sazbám. Nejvyšší zisk 20,2 miliardy korun měla Česká spořitelna, následuje ČSOB, Komerční banka, UniCredit a Raiffeisenbank.

Co nás čeká v příštím týdnu?

Příští týden se dozvíme, jak si stálo české HDP v prvním kvartálu. Z Německa a eurozóny dorazí data o inflaci, podle kterých se ECB bude rozhodovat o dalším pohybu úrokových sazeb. Statistický úřad v USA zveřejní tamní míru nezaměstnanosti.

Co nového v Portu?

V tomto týdnu pro vás máme velkou spoustu novinek. První je, že jsme se rozhodli vylepšit náš blog. Nově všechny Portu aktuality, vzdělávací články, analýzy, stejně jako naše podcasty a video obsah najdete v Portu Magazínu. Doufáme, že se vám bude nový design líbit. Pokud je navíc něco, co byste na Magazínu rádi viděli, nebojte se nám dát vědět. 

Ve čtvrtek jsme také spustili eurovou verzi našeho nejkonzervativnějšího produktu Investiční rezerva. Rezerva využívá úročenou hotovost spolu s investičními nástroji tak, aby chránila vaše úspory při co nejmenší rizikovosti. Drobné příjemné změny se dočká i korunová verze Investiční rezervy, kdy se úročení hotovosti zvýší na 6,6 % p.a.

Že můžete na naší platformě opPORTUnity investovat také do akcií společnosti Pilulka už pravděpodobně víte. Firma tento týden odstartovala sekundární nabídku akcií. V prvním kole, které právě probíhá, mohou stávající akcionáři díky přednostnímu právu tyto akcie nakupovat. V druhém kole, které odstartuje 8. června, budou akcie nabízeny všem investorům. Podrobnosti najdete v našem článku na Portu Magazínu.

Hezký víkend! 


Pilulka SPO

Pilulka spouští sekundární emisi akcií

Pilulka zveřejnila spolu s výsledky za rok 2022 rozhodnutí valné hromady o navýšení základního kapitálu formou úpisu nových akcií.

Přejít na článek


start-day-prazska-burza

START Day představil výsledky firem obchodovaných na trhu START pražské burzy

Představení novinek a výsledků za rok 2022.

Celý článek najdete zde


fintech-review

FinTech review – 6 milionů kradených platebních karet a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Celý článek najdete zde


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nakupujete online?

Krize posledních týdnů se samozřejmě odrazila ve většině z oblastí našich zájmů, automobilový trh nevyjímaje.

mistri_ceskeho_skla

Mistři českého skla vystavují v Itálii

Věhlasná benátská galerie Le Stanze del Vetro vzdává poctu současnému českému sklu. Souborná výstava Bohemian Glass: The Great Masters nabízí průřez tvorbou šesti významných sklářských umělců. Expozice zahrnuje díla od Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, manželů Roubíčkových, Josefa Sudka, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.