Search
Close this search box.

Silné euro v tomto týdnu ústředním tématem na globálních trzích

Globální akciové trhy v tomto týdnu procházely nejednoznačným vývojem, přičemž i nadále setrvávaly pod vlivem geopolitického napětí a běsnění přírodních živlů. Situace na korejském poloostrově zůstává i nadále daleko od zklidnění – o víkendu můžeme od severokorejského vůdce očekávat další “dáreček” v podobě testu balistické rakety při příležitosti založení KLDR.

Zatímco jih USA začíná sčítat škody po hurikánu Harvey, nad Atlantikem se zformovala další bouře, tentokráte s prozaickým názvem Irma. Už nyní je jasné, že Harvey se stane nejdražší přírodní katastrofou v USA s odhadem škod 180 mld. dolarů, avšak Irma, která se prozatím prohnala Karibikem a o víkendu plně zasáhne stát Florida, zřejmě nezůstane ve stínu svého bratra a díky své síle bude jedním z nejsilnějších hurikánů ve zdokumentované historii Atlantiku.

Hlavní americké akciové indexy v týdenní bilanci mírně ztrácely – S&P 500 -0,3 %, Dow Jones -0,6 %, Nasdaq -0,7 %, panevropský index Stoxx 50 v týdenní bilanci stagnoval, zatímco německý DAX, povzbuzen bezmála 5procentními nárůsty akcií automobilek Daimler, Volkswagen a BMW, pak v týdenní bilanci narostl o více než procento.

Graf: Vývoj indexů S&P500, Dow Jones a Nasdaq

Globálním měnový párům i nadále dominovalo euro, které prorazilo nad úroveň 1,20 vůči dolaru, přičemž v týdenním srovnání poskočilo o 1,7 % výše a od začátku roku připisuje bezmála 15 %. Jedná se přitom o nejvyšší úroveň od ledna 2015.

Graf: Vývoj kurzu EURUSD v tomto týdnu

Navzdory napjatým očekáváním šéf ECB Draghi po čtvrtečním zasedání ECB nebyl příliš sdílný ohledně budoucnosti programu kvantitativnho uvolňování s tím, že detailnější plán by mohl být představen v říjnu. V základním scénáři přitom počítáme s tím, že ECB v říjnu prodlouží QE do roku 2018 a zároveň oznámí snížení objemu nakupovaných dluhopisů ze 60 na 40 mld. měsíčně na dobu 7 měsíců. Následně bude objem nákupů lineárně dále snižovat. Mario Draghi ve svém holubičím komentáři de facto vyloučil růst úrokových sazeb v letošním roce a šance na zvýšení  v první polovině příštího roku je také spíše malá. Hlavní hybnou sílu eurodolarového páru však hledejme na druhé strany Atlantiku, kde šéf newyorského Fedu Dudley ze svého komentáře vyňal pasáž o růstu amerických úrokových sazeb v letošním roce, na což výnosy tamních vládních dluhopisů reagovaly razantním poklesem a dále tlačily na oslabující dolar.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události