Standard & Poor’s 500 je nejpopulárnějším existujícím indexem sledujícím akcie 500 amerických společností obchodovaných na dvou největších amerických burzách – NYSE a NASDAQ. Tyto akcie tvoří 80 % americké tržní kapitalizace, což přispívá k reputaci S&P 500 jako indikátoru amerického akciového trhu. Proč mnoho zkušených investorů doporučuje ETF fondy sledující tento index jako základní stavební kámen investičních portfolií?
Americký trh je na světě nejvyspělejší a za posledních sto let rostl v průměru o 12 % ročně. S&P 500 však vedle pozoruhodného historického zhodnocení nabízí také široce diverzifikované zastoupení firem z 11 sektorů obsahujících 24 odvětví.
Zdroj dat: S&P Global
Tato diverzifikace snižuje míru rizika spojeného s investováním, a to zejména při začátku budování investičního portfolia, kdy dostupné zdroje investora neumožní přímý nákup akcií tak velkého počtu společností. S&P 500 tvoří největší americké společnosti, které do indexu vybírá komise analytiků. Mezi kritéria, které společnosti musí splnit, aby mohly být do indexu zařazeny, patří:
- tržní hodnota alespoň 13,1 miliardy dolarů,
- alespoň 50 % akcií je dostupných veřejnosti,
- cena jedné akcie musí být alespoň 1 dolar,
- alespoň 50 % dlouhodobého majetku společnosti se nachází v USA,
- alespoň 50 % příjmů společnosti pochází z USA,
- společnost musí být alespoň 4 po sobě jdoucí čtvrtletí v zisku.
Rebalancování indexu, tedy přidání nebo odebrání společností a změna vah jejich akcií, probíhá čtvrtletně. Index S&P 500 v současnosti sleduje až 505 akcií 500 amerických společností. Proč až 505 akcií? U pěti společností (Google, Discovery, Twenty-First Century Fox, …) se od roku 2015 začaly samostatně sledovat dvě třídy jejich akcií.
Zdroj dat: S&P Global
Společnosti, které jsou součástí indexu, představují stabilní a většinou rychle rostoucí firmy měnící fungování svého odvětví. V tabulce uvedených 10 společností představuje 28,92 % váhy indexu. Při investici do S&P 500 tak investor získá podíly akcií Applu, Microsoftu, Amazonu, Tesly, Googlu, Facebooku a stovek dalších firem. Cena jednotlivých akcií je často velmi vysoká, v případě Tesly např. vyšší než 20 000 Kč. Kdybychom si chtěli nakoupit 1 akcii každé z výše uvedených deseti firem, stálo by nás to i teď, po výrazném propadu trhu, přibližně 226 500 Kč. Prostřednictvím ETF fondů sledujících S&P 500 do nich ale může investovat opravdu kdokoliv. Na Portu už od 1000 Kč.
Jak se index S&P 500 vyvíjel v posledních letech? Navzdory téměř 32% propadu hodnoty indexu během první vlny koronaviru v roce 2020 byl průměrný růst indexu za poslední tři roky na úrovni 20,4 %. Z pohledu posledních pěti let byl pak průměrný roční růst indexu na úrovni 15,67 %. Na grafu vývoje S&P 500 můžeme pozorovat dlouhodobý rostoucí trend indexu, který je přerušován dočasnými propady. Tato volatilita je ale při dlouhodobém přístupu k investování jenom určitým šumem, při kterém se historicky nejvíce vyplácí do investiční strategie nijak zásadně nezasahovat. Naopak mnoho zkušenějších investorů v takových propadech vidí příležitost k výhodnějšímu nákupu vybraného aktiva.
Jak do S&P 500 investovat na Portu?
ETF sledující tento index je také součástí základních portfolií Portu. V případě, že byste chtěli investovat přímo do tohoto instrumentu, můžete tak učinit pomocí tematické strategie S&P 500 anebo pomocí vytvoření vlastní strategie, do které tento instrument zařadíte. Tematické a vlastní strategie jsou určeny především zkušenějším investorům a nemusí být dostupné v uživatelském rozhraní všech investorů. Proč tomu tak je? Vlastní výběr instrumentů může vést k vyšší kolísavosti investice pokud si investoři složí strategie jen z malého počtu instrumentů nebo pokud svůj výběr zúží na ETF zaměřené na stejné sektory, témata či regiony. V případě volatility na trzích nebo při změně trendů pak může mít malá míra diverzifikace za následek větší pokles hodnoty strategie oproti globálně a sektorově diverzifikovanému portfoliu od Portu. Proto pro investory, kteří by se podle investičního dotazníku chtěli riziku vyhýbat nebo zatím s investováním žádné zkušenosti nemají, vlastní strategie dostupné nejsou.
Od vaší registrace jste se už o investování hodně naučili, ale vlastní strategie pro vás nejsou dostupné? Dotazník si můžete zkusit znovu vyplnit. Po přihlášení do vašeho účtu ho najdete po kliknutí na rozbalovací Menu a dále na Profil, kde sekci Investiční dotazník uvidíte v úvodu stránky.
Jak si vytvořit tematickou strategii?
Založení tematické strategie je velmi jednoduché. Ve spodní části stránky Souhrn nebo na stránce tematické strategie najdete aktuální nabídku tematických strategií. Vybranou strategii, v tomto případě tu s názvem S&P 500, si zvolíte kliknutím na tlačítko „Vybrat strategii“. Následně ji můžete doplnit o další instrumenty, naplánovat si délku investičního horizontu, zapnout automatickou rebalanci nebo měnové zajištění.
Jak si vytvořit vlastní strategii?
Výše jsme popsali, že vlastní strategie nemusí být vhodná pro každého. Pokud jste ale přesvědčeni, že jsou přesně tím, co hledáte, jejich vytvoření je velmi jednoduché. Ve vašem profilu na stránce Souhrn stačí kliknout na Založit novou strategii.
Následně se vám zobrazí Seznam dostupných instrumentů, kde ETF sledující S&P 500 najdete hned na první stránce pod názvem Americké akcie (S&P 500). V sloupci na pravé straně stránky si instrument do strategie můžete přidat kliknutím na zelenou ikonu Přidat. Tento instrument si můžete do strategie přidat nezávisle na tom, zda investujete v korunách nebo eurech.
Na rozdíl od toho je druhá varianta ETF zaměřeného na index S&P 500 s názvem Americké akcie (S&P 500) – EUR hgd určena pro eurové investory, tedy takové, kteří mají úspory nebo příjmy v eurech. Zkratka EUR hgd znamená, že instrument má vnitřně zajištěný kurz eura a dolaru.
Po přidání vámi zvoleného instrumentu do strategie ji můžeme doplnit také o další instrumenty, které by vám poskytly např. lepší geografickou diverzifikaci. V seznamu instrumentů najdete například ETF zaměřené na evropský, japonský nebo asijský trh. Ve chvíli, kdy strategii považujete za hotovou a jste spokojeni s jejím složením, stačí, když si do strategie pošlete svůj první vklad. Ten se vám během následujícího Obchodního dne Portu zainvestuje. Nezapomínejte na to, že ani výběr nejlepších instrumentů neznamená neustálý růst hodnoty investic. Akciový trh dlouhodobě roste, krátkodobě na něm však dochází k volatilitě, která může dočasně snížit hodnotu vašeho portfolia. Pravidelným investováním docílíte toho, že náklady na nákup vámi zvolených instrumentů se z dlouhodobého hlediska zprůměrují. Tímto přístupem si značně snížíte riziko jednorázové investice v lokálním maximu ceny instrumentu. Průměrování nákupní ceny můžete také podpořit zasláním dodatečného vkladu v případě propadu na trzích, jelikož využijete „slevy“ a nakoupíte za nižší cenu.
Jaké ETF si můžete do strategie přidat?
Pokud na Portu zatím neinvestujete, ale zajímá vás jaké instrumenty jsou na platformě dostupné, můžete je najít i bez přihlášení do klientského účtu. Jejich seznam se nachází na našem webu v části Vlastní strategie, konkrétně na stránce Seznam instrumentů. Tematicky zaměřené strategie najdete v části Tematické investování.
____________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.