Search
Close this search box.

TOP 3 nejlepší a nejhorší akcie v S&P 500 za rok 2020

Již v roce 2018 a 2019 jsme na blogu psali o nejlépe a nejhůře performujících akciích v rámci amerického indexu S&P 500. Ten je významný i pro naše investory. Instrumenty sledující možná nejznámější americký index tvoří podstatnou část klasických Portu portfolií, a to především v případě vyššího rizikového profilu.

Každá akcie má v indexu určitou váhu a ten je díky tomu diverzifikován. Investoři tak nemohou dosáhnout úžasných několikaset procentních růstů v rámci roku, ale zároveň je jejich investice chráněna před výrazným poklesem. To je pro dlouhodobé investování zásadní. Právě 3 nejlákavější, a naopak nejděsivější výkony tohoto roku představíme na následujících řádcích.

Pozn. Vzhledem k nedávnému rozhodnutí komise o zařazení společnosti Tesla do indexu S&P 500 by první místo v listu nejvýkonnějších akcií zabrala právě tato firma (+481 %). Během roku se ovšem na vývoji indexu S&P 500 nepodílela, a proto není součástí tohoto listu. Stejné podmínky vedly k vyřazení společnosti Etsy (+186 %), která do indexu vstoupila až na konci září.

Carrier Global

Teprve v březnu se společnost Carrier Global odloučila od firmy United Technologies. Ta je považována za tzv. dividendového aristokrata. Za posledních 26 let totiž v každém roce zvýšila vyplácenou dividendu a tuto historii společnost Carrier Global zdědila. Co se týká oblasti podnikání, věnuje se Carrier Global především domácímu a firemnímu vybavení, jako je vytápění, chlazení a požární bezpečnost.

Do indexu S&P 500 vstoupila firma Carrier Global 3. dubna a výkonnost proto počítáme až od tohoto data. Akcie firmy od té doby (k 30.11) posílily o 186 %. Nutno na tomto místě podotknout, že od konce března rostla většina trhu a za první místo v tomto žebříčku vděčí firma i šťastnému načasování.

Graf 1: Vývoj akcií firmy Carrier Global v porovnání s indexem S&P 500 od 3.4.2020 (zdroj)

carrier global 2

Nvidia

Nvidia patří mezi největší společnosti na americkém trhu (aktuálně 12. v rámci indexu S&P 500) a letošní rok je pro ni zatím pohádkový. Firma, která se věnuje především výrobě grafických karet a čipů, zaznamenala, stejně jako drtivá většina firem, hluboký propad na přelomu února a března. Následující růst, podpořený výbornými výsledky a celkově stay-at-home ekonomikou, vyšvihl společnost Nvidia mezi nejúspěšnější společnosti roku.

Od začátku roku 2020 posilují akcie firmy o 126 %. Za posledních 5 let vyrostly akcie společnosti Nvidia o 1 600 % a při protáhnutí investičního horizontu na 10 let dokonce o 3 800 %.

Graf 2: Vývoj akcií firmy NVIDIA v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

nvidia 2

L Brands

O firmě, která stojí například za značkou Victoria’s Secret, jsme psali již před dvěma lety. V roce 2018 totiž patřila mezi společnosti, které si připsaly největší pokles. Během jediného roku stihla odepsat 50 % své hodnoty a o moc lepší nebyl ani rok 2019. V něm firma ztratila dalších 30 %. Aktuální rok se nese v jiném tónu. Společnost L Brands se odhodlala propustit 850 zaměstnanců a uzavřít 250 obchodů. Především díky značce Bath & Body Works se firmě začalo dařit dosahovat zisků a výsledky jsou v posledních několika čtvrtletích vysoko nad očekáváními analytiků.

Od začátku roku 2020 posilují akcie firmy o 115 %. Za posledních 5 let ovšem akcie společnosti L Brands poklesly o 60 %. V té době se pohybovaly na historických maximech. Při protáhnutí horizontu na 10 let se akciím firmy povedlo posílit jen zhruba o 16 %.

Graf 3: Vývoj akcií firmy L Brands v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

L Brands 2

 

Carnival Corporation

Plavební společnost Carnival Corporation prochází takřka stejným osudem, jako hned následující v seznamu. Stala se zároveň určitým ukazatelem koronavirové epidemie. Její akcie silně reagují na jakékoliv pozitivní (a negativní) zprávy týkající se vakcíny nebo rozvolňování ekonomiky. I proto je po propadu zvlášť vyhledávaná mezi burzovními spekulanty.

Od začátku roku 2020 ztrácejí akcie firmy 57 %. Tak nízko byly naposledy na konci minulého tisíciletí. Za posledních 5 let ztratily akcie společnosti 58 %. Při delším období v podobě 10 let ztrácí Carnival Corporation 51 % své hodnoty.

Graf 5: Vývoj akcií firmy Carnival Corporation & Plc v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

carnival corporation

Norwegian Cruise Line Holdings

Jedna z nejmenších společností v indexu S&P 500 utrpěla výrazný propad po propuknutí koronavirové epidemie. Plavební společnost s flotilou barevně pomalovaných výletních lodí musela ze dne na den pozastavit své podnikání a návrat k normálu je stále v nedohlednu. Zatímco řada akcií v indexu začala během roku měnit kurz, Norwegian Cruise Line Holdings zůstává i ke konci roku u dna. Byť o něco blíže k hladině.

Od začátku roku 2020 ztrácejí akcie firmy 59 %. Jedná se bezesporu o největší krizi, kterou si společnost od vstupu na burzu (2013) prochází. Za posledních 5 let ztrácejí akcie firmy takřka shodně 60 %.

Graf 4: Vývoj akcií firmy Norwegian Cruise Line Holdings v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

norwgian cruise line holdings 2

Occidental Petroleum

Ani ropné společnosti nebudou na rok 2020 vzpomínat v dobrém. Cena ropy se od začátku roku propadla zhruba o třetinu a někteří varují, že návrat k „normálu“ už nenastane. Nejvíce postiženou firmou v oboru (a celkově v indexu S&P 500) se stala Occidental Petroleum. Ta je největším těžařem ropy v severoamerické oblasti Permian Basin. Vzhledem k nákladnější těžbě než v mnoha dalších oblastech světa, je pro ni nízká cena ropy zásadním problémem.

Od začátku roku 2020 ztrácejí akcie firmy 60 %. Za posledních 5 let ztratily akcie společnosti skoro 80 % a takřka totžně i při protáhnutí období na 10 let.

Graf 6: Vývoj akcií firmy Occidental Petroleum v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2020 (zdroj)

occidental petroleum 2

 

Ohlédnutí zpět

A jak si v tomto roce vedou firmy, o kterých jsme psali před rokem?

Chipotle Mexican Grill – Během roku 2019 posílily akcie fast-foodového řetězce o více než 93 %. Špatně se jim nedaří ani v tomto roce a z koronavirové epidemie vyšla firma silnější než před ní. Za rok 2020 rostou její akcie o 55 %.

Advanced Micro Devices – Za rok 2019 posílily akcie technologické společnosti AMD téměř o 150 %. I rok 2020 se pro ni zatím vyvíjí výtečně. Za rok 2020 rostou její akcie o 90 %.

Ball Corporation – Do třetice úspěšný příběh. V roce 2019 posílily akcie výrobce (nejen) nápojových obalů nakonec „jen“ o 58 %. Firmě Ball Corporation se ovšem daří i v roce 2020 a její akcie rostou o dalších 50 %.

Všechny tři úspěšné firmy na dobré výkony navázaly i v roce 2020. Jaká je ovšem situace na opačném konci?

Nektar Therapeutics – Farmaceutická společnost Nektar Therapeutics ztratila v roce 2019 35 % své hodnoty a index S&P 500 musela opustit. Rok 2020 ji do výrazně lepšího světla nestaví a firma prozatím oslabuje o dalších 20 %.

Abiomed – Výrobce zdravotních pomůcek Abiomed ztratil v roce 2019 téměř polovinu své hodnoty. Své místo v indexu S&P 500 si ale udržel a rok 2020 se pro firmu vyvíjí podstatně lépe. Akcie Abiomedu v něm posilují téměř o 60 %.

Kraft Heinz Co – Potravinářský gigant, který zlákal i samotného Warrena Buffetta, ztratil v roce 2019 přes 20 %. Rok 2020 je zatím o něco lepší a akcie firmy po dlouhé době konečně rostou, byť jen o 5 %. Za posledních 5 let ovšem firma ztrácí stále téměř 60 % a i Warren Buffett v jednom z rozhovorů přiznal, že za akcie Kraft Heinz Co zaplatil příliš.

 

I v rámci „pouhých“ 500 akcií v indexu S&P 500 existují společnosti, které investorům v rámci roku 2020 přinesly výrazné zhodnocení, ale i znehodnocení vložených peněz. Investice do jednoho či několika málo titulů je výrazně rizikovější ve srovnání s investicí do burzovních fondů sledujících celý index. V Portu proto nespekulujeme vybíráním jednotlivých titulů nebo časováním trhu. Místo toho nabízíme klientům portfolia diverzifikovaná jak napříč firmami, tak i geografickými oblastmi. To je totiž základ nejen ke zhodnocení, ale i ochránění vašich dlouhodobých investic.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem