Search
Close this search box.

Skončí dolar jako světová rezervní měna?

dolar-svetova-mena

Na světě v současnosti existuje přibližně 180 národních měn. Pouze několik z nich se ale běžně používá pro mezinárodní transakce, jako jsou fakturace, placení za dovoz ze zahraničí, emise dluhu nebo investice v zahraničí. Těmito měnami jsou euro, v menší míře japonský jen, britská libra a několik dalších. Jedna měna ale stále v mezinárodním platebním styku převládá, a to americký dolar. Pokud přijde krize nebo recese, firmy i investoři se před nimi většinou snaží „schovat“ právě v dolarech. 

V těch stejných měnách drží své devizové rezervy již dlouhou dobu i centrální banky, jako jsou Česká národní banka nebo americký Fed. Centrální banky mají za cíl udržovat finanční a měnovou stabilitu. K plnění svých cílů využívají různých nástrojů včetně třeba nákupů a prodejů cizích měn. Ve svých rezervách mají řadu zahraničních měn, nejčastěji se opět jedná o americký dolar. V poslední době se ale podíl dolarů v rezervách začal snižovat. Značí to, že bezpečný přístav v podobě amerických dolarů, končí?

Může jiná měna dolar nahradit?

Podle Mezinárodního měnového fondu tvořil americký dolar ještě v roce 1999 70 % devizových rezerv centrálních bank. Tento podíl od té doby ale postupně klesá, například letos činil 59 %. Značí pokles o 11 procentních bodů, že dolaru brzy skončí jeho dominance ve světovém obchodu? Bližší pohled naznačuje, že to rozhodně není tak jisté. 

Dolar je hlavní měnou světového obchodu už od konce druhé světové války. V poslední době ale sílí hlasy a dohady o tom, že dominance dolaru nevydrží věčně. Začátkem tohoto roku začaly Čína, Rusko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Brazílie obchodovat v jiných měnách, třeba v čínském jüanu a ruském rublu. 

Diskuze o dominanci dolaru odstartovaly v návaznosti na rozpoutání války na Ukrajině. Spojené státy totiž zmrazily v zahraničí držené ruské dolarové rezervy. Například Čína s Ruskem spolu uzavírají dvoustranné obchodní dohody, které vylučují americký dolar. Podle údajů agentury Bloomberg se jüan stal nejobchodovanější měnou v Rusku.

Jaká měna by ale mohla dolar nahradit? Je pravda, že se zvyšuje důležitost čínského jüanu, podle dat Mezinárodního měnového fondu jeho podíl na devizových rezervách roste. I přesto, ale tvoří pouhá necelá 3 %. Druhou, centrálními bankami nejvíce využívanou měnou, zůstává euro. To si navíc v průběhu let svou pozici drží, podíl eura na devizových rezervách v poslední době dokonce narostl na úroveň z roku 2003. Jsou tak pryč ztráty společné evropské měny z posledních dvaceti let. 

Ačkoliv se zdá, že od začátku tohoto století dolar postupně ztrácí své výsadní postavení, pohled na delší období odhaluje trochu jiný obrázek. Například dolarový index, vyjadřující sílu americké měny vůči zahraničním měnám, ukazuje, že dolar zažívá jak poklesy, tak nárůsty. Stejně tak využití dolaru v mezinárodním platebním styku pomocí systému SWIFT se příliš v čase nemění a zůstává nejvyužívanější měnou pro mezinárodní platby za zboží nebo služby.

Zatím se tak zdá, že pozice dolaru jako světové rezervní měny není ohrožena. Rozhodně nic nenaznačuje tomu, že by své výsadní postavení ztratil ze dne na den. V současnosti tak zůstává dolar nejvyužívanější měnou, se slušným odstupem za ním následuje euro. Další měny poté značně ztrácejí.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

blockchain

Žhavá novinka – Blockchain ETF

Leden a začátek února roku 2018 se ukázal být nejhorším obdobím pro kryptoměny a především pro investory sázející