Search
Close this search box.

TOP 3 nejlepší a nejhorší akcie za rok 2018 v S&P 500

mobil s akciema

S&P 500 je jeden z nejznámějších amerických indexů a zároveň index, který je z velké části důležitý pro vás, investory v Portu. Proč? Podstatnou část vašich portfolií tvoří ETF, sledující právě zmiňovaný index.

Tak jak jeho název naznačuje, je index složen z akcií 500 významných amerických společností. Každá ze společností tvoří jen malou část indexu, a proto je nestandardně nadprůměrný, či naopak podprůměrný výkon jedné ze společností prakticky nepostřehnutelný. Podívejme se tedy (k 18.7.2018) na ty nejúspěšnější a také nejméně úspěšné společnosti, které jsou součástí tohoto indexu.

Netflix

Netflix je americká společnost, která se teprve nedávno rozšířila do celého světa. I přes tvrdý propad, který v uplynulých týdnech akcie Netflixu zažily, patří této společnosti prvenství za rok 2018. Od svého vstupu na burzu se společnost zhodnotila o tisíce procent a nastavený trend nehodlá brzdit ani v roce 2018.

Vzhledem k  vysoké váze, kterou akcie Netflixu v indexu S&P 500 mají (0,68 %), měl více než 86% růst vliv i na změnu hodnoty samotného indexu. Značně zjednodušeným výpočtem se dostaneme k tomu, že akcie Netflixu se zasloužily o 0,6% růst indexu za rok 2018.

Graf 1: Růst akcií firmy Netflix v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018 (zdroj)

TripAdvisor

Cestovatelský web TripAdvisor.com je jednou z prvních webových stránek, která umožnila uživatelům vkládat vlastní obsah. Tento model se ukázal být nejen až nečekaně oblíbeným mezi uživateli, ale zároveň užitečný v množství obsahu, který návštěvníci vytváří bez nároku na finanční odměnu. I díky tomu je celý web dostupný bez nutnosti hrazení jakéhokoliv poplatku. Hlavní příjmy společnosti tvoří příjmy z nabídek ubytování a z pronájmu reklamních ploch.

Růst společnosti za rok 2018 je pro společnost úspěchem a zároveň oddechnutím po těžkém období. V minulých letech totiž akcie společnosti TripAdvisor poměrně stabilně a rychle klesaly. Oproti svému vrcholku z půlky roku 2014 je cena akcií stále pouze poloviční a ke svým maximům má tento cestovatelský web pořád daleko.

Akcie společnosti TripAdvisor patří mezi ty, které mají nejmenší zastoupení v indexu S&P 500 (0,03 %). I proto růst o 75 % má na svědomí pouze 0,02% růst amerického indexu.

Graf 2: Růst akcií firmy TripAdvisor v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018 (zdroj)

Align Technology

Společnost Align Technology se proslavila především díky svým neviditelným rovnátkům Invisalign. S těmi se především na americkém trhu prosazuje i přes to, že minulý rok vypršely patenty, které chránily takřka monopolní postavení společnosti.

Na rozdíl od společnosti TripAdvisor, akcie firmy Align stoupají prakticky nepřetržitě od jejich uvedení na burzu. Více než 65% zhodnocení za rok 2018 je jen kapkou ve více než 1000% zhodnocení od roku 2012.

Pokud slyšíte jméno společnosti poprvé, může pro vás být překvapením její zařazení do indexu S&P 500 a ne zcela zanedbatelná váha v indexu (0,11 %). Silný, 65% růst má díky tomu na svědomí změnu indexu o 0,07 %.

Graf 3: Růst akcií firmy Align v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018 (zdroj)

Růst akcií firmy Align v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018

 

Přeskočme nyní bezmála 500 společností a přesuňme se na druhý, méně úspěšný konec.

Dish Network

Společnost Dish je poskytovatelem satelitní TV na území Spojených států amerických. Mimo to poskytuje internetovou službu pro sledování televizí Sling TV.

Od poloviny roku 2017 spadla hodnota akcií společnosti Dish o více než 50 % a to především kvůli silné konkurenci jiných satelitních televizí spojené s čím dál tím nižším zájmem o sledování televize. Na silnou konkurenci naráží Dish i na internetu se svojí službou Sling TV. Ta sice přitahuje zákazníky, ale většina z nich přechází právě od pro firmu profitabilnější satelitní televize.

Naštěstí pro vás, investory, patří akcie Dish Network k těm, které mají v indexu nejnižší váhu (0,03 %). Bezmála 40% propad tak znamená pouze 0,01% pohyb indexu S&P 500.

Graf 4: Pokles akcií firmy Dish Network v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018 (zdroj)

Pokles akcií firmy Dish Network v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018

Patterson

Firma Patterson spadala do zdravotnické sféry indexu S&P 500. Jejím hlavním zaměřením jsou produkty dentální hygieny a veterinární potřeby. Společnost Patterson Companies má však obzvlášť v posledních měsících problémy s poklesem uskutečněných prodejů, které klesají nebývalou rychlostí.

Špatné výsledky společnosti oznámené na začátku března 2018, vedly mimo jiné k odstoupení několika vysoko postavených činitelů, což (alespoň prozatím) nepřesvědčilo akcionáře o změně trendu.

Necelý týden na to byla společnost Patterson Companies nahrazena v indexu S&P 500 a je aktuálně součástí „méně prestižního“ indexu S&P 400 sledujícího 400 středně velkých amerických společností.

Graf 5: Pokles akcií firmy Patterson v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018 (zdroj)

Pokles akcií firmy Patterson v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018

L Brands

Vítězem“ soutěže o nejhorší společnost indexu S&P 500 za rok 2018 je společnost L Brands, kterou v Česku známe především díky značce Victoria’s Secret. Svého pomyslného vrcholu dosáhla společnost L Brands na začátku roku 2016, ze kterého však k dnešnímu dni spadla o více než 60 %. Společnosti L Brands nenahrává ani rok 2018, ve kterém se ji prakticky nepodařilo zastavit každodenní propad akcí.

Za propadem akcií stojí především špatné finanční výsledky, které jdou ruku v ruce neschopnosti vedení přizpůsobit se novým trendům a přilákat do svých obchodů mladou generaci. Ztrácí ji tak v boji proti mnohem menším, zato lépe marketingově zorganizovaným značkám.

Téměř 50% propad společnosti je díky malé váze společnosti (0,03 %) malou újmou pro index S&P 500. Špatné výsledky společnosti tak způsobily pouze 0,02% negativní efekt indexu od začátku roku 2018.

Graf 6: Pokles akcií firmy L Brands v porovnání s indexem S&P 500 od 2.1.2018 (zdroj)

Přesto, že jednotlivé společnosti za rok 2018 zažily pohyby často i o několik desítek procent, díky diverzifikaci mezi 500 firem můžeme sledovat poměrně stabilní vývoj indexu S&P 500. ETF sledující tento index, které naleznete i ve svých portfoliích, sice nedosáhlo za rok 2018 růstu o několik desítek procent, nezažilo ale ani žádný hluboký propad, jako firmy na spodním konci žebříčku.

V Portu nediverzifikujete pouze mezi firmy na americkém trhu. Investujete s námi po celém světě. Díky tomu vám můžeme nabídnout stabilní portfolio určené k dlouhodobému růstu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme