Search
Close this search box.

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

chlap

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod. Po kontroverzi kolem Facebooku, která se týkala nakládání s osobními daty uživatelů, ztratil přes 6 % svého majetku. Vzhledem k tomu, že díky svému bohatství patří mezi 5 nejbohatších lidí na světě, znamenalo to pro něj ztrátu téměř pěti miliard dolarů (přes 100 miliard Kč).

A o jaký skandál se jednalo? Společnost Cambridge Analytica získala přes jednu z Facebookem spravovaných aplikací data více než 50 milionů uživatelů. Tato data následně využívala bez souhlasu ze strany dotčených uživatelů. Celý problém by se pravděpodobně povedlo zamést pod koberec, kdyby agentura Cambridge Analytica mimo jiné nespolupracovala s týmem Donalda Trumpa v období jeho prezidentské kampaně. Jedná se tak o další šrám na již tak pošramocené pověsti týmu okolo stávajícího amerického prezidenta. Tentokrát je však hlavní obětí Facebook a jeho šéf Mark Zuckerberg, kterého to stálo ze všech nejvíc.

Jak je to možné? Jak tomu u nejbohatších lidí bývá, většina jeho majetku je vázaná na hodnotu jím založené společnosti. Vlastní téměř 400 milionů akcií firmy Facebook (v hodnotě necelých 68 miliard dolarů), které tvoří 96 % jeho majetku. Těch se Mark Zuckerberg pomalu zbavuje. Nedělá tak z nějaké nedůvěry ke své společnosti, ani kvůli tomu, že by neměl dostatek hotovosti na své nákupy. Postupně je prodává, protože je součástí The Giving Pledge – „paktu“ nejbohatších lidí, kteří jsou odhodláni darovat podstatnou část svého majetku na dobročinné účely. Od začátku roku 2018 prodal přes 5 milionů akcií a plní tak svůj slib ze září loňského roku, kdy oznámil prodej 35-75 milionů akcií v průběhu 18 měsíců (hodnota 1 kusu akcie Facebooku je v době psaní článku 172 USD).

Graf 1: Vývoj ceny akcií společnosti Facebook (zdroj)

Vývoj ceny akcií společnosti Facebook

Vraťme se ale k nedobrovolné pondělní ztrátě. Majetek Marka Zuckerberga je úzce vázán na hodnotu společnosti Facebook. Každý růst a každý propad znamená významnou změnu v jeho osobním majetku. Růst společnosti je proto v jeho nejlepším zájmu. Jak velká byla ztráta Facebooku a jak velký vliv to mělo na finance jeho mladého ředitele? V grafu níže vidíte dopad propadu hodnoty akcií Facebook na bohatství Marka Zuckerberga.

Graf 2: Pondělní ztráta Marka Zuckerberga (zdroj)

Zakladatel Facebooku tak musí zapracovat na vysvětlení posledního skandálu provázejícího tuto nejpoužívanější sociální síť. Pokud se mu nespokojenou veřejnost nepodaří uklidnit, čeká Facebook prohlubování propadu jeho akcií a tím i reálnou ztrátu pro tohoto mladého miliardáře.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme