Search
Close this search box.

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví, restaurace, cestovní ruch a další má velké problémy, které ještě zdaleka nejsou u konce. Všechny sektory ekonomiky však na tom nejsou stejně. Kvůli zavedeným omezením proti šíření viru lidé strávili v posledních měsících hodně času doma, což zapříčinilo urychlení některých trendů, které se daly pozorovat již před vypuknutím pandemie. Ukážeme si pár sektorů, které na současné situaci naopak vydělávají a rostou.

e-Potraviny

Obchody s potravinami byly jako jedny z mála otevřené i při zavření ekonomik. Prodejci potravin tak profitovaly z toho, že spousty lidí pracovalo z domova a nemohli chodit na obědy a večeře do restaurací. Místo toho se vaření stalo jednou z alternativ trávení přemíry volného času. V USA, kde se často konzumují jídla mimo domov, vzrostl prodej potravin přes internet za letošní rok o 60 %. Americký trh s potravinami je velký asi 1,1 bilionů dolarů a nákupy online potravin znamenají stále jen 4 % z celkového množství. Američtí prodejci tak mají stále velký prostor pro růst a spousta z nich si to se svými rozšiřujícími službami uvědomuje. Největším hráčem na tomto trhu je společnost Walmart s tržbami přes 500 miliard dolarů. Tomuto podniku se za druhý kvartál letošního roku podařilo zvýšit své tržby za online prodej potravin o 97 %.

Bezhotovostní platby

Počátkem března držela Americká centrální banka v karanténě bankovky z Číny a dalších zemí Asie. Pravděpodobně to nebylo nutné, jelikož používání hotovosti bylo už v té době na historickém minimu. Covid-19 tento trend ještě urychlil. Za druhý kvartál klesly dle analytické firmy MoffettNathanson výběry z bankomatů v USA o 12 %. Tento trend je patrný i v ostatních státech, asi nejdále na cestě k bezhotovostní ekonomice je Švédsko.

Dle analýz FEDU bylo v roce 2019 provedeno celkem 26 % všech spotřebitelských plateb v USA hotově. To je pokles o 5 % oproti roku 2016. USA má ještě velký potenciál pro bezhotovostní platby. Pouze 8,9 % retailových tržeb se v Americe uskutečňuje v online prostředí. Například v Číně je tento podíl 23 %. Globálně se pro letošní rok díky pandemii očekává pokles růstu objemu peněz, které protečou skrz transakce provedené debetními a kreditními kartami. Od dalšího roku by však měly zase růst. Úpadek hotovosti tak znamená světlou budoucnost pro karetní společnosti.

                               Zdroj: MoffettNathanson                                                           (pozn. bez zahrnutí Číny)

Videohry

V podstatě veškeré, nebo většina velkých sportovních akcí byla v letošním roce zrušena (nebo přesunuta), ale u e-sportu je to jinak. Velký růst tohoto odvětví dokládá i zájem o nové konzole Xbox series X a PlayStation 5, které byly v rámci předobjednávek v USA vyprodány během hodin, navzdory jejich relativně vysoké ceně 500 dolarů. Nová generace konzolí se veze na vlně e-sportu. Tržby z videoher a přidruženého hardwaru v USA vzrostou letos dle odhadů o 19 % na 45,6 miliardy dolarů. Po uvedení nových konzolí se očekává zvýšení cen her z 60 dolarů, které byly dlouho stanoveny jako hranice, na 70 dolarů. Jako první s ním přišla společnost Take-Two Interactive se svojí hrou NBA 2K2. U dalších 35 % nových her se očekává cenový skok.

Take-Two je zodpovědná za nejúspěšnější hru v odvětví – Grand Theft Auto 5 (GTA) z roku 2013. Té se prodalo 135 milionů kusů, přičemž 10 milionů ks je považováno za úspěch. Od vydání této hry vyrostly akcie společnosti o 900 %. Také-Two připravuje novou verzi Grand Theft Auto VI, která ale nevyjde dřív než v roce 2022. Bude zajímavé sledovat, zdali bude mít nová verze podobný úspěch.

Daří se i dalším producentům v odvětví jako Electronic Arts nebo Activision Blizzard. Všichni se však do budoucna chtějí více zaměřit na model předplatného a mobilní hry. Jedna věc je prodávat hry na 200 milionů konzolí, ale stále je tady potenciál pro 4-5 miliard smartphonů. Tento trend také potvrdily nové iPhony 12, které se svým výkonem budou nabízet hráčům hrát stále složitější a propracovanější hry – třeba i za použití rozšířené reality.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak

10 let investice a 1000 USD

V Portu je naším zájmem diverzifikace portfolií, abychom se vyhnuli mnoha problémům spojeným s investicí do menší škály