Tanzanit – drahokam generace, který miluje Hollywood i investoři

Za výrazně modrým drahokamem se skrývá několik poutavých příběhů – od historie u Tiffanyho přes limitovanou produkci až po investiční potenciál. Připravili jsme pro vás shrnutí toho nejdůležitějšího, co byste měli o tanzanitech vědět.

Pestrá historie: od pastevců k Tiffanymu

Jedinečnost tanzanitu začíná u jeho názvu. Slavný drahokam získal své jméno na počest jediného naleziště na světě, kde se nachází, v Tanzanii poblíž úpatí hory Kilimandžáro. Navíc se jedná o obchodní název společnosti Tiffany and Co., který značka poprvé použila pro vzorky minerálu zoisit s modrou barvou v kvalitě drahokamů. Na trh jej slavný šperkařský dům uvedl v roce 1968. U Tiffanyho sice mohli prodávat šperky s modrým zoisitem, nicméně zvolili název tanzanit – ten měl být ze zákaznického hlediska atraktivnější a snáze se zapsat na trhu. Jedná se o vlajkový drahokam značky, která se zároveň stala jeho hlavním distributorem.

Cestu tanzanitů na šperkařské pulty umožnil nález masajských pastevců, kteří kámen v přírodě poprvé objevili v roce 1967. Po velké bouři, při níž po úderu blesku vznikl požár, na místě zůstalo ležet několik modrých kamenů. Nálezci je odnesli místnímu amatérskému gemologovi Manuelu de Sousovi, který si původně myslel, že má v rukou safíry. Po identifikačních procedurách se ale zjistilo, že kameny byly ve skutečnosti vzácné krystaly zoisitu. A tak se přišlo na to, že z původně hnědých kamenů vznikají působením vyšších teplot modré minerály, které v mnohém předčí drahocenné safíry.

Největším světovým producentem tanzanitů je společnost Tanzanite One Mining Ltd., která dokonce vlastní práva na největší z těžebních bloků. V roce 1971 místní vláda v Tanzanii těžební doly znárodnila a později rozdělila do několik těžebních bloků. Jedna část dolů se soustředí na těžbu brousitelného materiálu a jiné doly čistě na těžbu krystalů a mineralogických vzorků.

Drahokam generace

Nezávislá studie z roku 2012 naznačuje, že při momentální rychlosti produkce materiálu (přibližně 2,7 milionu karátů ročně) se ložiska tanzanitu vyčerpají již do 20 let. Právě proto se tanzanit označuje jako „drahokam generace“, v budoucnu pravděpodobně zmizí z trhu šperků a stane se tak ještě vzácnějším. V hierarchii drahokamů je již nyní tanzanit více než 1000krát vzácnější než diamanty. Nejcennější přitom jsou ty s výraznou modrou barvou a s fialovomodrými odlesky.

Jejich cena neustále roste právě kvůli poptávce převyšující nabídku v kombinaci s čím dál náročnější a tím pádem i dražší těžbou. Investiční potenciál těchto drahých kamenů se naplní především v momentě, kdy dojde k jejich vytěžení a uzavření dolů v Tanzanii. V současnosti se zhodnocení kvalitních tanzanitů odhaduje na 15–35% ročně.

Jednu z příležitostí, jak investovat do tohoto vzácného kamene, najdete i na Portu Gallery. Již druhý úpis tanzanitů proběhne 27. října od 18.00. Jedná se o kameny větších rozměrů od cca 4 do 7 karátů v lotu 21 kusů.

Oblíbený šperk filmařů i celebrit

Modré drahokamy se hezky vyjímají také na filmových plátnech. Například již zmiňovaná společnost Tiffany & Co. je známá tím, že vytváří speciální kolekce šperků na míru pro vybrané hollywoodské filmy. Jednu z nich značka vytvořila pro film Velký Gatsby, kde se objevilo hned několik oslnivých tanzanitových šperků ve stylu vintage. Další slavný tanzanit o hmotnosti 28 karátů si zahrál v kultovním Titanicu. Výrazný modrý kámen ve tvaru srdce měla na sobě představitelka hlavní hrdinky Kate Winslet.

Tanzanity se velmi rády zdobí také celebrity. Například Beyoncé dostala od svého manžela Jay-Z prsten s obrovským modrým kamenem o váze 10 karátů. Hvězda filmu Ďábel nosí Pradu, Anne Hathaway, zase zvolila tanzanitové náušnice jako doplněk při udílení Oscarů. Mezi milovnice tanzanitů patří také Cate Blanchett nebo Sarah Jessica Parker.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si