Stačí investovat pouze do S&P 500?

V poslední době se čím dál častěji objevují tvrzení, že investice do indexu S&P 500 je to nejlepší, co můžete pro dlouhodobé zhodnocení peněz udělat. Stačí ale investovat pouze do nich?

Není divu, že investice do S&P 500 je tak populární. Nejslavnější akciový index světa je zároveň jedním z nejstarších a zahrnuje akcie pětiset nejhodnotnějších firem z USA, které představují 80% hodnotu tamního akciového trhu.

Akcie velkých amerických firem za posledních 90 let dosáhly průměrné návratnosti zhruba 10 % ročně, a řadí se tak mezi ty nejvýkonnější. Za posledních 120 let byly americké akcie třetí nejvýnosnější na světě a jsou tak bezpochyby nezbytným prvkem každého dobře diverzifikovaného portfolia.

Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích

Ano, graf indexu S&P 500 je až příliš lákavý na to, aby se člověk nezamyslel nad tím, zda investice pouze do něho není vše, co je potřeba. Nelze ale opomenout fakt, že nejen my v Portu, ale i několik předních světových a úspěšných investorů dlouhodobě zdůrazňuje důležitost globálního portfolia. Přesto ale přibližně 80 % všech investorů sází pouze na S&P 500.

Pokud jste mezi nimi a investujete drtivou většinu pouze do amerických akcií, sázíte na to, že americké akcie budou výkonnější než zbytek světa. Ten, kdo to tak dělal v posledních 10 letech je nyní vysmátý, protože index S&P 500 rostl průměrně o 15 % ročně. Proč se ale nyní sázka pouze na americké akcie nemusí vyplatit?

Za posledních 70 let S&P 500 překonal globální akciové portfolio o 1 % ročně. Drtivá většina tohoto výkonu ale byla vytvořena v uplynulé dekádě. Kdybychom ji vynechali, výsledky by byly úplně jiné. Historicky se ukázalo, že žádná země nemá výkonnější akcie navždy, ty výkonné se jednou nadhodnotí a situace se postupně otočí. To znamená, že drahé trhy budou v budoucnu spíše méně výnosnými a levnější budou výnosnější.

Globální diverzifikace by se neměla podceňovat

Historický vývoj nám ukazuje, že je důležité, aby portfolio bylo diverzifikované napříč všemi třídami aktiv a zeměpisnými oblastmi.

Zeleně jsou vyznačeny roky, ve kterých se globálnímu portfoliu podařilo porazit akcie USA a o kolik (%). Fialová značí opak, tedy roky, ve kterých akcie USA byly výkonnější než ty globální. V posledních 10 letech překonaly americké akcie globální akcie osmkrát. Například v letech 2002 až 2007 ale americké akcie naopak zaostávaly.

Studie AQR tvrdí, že je až příliš odvážné si myslet, že se americkým akciím bude tolik dařit i příštích 10 let. Většina investorů totiž americké akcie kupovala kvůli tomu, že zkrátka věřili tomu, že porostou, pouze zhruba 20 % je kupovala na základě nějakého opodstatnění. To znamená, že rostly především díky domněnkám. Žádná země nemá výkonnější akcie navždy a geografická diverzifikace tak přináší velmi mnoho výhod.

V globálním portfoliu je sice více než poloviční zastoupení akcií USA, takže když padá americký trh, padá celé portfolio, ale ne takovým tempem, jako by padal samotný S&P 500. Globální portfolio se navíc dokáže lépe vzpamatovat z velkých propadů, zatímco nediverzifikované může být ještě v mínusu. Další z výhod diverzifikovaného portfolia je také snížení pravděpodobnosti toho, že budete mít v portfoliu příliš mnoho akcií z málo výkonných zemí.

Devadesátá léta byly pro akcie USA mimořádně úspěšné díky dotcom bublině. Poté ale následovala ztracená dekáda se záporným výnosem. V poslední dekádě jsme měli opět vysoce nadprůměrné výnosy u amerických akcií a v budoucnu to může skončit úplně jinak. Z tabulky plyne že americké akcie nejsou jednoznačně těmi nejlepšími a po dobrých dekádách následují ty špatné.

Za posledních 5 dekád se globálním akciím podařilo překonat ty americké třikrát, a proto by měly být základním stavebním kamenem každého dobře diverzifikovaného portfolia.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu BETA – a co dál?

Pokud odebíráte náš newsletter, případně jste nás právě objevili a rozhodli se zaregistrovat, určitě jste

OPF WOOD & Company Realitní

Nový nemovitostní otevřený podílový fond se těší oblibě

Nový otevřený podílový fond za pouhé tři měsíce existence získal od investorů více než 123 milionů Kč. WOOD & Company Realitní – OPF svou investiční strategii zakládá na spolupráci s nemovitostním fondem WOOD & Company Real Estate SICAV a jeho top managementem.

Závodní sláva i elegance

Alfa Romeo má vždycky svůj vlastní charakter, určité těžko uchopitelné kouzlo, které jí ovšem zřetelně odlišuje od ostatních a i vzhledem k tomu, že v naší sbírce už nějaké Alfy máme a do dalšího jedinečného kousku nyní můžete investovat, je dobré si připomenout, proč nás italská značka tak fascinuje…