Search
Close this search box.

Soňa Parke – Kryptoměny jako návrat k fair play

Jaké jsou rozdíly ve vnímání kryptoměn mezi muži a ženami? V podcastu se Soňou Parke jsme se zaměřili na to, proč Češi vstupují do světa kryptoměn, jakou roli zastávají kryptoměny v jejich portfoliích a čemu by před první investicí měli věnovat pozornost. Soňa je zakladatelkou vzdělávací komunity Holky v kryptu a spoluzakladatelkou včelařského start-upu Forsage. Na vlastní kůži si zažila, že začátky s investováním do kryptoměn doprovází spousta otázek, na které není vždy jednoduché najít odpovědi. Založila proto vzdělávací komunitu, ve které žádná otázka nebude terčem výsměchu a nikdo se v ní nebude bát sdílet své zkušenosti. Holky v kryptu po prvním roku své existence sdružují už několik tisíc žen a neustále rozšiřují záběr svých činností.

Na kryptoměnách mě v začátcích fascinovalo, že to byl paralelní svět, který tu existuje už dlouho, ale člověk, co v něm není, ani netuší, jak velké to je a jak velké to do budoucna může být…

Video se Soňou Parke a Jakubem Valníčkem


 

Co vás vedlo k založení Holek v kryptu?

Chtěla jsem se hodně vzdělávat a chodila jsem do komunit (např. Bitcoinová komunita na Facebooku) a neustále jsem se tam na něco ptala. Narážela jsem ale na to, že mi odpovídali čistě muži a také na věci typu, ty seš holka, tomu nebudeš rozumět. To mě překvapilo, protože jsem byla zvyklá na vlídné prostředí technologických start-upů a chtěla jsem se pobavit s nějakými holkami o tom, jak to vnímají ony. Nemohla jsem ale žádné najít. Chybělo mi místo, kde bych mohla sbírat a ověřovat informace, kde bych se v bezpečné komunitě mohla kriticky dívat na aktuální vývoj světa.

Soňa Parke zakládala Holky v kryptu jako komunitu, ve které budou moci ženy rozvíjet svoji finanční gramotnost bez pouček, jednoduchým a srozumitelným způsobem. Jako místo, kde žádná otázka nebude terčem výsměchu a nikdo se nebude bát sdílet své zkušenosti.

Je rozdíl mezi tím, jak vnímají kryptoměny muži a ženy?

Je velký rozdíl v tom, jak nad tím přemýšlí. To, co je neměnné, je, že v mnoha případech lidé vstupují do kryptoměn s tím, že chtějí něco vydělat a nechtějí promeškat příležitost při rychlém růstu trhu.

Ženy k nám občas přichází s tím, že hledají způsob, jak být alespoň trochu nezávislé anebo místo, kam si mohou schovat finance, na které jim muž nesáhne, kdyby se něco pokazilo. Ženy a muži mají z tohoto hlediska pro kryptoměny jiný use case. Muž se o sebe mnohem snáz postará, když se něco pokazí, žena je na druhé straně ta, co většinou zůstane s dítětem. My v tomhle případě mluvíme o fuck up fondu, o balíku peněz, který si každá žena musí spočítat přímo na sebe a je to ten balík peněz, který jí pomůže začít znovu v případě, že bude muset.

Já nejsem nikdo, kdo by měl ostatním radit, co dělat s vlastními penězi, takže nám (Holkám v kryptu) dává smysl jít spíš příkladem a ukazujeme ženám, jak to máme my. Třeba já mám stranou dostupný obnos peněz, se kterým přežiju týden a během té doby se dostanu k penězům, které mám v kryptoměnách nebo jiných investicích.

Holky v kryptu nejsou pouze o kryptoměnách

Cítíme tu potřebu vzdělávat lidi o penězích obecně, protože k nám chodí také lidi, kteří nepřemýšlí nad penězi dostatečně komplexně a neuvědomují si, jak peníze ovlivňují naše životy každý den. Proto to vidím jako nutnou součást osvěty.

Čím jsou pro vás kryptoměny?

Kryptoměny a blockchainové aplikace vrací do rukou lidí fair play, určitou transparentnost. Kryptoměny zpřístupňují lidem na celém světě to, k čemu by jinak přístup neměli. Mnoho lidí žije pod hranicí chudoby. Nám se to tady v západních zemích může zdát nepředstavitelné, ale jsou to lidé, kteří nemají přístup k bankovním produktům, většinou nežijí v zemích se stabilní ekonomikou a je pro ně nereálné pracovat s penězi. Teď je to poprvé, kdy jim někdo dal možnost účastnit se výměny peněz a práce s uchovatelem hodnoty nebo jim umožnil dostat se k půjčkám. V bankách na ně třeba nikdo není zvědavý nebo žijí dokonce v takových místech, kde banky vůbec nejsou…

 

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením.
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů.
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto

inflace-rijen-tiny

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Meziroční míra inflace v ČR v říjnu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 8,5 %, což bylo o 1,6 p. b. více než v září. Zrychlení meziročního růstu cen bylo způsobeno především loňským promítnutím Úsporného tarifu do cen elektřiny. Při nezahrnutí Úsporného tarifu by cenový růst činil 5,8 %.