Search
Close this search box.

Technologické akcie, jako dividendová investice?

Na rozdíl od akcií utilit nebo spotřebního zboží, nepatří sektor technologií mezi ty, který by investory, hledající vysoké dividendové výnosy napadl jako první. Technologické akcie skutečně nenabízí nejvyšší dividendové výnosy. V americkém indexu S&P 500 je celkem 72 akcií, které mají průměrný dividendový výnos 1 %. Je to méně než výnos celého indexu S&P 500, který dosahuje 1,7 %.

Pokud se ale podíváme na tempo zvyšování dividend, je sektor technologií premiantem. Dle S&P 500 Dow Jones Indices činila dividenda u technologických akcií ve druhém kvartále letošního roku 5,37 dolaru. Jedná se o více než 100 % zvýšení dividendy oproti stejnému kvartálu před pěti lety. Technologický sektor tedy v posledních pěti letech zvyšoval své dividendy průměrným tempem přes 15 % ročně. To je zdaleka nejvíc ze všech sektorů a výrazně nad zhodnocením 34 % celého indexu za zmíněných 5 let.

Portu nabízí investice do amerického technologického sektoru prostřednictvím ETF (více o ETF se dozvíte zde), jehož anualizovaný výnos za poslední 3 rok činí 27,39 %. Největší zastoupení v tomto indexu mají společnosti Apple, Microsoft, Visa a Nvidia. Z těchto společností vyplácí nejvyšší dividendu Microsoft, u kterého dosahuje dividendový výnos při současné ceně akcie 215 dolarů zhruba jednoho procenta.

TOP 10 pozic ETF iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF

Společnost Dividenda Dividendový výnos Váha v ETF
Apple 0,82 0,70 % 23,21 %
Microsoft 2,24 1,04 % 18,65 %
Visa 1,20 0,58 % 4,40 %
Nvidia 0,64 0,12 % 4,40 %
Mastercard 1,60 0,45 % 3,92 %
Salesforce.com n/a n/a 3,05 %
Adobe n/a n/a 3,03 %
Intel 1,32 2,50 % 2,92 %
Paypal n/a n/a 2,91 %
Cisco Systems 1,44 3,61 % 2,17 %

 

Takový výnos se na první pohled nejeví zajímavě, ale Microsoft díky neustále rostoucímu cash flow má schopnost své dividendy kontinuálně zvyšovat. Při nákupu akcií Microsoftu v roce 2013 za cenu kolem 30 dolarů již vypadá dnešní dividenda ve výši 2,24 dolarů velmi atraktivně. Podobně jako Microsoft pravidelně zvyšuje své dividendy i celá řada společností zastoupená v tomto indexu. Pro investory, kteří hledají atraktivní dividendový výnos, tak investice do toho ETF může být zajímavou alternativou.

Při výběru dividendových investic není výše dividendového výnosu (yield) jediným měřítkem, který by investoři měli vzít do úvahy. Velmi důležité je, aby fundamenty společnosti umožňovaly zachování výplaty dividend i v budoucnu. V ideálním případě by společnosti své dividendy měly časem zvyšovat. Společnosti, kterým neroste cash flow, mohou financovat výplatu svých dividend ze své rozvahy jen po omezenou dobu. Naopak podniky, které mají rostoucí hotovostní toky v průběhu času, budou schopny své dividendy dlouhodobě zvyšovat. Technologický sektor tak nabízí rostoucí příjem z dividend i přesto, že nemá na první pohled lákavé výnosy.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu investor Jan

Rozhovor s investorem Janem

Honza žije velmi aktivním životem pracujícího studenta, angažuje se mimo jiné v různých projektech. O investování se zajímá již

portu-uspesne-zhodnocovat

Jak na Portu úspěšně investovat?

Finanční trhy jsou volatilní a vaše investice se proto může dostat do ztráty. Co je potřeba udělat, aby byla vaše investice na Portu úspěšná?