Search
Close this search box.

Skotská whisky na vzestupu

Investice do whisky

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její celková hodnota zvedla o 40% a zařadila se do top 5 alternativních investic vůbec, společně s klasickými auty, mincemi, luxusními hodinkami a uměním.. (Knight Frank’s Wealth Report 2020)

Láhev značky Macallan z roku 1926 byla vydražena za 44 miliónů Kč v říjnu 2019, v londýnské aukci Sotheby’s, čímž zlomila dosavadní rekord. V listopadu 2019 byl v zápětí zlomen další rekord, sud whisky Macallan zrající od roku 1989 byl vydražen za 17 milionů Kč, pro změnu v hongkongské aukci. Obsah sudu naplní přibližně 260 lahví, na které už netrpělivě čekají sběratelé vzácných whisek z celého světa. (Sotheby’s) (Bonhams)

Skotská whisky je vyvážena do 180 zemí a v roce 2018 dosáhla hodnota vývozu rekordních 140 miliard, o 9% více než v roce 2017. Koncem roku 2019 bychom ve skotských skladech našli přibližně 20 milionů zrajících sudů s whisky a přesto je poptávka standardně daleko vyšší než nabídka. (Scotch Whisky Association)

Whisky investice

Nákup drahých láhví se zdá být tou nejjednodušší cestou jak začít svou cestu jako whisky investor. Největší soukromá sbírka láhví skotské whisky patřila zemřelému Američanovi Richardovi Goodingovi, míří do aukce a odhad celkové hodnoty se pohybuje okolo 235 milionů Kč. Představa polic zaplněných drahými a vzácnými láhvemi s whisky je to hezká, vstupní kapitál je ale vždy vysoký, na paměti musíme mít dostatek místa, pojištění a další podmínky pro uskladňování.

V posledních letech se stala investice do celých sudů také velice populární a ze všech světových whisek je tím známá právě ta skotská. Sudy se nakupují v podobě dluhopisů a nadále zrají ve skotských skladech, dokud se majitel nerozhodne sud znovu prodat a nebo stočit do láhví. Před 15 lety se k sudu s whisky nedostal nikdo, kdo nepracoval v palírně nebo kdo neměl známosti v tomto odvětví a dnes už existují partnerství mezi palírnami a zprostředkovateli, kteří umožní přístup k sudům veřejnosti. Sud s whisky lze tedy koupit od makléře, obchodníka, v aukci nebo v rámci investičního certifikátu prostřednictvím online platforem – jako je Portu Gallery.

Neexistuje sud skotské whisky, který by kdy klesl na hodnotě. Čím déle zraje, tím cennějším se stane. Perfektním příkladem jsou 3 identické sudy z palírny Glenrothes – sud zrající od roku 2015 stál na podzim 2019 165 tisíc Kč, sud z roku 2012 231 tisíc Kč a sud z roku 2011 245 tisíc Kč. Hrubý roční obrat návratnosti byl 10,27%, u 4-letého sudu během 4 let. V sudech z roku 2011 a 2012 byl jen 3-měsíční rozdíl v datu naplnění, nárůst hodnoty v tak krátké době už byl 5,5%. (Cask Trade Ltd.)

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce The Most Classic