Search
Close this search box.

Top 3 podle Zuzany Mory

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve které vyzpovídá zkušené tradery WOOD & Company, aby prozradili, na co se při investování zaměřují a jak si složili svou investiční strategii na Portu.

Jako první přivítáme Zuzanu Moru z oddělení Equity Sales Trading. Zuzka má již více než 11 let zkušeností s obchodováním na akciových trzích. Po studiu si krátce zkusila audit, ale pak přešla na trading desk ve WOOD & Co, kde působí do dnes. Lákaly jí prý velké burzovní obchody i práce v převážně mužském kolektivu. Ve své práci se Zuzka zaměřuje především na obchodování středoevropských akciových titulů pro mezinárodní institucionální klienty – tedy například penzijní, podílové nebo hedgeové fondy. Ve volném čase se pak nejraději věnuje svým dvěma dětem a v zimě pak jezdí s oblibou lyžovat do Alp.

Traderka WOOD & Company Zuzana Mora

Podle čeho vybíráš instrumenty? Na jaká kritéria se zaměřuješ?

Tak za prvé je pro mě důležitá diverzifikace celého svého portfolia a to zejména z časového hlediska. Vždy zvažuji, na jakou dobu si daný instrument kupuji – jestli výhledově na kratší horizont nebo například do „education fund“ (prostředky určené na vzdělání, pozn. red.) pro své děti, takže na mnoho let dopředu. S tím úzce souvisí rizikovost dané investice. Pro delší horizonty volím výrazně více rizikové instrumenty. Zkrátka čas a rizikovost jde vždy ruku v ruce a je důležité to mít na paměti. Kromě toho mě ale také hodně zajímají současné trendy na trzích.

Jaké 3 instrumenty sis dala do své strategie na Portu a proč?

Do své strategie jsem si dala hlavně biotechnologie. Bioinženýrství a biozemědělství jsou sektory, které dlouhodobě sleduji a myslím, že mají s rostoucí světovou populací hodně velký potenciál. Stejně tak hodně věřím umělé inteligenci a robotice – na tyto trendy bych vsadila nejvíce. Takové investice ale samozřejmě nesou nejvyšší riziko.

Dále mě zaujaly sociálně odpovědné firmy. Trend životního prostředí a odpovědnosti je momentálně hot topic nejen v Evropě ale i celosvětově. Věřím, že hodně aktivních investorů bude dlouhodobě sledovat tento trend. Hlavně poroste popularita mezi mladou generací.

V rámci diverzifikace mé strategie jsem zařadila i oproti akciím méně rizikové korporátní dluhopisy amerických firem. Ty sice nenesou vysoký výnos, ale stabilizují mojí strategii při vyšší volatilitě na trzích.

Plánuješ svou strategii často upravovat?

Investici na Portu plánuji držet dlouhodobě jako takovou svou „nízko-údržbovou“ investici. To však neznamená, že zůstanu jen u své první strategie. Je důležité, abych měla možnost případně v čase investici upravit nebo vytvářet další strategie, což mi Portu jednoduše umožňuje.

Máš nějaký tip pro začínající investory?

Určitě, nejdůležitější je disciplína. Určit si předem, jak své portfolio poskládám s ohledem na budoucí příjmy a výdaje. Tedy promyslet pořádně, kolik peněz hodlám mít zainvestované dlouhodobě a kolik spíše na krátkodobé projekty i s ohledem na to, že je budu například potřebovat rychle vybrat. Jakmile má investor vyjasněno tohle, měl by přistoupit k vlastnímu výběru jednotlivých složek portfolia.

——————————————————-

Portu strategie – investujte do toho, čemu věříte nejvíce

Portu strategie jsou nově spuštěnou alternativou k našim portfoliím na míru. Jsou vhodné pro investory, kteří mají dostatek znalostí a zkušeností a chtějí dlouhodobě investovat podle sebe, přitom ale se všemi výhodami, které jim Portu přináší:

– nízké náklady bez skrytých poplatků –
– diverzifikace díky frakcím už od 1.000 Kč –
– rebalance při každém vkladu nebo reinvestici dividend –
– naprostá flexibilita bez vstupních/výstupních poplatků a vázacího období –
– možnost měnového zajištění –
– směna měn bez marží –
– a obecně exekuce obchodů za nejlepších podmínek na trhu –

 Začátečníkům nebo investorům, kteří se nechtějí o nic starat, doporučujeme začít s portfolii na míru – o investici se totiž kompletně stará Portu. 

Každopádně ať už začnete s Portu portfoliem na míru nebo Portu strategií, později můžete přidávat další portfolia a strategie a různě je kombinovat. Celkem můžete mít až 10 Portu portfolií s různým investičním profilem, cílem i časovým horizontem, a až neomezeně vlastních Portu strategií.

——————————————————-

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem

Co znamená propad čínských akcií?

Čínské akcie prožívají tvrdý pád a z hlediska ocenění se jeví mimořádně lacině. Je to skutečně tak a dokážou se vzpamatovat?