Search
Close this search box.

Tesla od začátku roku ztratila skoro třetinu hodnoty. Jde o předzvěst pádu technologického sektoru?

Akcie Tesla ztratily v tomto roce skoro třetinu své hodnoty a letos mají z celého indexu S&P 500 zatím nejnižší výkonnost. Prvním větším spouštěčem jejich poklesu byly výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál 2023, ve kterých Tesla reportovala nižší růst tržeb, než se čekalo. Dále i razantní pokles ziskovosti, na kterou měla negativní efekt snížená průměrná cena vozidel a růst provozních nákladů na výzkum. Investoři se obávají především ochlazující se poptávky pro letošní rok, protože Tesla ve výsledcích uvedla, že očekává výrazně nižší růst objemu prodaných vozidel než v roce 2023.

Teslu trápí rostoucí konkurence, a to zejména v Číně, největším automobilovém trhu světa. Kvůli tomu musela několikrát snížit ceny, což mělo negativní vliv na marže. V únoru Tesla dodala v Číně 60 365 vozidel, což je 16 % pokles oproti lednu, 19 % meziročně a nejnižší počet od prosince 2022. Konkurence na čínském trhu s elektromobily je silná a Tesle by mohlo nucené snižování cen nadále uškodit. Trnem v oku Tesly v Číně je zejména tamní automobilka BYD.

I když hrozba ze strany BYD na americkém trhu není aktuálním tématem, nelze tvrdit, že současné poklesy akcií Tesla automaticky znamenají příležitost. Tesla má problémy se ziskovostí a s rostoucí levnější konkurencí, díky čemuž mohou být akcie pod tlakem ještě hodně dlouho. Dále se jedná o poměrně dost spekulativní společnost, v jejímž vedení je kontroverzní Elon Musk a akcie se pohybují jak na horské dráze a v portfoliu by případně neměly zahrnovat jeho podstatnější část.

Na druhou stranu nelze tvrdit, že současné poklesy akcií Tesla by znamenaly předzvěst větších poklesů v technologickém sektoru obecně. Podnikání Tesly má primární zaměření úplně jinde než například technologičtí giganti Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft a Nvidia, kteří měli značný podíl na loňském růstu indexů. Tesla je převážně výrobcem elektromobilů, zatímco technologické společnosti rostou díky boomu okolo AI, který se zatím zdá se opodstatněný.

Může boom kryptoměn ohrozit růst technologických akcií?

Díky klesající inflaci je snižování úrokových sazeb centrálních bank v předních světových ekonomikách otázkou týdnů, maximálně měsíců a přelévání peněz do rizikovějších aktiv jako jsou kryptoměny je v těchto časech obvyklým jevem.

Dá se říci, že technologické akcie a kryptoměny z části provázané jsou, protože se jedná o rizikovější odvětví s vysokým potenciálem růstu. Boom kryptoměn je ale hrozbou pro technologické akcie spíše jen teoreticky. Jistá korelace mezi těmito odvětvími existuje, není však stálá a nedá se příliš předpovídat. Investoři by tedy měli být obezřetní, nesázet vše na jednu kartu a své investice diverzifikovat.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#2 – Bitcoin za 145 tisíc

Vítejte u druhého newsletteru ze světa Portu Crypto. Sektor kryptoměn nikdy nespí a my vám zasíláme přehled nejdůležitějších novinek,