Search
Close this search box.

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve které vyzpovídá zkušené tradery WOOD & Company, aby prozradili, na co se při investování zaměřují a jak si složili svou investiční strategii na Portu.

V dnešním dílu přivítáme Martina Stuchlíka z oddělení Equity Sales Trading. Martin přišel do WOOD & Company v roce 2011 po předchozím působení v Patria Finance. V práci se zaměřuje na obchodování akcií středoevropského regionu především pro velké londýnské banky.

Ve volném čase Martin stále velmi aktivně sportuje, což mu vydrželo od školních let, kdy se v zámoří závodně věnoval hokeji. Sportovní kariéru spojil se studiem financí a ekonomie na Aljašské univerzitě v Anchorage. Kromě sportu je jeho zálibou gastronomie a dobré jídlo.

Trader WOOD & Company Martin Stuchlík

Podle čeho vybíráš instrumenty? Na jaká kritéria se zaměřuješ?

Na začátku své každé investice si vždy kladu dvě základní otázky: jaký plánuji investiční horizont a co od investice očekávám. Až když mám tohle jasně stanovené, přistupuji k výběru konkrétních investičních příležitostí nebo titulů. Zaměřuji se na celkovou diverzifikaci všech svých aktiv – tedy včetně všech mých ostatních investic i hotovosti na účtu.

Dále si dávám pozor, aby byly mé investice likvidní – abych je mohl v případě potřeby bezproblémově a rychle prodat. Nelikvidním investicím se spíše vyhýbám. V neposlední řadě přemýšlím i o měnovém riziku svých investic. Když investuji do zahraničních titulů v cizích měnách, uvažuji, zda měnové riziko spojené s takovou investicí chci nést nebo ne. U Portu je dobré, že si každý může sám vybrat, zda chce svou investici proti tomuhle riziku zajistit.

Jaké 3 instrumenty sis dal do své strategie na Portu a proč?

Dlouho jsem o tom přemýšlel a svou strategii na Portu postavil spíš defenzivně. Při současném akciovém trendu, kdy se celosvětové akcie obchodují na historických maximech, jsem vybral spíše konzervativní instrumenty.

Ve své strategii tak mám nejvíce zastoupen farmaceutický sektor a dividendové akcie, jejichž hodnota dlouhodobě příliš nekolísá. Farmaceutické společnosti, které využívají moderní technologie, představují pro investory zajímavý výnosový potenciál. Investici jsem pak doplnil ještě o komodity, převážně zlato, které dlouhodobě sleduji a vnímám jako dobrou složku diverzifikace svého portfolia.

Svou strategii, kterou jsem si na Portu nastavil, plánuju mít jako velmi pasivní. Neuvažuji o tom, že bych ji výrazněji měnil častěji než, řekněme, jednou za 2-3 roky. Vzhledem k instrumentům, které jsem vybral, by to ani nebylo vhodné.

Máš nějaký tip pro začínající investory?

Když někdo s investováním začíná, měl by být hlavně připravený na to, že může určitou část své investice prodělat. Pohyby cen nahoru a dolu k investování patří a člověk by z toho neměl panikařit.

——————————————————-

Portu strategie – investujte do toho, čemu věříte nejvíce

Portu strategie jsou nově spuštěnou alternativou k našim portfoliím na míru. Jsou vhodné pro investory, kteří mají dostatek znalostí a zkušeností a chtějí dlouhodobě investovat podle sebe, přitom ale se všemi výhodami, které jim Portu přináší:

– nízké náklady bez skrytých poplatků –
– diverzifikace díky frakcím už od 1.000 Kč –
– rebalance při každém vkladu nebo reinvestici dividend –
– naprostá flexibilita bez vstupních/výstupních poplatků a vázacího období –
– možnost měnového zajištění –
– směna měn bez marží –
– a obecně exekuce obchodů za nejlepších podmínek na trhu –

 Začátečníkům nebo investorům, kteří se nechtějí o nic starat, doporučujeme začít s portfolii na míru – o investici se totiž kompletně stará Portu. 

Každopádně ať už začnete s Portu portfoliem na míru nebo Portu strategií, později můžete přidávat další portfolia a strategie a různě je kombinovat. Celkem můžete mít až 10 Portu portfolií s různým investičním profilem, cílem i časovým horizontem, a až neomezeně vlastních Portu strategií.

——————————————————-

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Výsledky aukcí whisky v roce 2020

Glenrothes Skvělé výsledky v aukčních prodejích zaznamenávají sudy z palírny Glenrothes. Na Portu Gallery jste již měli možnost