Search
Close this search box.

TOP 3 nejlepší a nejhorší akcie v S&P 500 za rok 2020

Již v roce 2018 a 2019 jsme na blogu psali o nejlépe a nejhůře performujících akciích v rámci amerického indexu S&P 500. Ten je významný i pro naše investory. Instrumenty sledující možná nejznámější americký index tvoří podstatnou část klasických Portu portfolií, a to především v případě vyššího rizikového profilu.

Každá akcie má v indexu určitou váhu a ten je díky tomu diverzifikován. Investoři tak nemohou dosáhnout úžasných několikaset procentních růstů v rámci roku, ale zároveň je jejich investice chráněna před výrazným poklesem. To je pro dlouhodobé investování zásadní. Právě 3 nejlákavější, a naopak nejděsivější výkony tohoto roku představíme na následujících řádcích.

Pozn. Vzhledem k nedávnému rozhodnutí komise o zařazení společnosti Tesla do indexu S&P 500 by první místo v listu nejvýkonnějších akcií zabrala právě tato firma (+481 %). Během roku se ovšem na vývoji indexu S&P 500 nepodílela, a proto není součástí tohoto listu. Stejné podmínky vedly k vyřazení společnosti Etsy (+186 %), která do indexu vstoupila až na konci září.

Carrier Global

Teprve v březnu se společnost Carrier Global odloučila od firmy United Technologies. Ta je považována za tzv. dividendového aristokrata. Za posledních 26 let totiž v každém roce zvýšila vyplácenou dividendu a tuto historii společnost Carrier Global zdědila. Co se týká oblasti podnikání, věnuje se Carrier Global především domácímu a firemnímu vybavení, jako je vytápění, chlazení a požární bezpečnost.

Do indexu S&P 500 vstoupila firma Carrier Global 3. dubna a výkonnost proto počítáme až od tohoto data. Akcie firmy od té doby (k 30.11) posílily o 186 %. Nutno na tomto místě podotknout, že od konce března rostla většina trhu a za první místo v tomto žebříčku vděčí firma i šťastnému načasování.

Graf 1: Vývoj akcií firmy Carrier Global v porovnání s indexem S&P 500 od 3.4.2020 (zdroj)

carrier global 2

Nvidia

Nvidia patří mezi největší společnosti na americkém trhu (aktuálně 12. v rámci indexu S&P 500) a letošní rok je pro ni zatím pohádkový. Firma, která se věnuje především výrobě grafických karet a čipů, zaznamenala, stejně jako drtivá většina firem, hluboký propad na přelomu února a března. Následující růst, podpořený výbornými výsledky a celkově stay-at-home ekonomikou, vyšvihl společnost Nvidia mezi nejúspěšnější společnosti roku.

Od začátku roku 2020 posilují akcie firmy o 126 %. Za posledních 5 let vyrostly akcie společnosti Nvidia o 1 600 % a při protáhnutí investičního horizontu na 10 let dokonce o 3 800 %.

Graf 2: Vývoj akcií firmy NVIDIA v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

nvidia 2

L Brands

O firmě, která stojí například za značkou Victoria’s Secret, jsme psali již před dvěma lety. V roce 2018 totiž patřila mezi společnosti, které si připsaly největší pokles. Během jediného roku stihla odepsat 50 % své hodnoty a o moc lepší nebyl ani rok 2019. V něm firma ztratila dalších 30 %. Aktuální rok se nese v jiném tónu. Společnost L Brands se odhodlala propustit 850 zaměstnanců a uzavřít 250 obchodů. Především díky značce Bath & Body Works se firmě začalo dařit dosahovat zisků a výsledky jsou v posledních několika čtvrtletích vysoko nad očekáváními analytiků.

Od začátku roku 2020 posilují akcie firmy o 115 %. Za posledních 5 let ovšem akcie společnosti L Brands poklesly o 60 %. V té době se pohybovaly na historických maximech. Při protáhnutí horizontu na 10 let se akciím firmy povedlo posílit jen zhruba o 16 %.

Graf 3: Vývoj akcií firmy L Brands v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

L Brands 2

 

Carnival Corporation

Plavební společnost Carnival Corporation prochází takřka stejným osudem, jako hned následující v seznamu. Stala se zároveň určitým ukazatelem koronavirové epidemie. Její akcie silně reagují na jakékoliv pozitivní (a negativní) zprávy týkající se vakcíny nebo rozvolňování ekonomiky. I proto je po propadu zvlášť vyhledávaná mezi burzovními spekulanty.

Od začátku roku 2020 ztrácejí akcie firmy 57 %. Tak nízko byly naposledy na konci minulého tisíciletí. Za posledních 5 let ztratily akcie společnosti 58 %. Při delším období v podobě 10 let ztrácí Carnival Corporation 51 % své hodnoty.

Graf 5: Vývoj akcií firmy Carnival Corporation & Plc v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

carnival corporation

Norwegian Cruise Line Holdings

Jedna z nejmenších společností v indexu S&P 500 utrpěla výrazný propad po propuknutí koronavirové epidemie. Plavební společnost s flotilou barevně pomalovaných výletních lodí musela ze dne na den pozastavit své podnikání a návrat k normálu je stále v nedohlednu. Zatímco řada akcií v indexu začala během roku měnit kurz, Norwegian Cruise Line Holdings zůstává i ke konci roku u dna. Byť o něco blíže k hladině.

Od začátku roku 2020 ztrácejí akcie firmy 59 %. Jedná se bezesporu o největší krizi, kterou si společnost od vstupu na burzu (2013) prochází. Za posledních 5 let ztrácejí akcie firmy takřka shodně 60 %.

Graf 4: Vývoj akcií firmy Norwegian Cruise Line Holdings v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

norwgian cruise line holdings 2

Occidental Petroleum

Ani ropné společnosti nebudou na rok 2020 vzpomínat v dobrém. Cena ropy se od začátku roku propadla zhruba o třetinu a někteří varují, že návrat k „normálu“ už nenastane. Nejvíce postiženou firmou v oboru (a celkově v indexu S&P 500) se stala Occidental Petroleum. Ta je největším těžařem ropy v severoamerické oblasti Permian Basin. Vzhledem k nákladnější těžbě než v mnoha dalších oblastech světa, je pro ni nízká cena ropy zásadním problémem.

Od začátku roku 2020 ztrácejí akcie firmy 60 %. Za posledních 5 let ztratily akcie společnosti skoro 80 % a takřka totžně i při protáhnutí období na 10 let.

Graf 6: Vývoj akcií firmy Occidental Petroleum v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

occidental petroleum 2

 

Ohlédnutí zpět

A jak si v tomto roce vedou firmy, o kterých jsme psali před rokem?

Chipotle Mexican Grill – Během roku 2019 posílily akcie fast-foodového řetězce o více než 93 %. Špatně se jim nedaří ani v tomto roce a z koronavirové epidemie vyšla firma silnější než před ní. Za rok 2020 rostou její akcie o 55 %.

Advanced Micro Devices – Za rok 2019 posílily akcie technologické společnosti AMD téměř o 150 %. I rok 2020 se pro ni zatím vyvíjí výtečně. Za rok 2020 rostou její akcie o 90 %.

Ball Corporation – Do třetice úspěšný příběh. V roce 2019 posílily akcie výrobce (nejen) nápojových obalů nakonec „jen“ o 58 %. Firmě Ball Corporation se ovšem daří i v roce 2020 a její akcie rostou o dalších 50 %.

Všechny tři úspěšné firmy na dobré výkony navázaly i v roce 2020. Jaká je ovšem situace na opačném konci?

Nektar Therapeutics – Farmaceutická společnost Nektar Therapeutics ztratila v roce 2019 35 % své hodnoty a index S&P 500 musela opustit. Rok 2020 ji do výrazně lepšího světla nestaví a firma prozatím oslabuje o dalších 20 %.

Abiomed – Výrobce zdravotních pomůcek Abiomed ztratil v roce 2019 téměř polovinu své hodnoty. Své místo v indexu S&P 500 si ale udržel a rok 2020 se pro firmu vyvíjí podstatně lépe. Akcie Abiomedu v něm posilují téměř o 60 %.

Kraft Heinz Co – Potravinářský gigant, který zlákal i samotného Warrena Buffetta, ztratil v roce 2019 přes 20 %. Rok 2020 je zatím o něco lepší a akcie firmy po dlouhé době konečně rostou, byť jen o 5 %. Za posledních 5 let ovšem firma ztrácí stále téměř 60 % a i Warren Buffett v jednom z rozhovorů přiznal, že za akcie Kraft Heinz Co zaplatil příliš.

 

I v rámci „pouhých“ 500 akcií v indexu S&P 500 existují společnosti, které investorům v rámci roku 2020 přinesly výrazné zhodnocení, ale i znehodnocení vložených peněz. Investice do jednoho či několika málo titulů je výrazně rizikovější ve srovnání s investicí do burzovních fondů sledujících celý index. V Portu proto nespekulujeme vybíráním jednotlivých titulů nebo časováním trhu. Místo toho nabízíme klientům portfolia diverzifikovaná jak napříč firmami, tak i geografickými oblastmi. To je totiž základ nejen ke zhodnocení, ale i ochránění vašich dlouhodobých investic.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o

City Home

Dluhopisy nad inflací – opPORTUnity

Na platformě opPORTUnity startuje nová investiční příležitost ze světa nemovitostí. SATPO Group, pod které spadá i City Home, je úspěšným rezidenčním developerem s téměř 30letou historií, která od svého založení zvládla úspěšně dokončit 21 developerských projektů.