Search
Close this search box.

Světovým akciím nadále dominuje Nikkei 225, ale daří se všem

V červnu jsme byli svědky dalšího prolomení historických maxim. Dařilo se zejména technologickým akciím, přičemž index Nasdaq Composite poprvé v historii překonal hranici 17 000 bodů. Nahoru ho táhly zejména akcie společnosti Nvidia, které vystřelily na nová maxima poté, co společnost vykázala dobré finanční výsledky a Elon Musk oznámil plány na využití až 1 000 čipů ve svém startupu xAI k vytvoření nového superpočítače. Akcie společnosti Nvidia si letos připsaly již 121 %. Na vlně umělé inteligence se však vezou i další společnosti, například Supermicro (176 %), Dell (84 %), Pure Storage (69 %), Arm (60 %) a Qualcomm (42 %).

Od počátku roku vzrostl index Nasdaq Composite o 13,3 %, ale zaostává za japonským indexem Nikkei 225, který vzrostl o 16,9 % a již druhým rokem vede výkonnost hlavních akciových indexů. Širší index S&P 500 si připsal 11,3 %, Euro Stoxx 50 vzrostl o podobných 11 % a panevropský Stoxx Europe 600 mírně zaostává s 8,7 %. Titul nejlepšího indexu si během května na několik dní odnesl také čínský Hang Seng. K 20. květnu dosáhla jeho letošní výkonnost 16,9 %, přičemž za 30 dní si připsal celých 21 %.

Růst čínských akcií podpořily nejen kroky vlády na podporu kapitálového trhu, ale také nová pravidla na podporu problémového sektoru nemovitostí. Na konci měsíce však čínské akcie opět přibrzdily, a tak letošní výnos indexu Hang Seng činí 9,6 %.

I nadále platí, že se daří spíše akciím vysoce kapitalizovaných společností, které reprezentuje index S&P 500. Oproti tomu index Russell 2000, zahrnující 2 000 menších společností, letos zaostává s výnosem 2,9 %. Menší společnosti jsou více závislé na zahraničním financování, které je v období vysokých úrokových sazeb dražší.

Z odvětvového hlediska si letos nejlépe vedou sektory komunikací, který si připsal 20,4 %, a IT (16,9 %). Dobrý rok však zažívají i sektory veřejných služeb (14,2 %), energetiky (10,6 %) a financí (10,4 %). Na druhé straně se nedařilo ani nemovitostem (-5,4 %), spotřebitelskému prodeji (0,4 %) a zdravotnictví (5,1 %).


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme