Search
Close this search box.

Tipy, jak zbohatnout a jak zůstat bohatý

drahý auto

Stát se finančně nezávislým je v teorii velmi jednoduchý proces. Rozdělit ho můžeme na 2 jednoduché kroky:

 1. Zbohatnout
 2. Udržet si nahromaděné bohatství

Realizace celého procesu je o něco náročnější. I proto věnoval americký spisovatel Tom Corley desítky let studiu každodenního života (dolarových) milionářů. Zajímali ho ti, kteří své jmění nezdělili, ale dosáhli ho vlastní pílí. Zajímalo ho, jak se ke svým penězům dostali a co dělají proto, aby jim jmění neubývalo.

Veškerá svá zjištění shrnul v knize „Change Your Habits, Change Your Life„. To nejdůležitější, co se v knize můžete dočíst, pro vás shrnujeme v tomto článku.

Jak zbohatnout

Pokud chcete zbohatnout, musíte se podle autora zaměřit na tyto věci:

 • Každodenní růst: Musíte se naučit získávat nové vědomosti a dovednosti. A to každý den. Kromě toho nesmíte zapomínat na procvičování těch, které už máte. Jen tak se můžete stát profesionálem v oboru.
 • Obklopit se správnými lidmi: Vytváření přátelských vztahů s ostatními úspěšnými lidmi je rozhodujícím faktorem pro úspěch. To oni jsou klíčem k jinak zamčeným dveřím.
 • Vymezit si své sny: Vybudujte si dílčí cíle kolem každého ze svých snů. Nemusíte si splnit všechny najednou. Každý další splněný sen je dalším zdolaným schůdkem v cestě za úspěchem. Přes 80 % dotazovaných milionářů má dlouhodobou vizi či sen, kterého chtějí dosáhnout.
 • Vytrvalost: Bohatí vědí, že na ty nejvytrvalejší se jednou štěstí usměje.
 • Soustředit se na určitou oblast: Ti nejúspěšnější či nejlépe placení milionáři, které autor knihy studoval, se lišili v tom, že v minimálně jedné oblasti se vyjímali nad všemi ostatními. Díky tomu si mohli říct o více peněz v práci nebo účtovat větší částky svým zákazníkům. Vyberte si oblast, která vás baví, a pracujte na ní ve svém volném čase. Čím více času jí věnujete, tím větší výhodu získáte.
 • Mít více zdrojů příjmů: Okolo 65 % sledovaných milionářů mělo více než 3 zdroje příjmu. Vytvořili si tak ochranu proti selhání a chudobě. Když jeden ze zdrojů vyschne, mohou se spolehnout na ty další.
 • Trpělivost: Naprostá většina (80 procent) sledovaných nedosáhla většího bohatství před 50. rokem svého života. Tvorba bohatství je dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost.
 • Podstupovat riziko, které se vyplatí: Úspěch vyžaduje vypočítané riziko. Na rozdíl od hazardu je časově náročné a musíte získat informace, které později využijete ve svůj prospěch. Přes polovinu zkoumaných milionářů investovalo své úspory do startupů, vlastního podnikání, či do specifických oblastí, jakými jsou např. nemovitosti.
 • Být optimistický a nadšený: Téměř tři čtvrtiny oslovených zbohatlíků má pozitivní nadhled na jejich život a věří v sama sebe. Jejich optimismus má pozitivní vliv i na jejich okolí a je pro ně jednodušší se spřátelit s dalšími úspěšnými lidmi. Díky tomu mohou tvořit partnerství a týmy, které je posouvají blíže dalšímu úspěchu.
 • Kontrolovat své myšlenky, emoce a slova: Přes 80 procent bohatých se naučilo kontrolovat své myšlenky, emoce a slova.
 • Týmovost: Uspět na vlastní pěst je obtížné. Bohatí budují týmy. Základem úspěchu je nalézt ty, kteří sdílí vaše vize a myšlenky.
 • Svobodomyslnost: Jen těžko se něco naučíte, když se uzavřete před okolním světem. Být otevřený novým myšlenkám, novým způsobům jak dělat věci a novým nápadům ostatních, je zásadní krok k tomu, abyste se naučili něco nového a mohli tak dále růst.
 • Nejdřív dávat, později brát: Abyste mohli brát, musíte nejdříve dávat.
 • Nenechávat rozdělanou práci: Bohatí se nevzdávají. Jakmile se něčeho chytí, tak se toho drží, dokud neuspějí (nebo zbankrotují, případně umřou). Nejen, že 80 % z nich má jasně vymezený sen. Přes 55 procent strávilo rok a více prací na jednom jediném cíli.
 • Udržovat se ve zdraví: Nemůžete vydělávat peníze z nemocničního lůžka. Bohatí cvičí každý den a omezují spotřebu nezdravého jídla a alkoholu. Více než 80 procent sledovaných řeklo, že nemají žádné zdravotní potíže.
 • Nebát se zodpovědnosti: Bohatí věří, že oni jsou strůjci svého života. Nehledají výmluvy a neshazují vinu na ostatní. Otěže svého života berou pevně do rukou.

Jak udržet nahromaděné bohatství

O bohatství je nutné se starat. Ti, kteří nabyli bohatství a především se jim podařilo ho zachovat a naopak zhodnotit, se řídí především těmito zásadami:

 • Sledujte, za co utrácíte: Víte kam vaše peníze plynou? Pokud ne, je správný čas to změnit. Sledováním vašich finančních návyku zjistíte, kam přesně vaše peníze mizí. Díky tomu můžete omezit výdaje za věci, které nepotřebujete.
 • Vyhněte se spontánním nákupům: Nikdy nekupujte věci impulzivně. V naprosté většině případů se takový nákup ukáže být špatným. Po několika dnech či týdnech ztratíte radost z koupené věci a zůstane vám jen drahá vzpomínka na impulzivní nákup.
 • Žijte pod svými možnostmi: Nehledě na to, jaká štěstěna vás potká, neměňte svůj životní standard. Zjistíte, že nepotřebujete věci, které koupíte impulzivně a bez rozmyslu. Zjistíte, že si budete moct dovolit vše, co budete potřebovat.
 • Nechte své peníze pracovat: Nechat své peníze pracovat znamená to, že je investujete do akcií, dluhopisů, nemovitostí, nebo jiných investičních příležitostí. Čím více peněz investujete, tím rychleji budete další peníze vydělávat. K investování nepotřebujete být milionář. S námi můžete začít od 1000 Kč.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Hořicí dolar

O penězích to není

Máte 100 Kč a 2 hodiny. Jakým způsobem vyděláte co nejvíc peněz? Myslíte, že je možné peníze zdvojnásobit?

bitcoin-etf-crypto-nl

#12 – Bitcoinová špička v Praze

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Makléř – 4. díl: První klient

Ondra vycházel z domu v sedm ráno a před sedmou večer se nevracel. Přesto sklízel jen neúspěch. Portfolio manažeři zaměstnaní