Search
Close this search box.

Turbulentní vývoj na trzích jako další argument pro automatizaci investování

Trh je labyrint, ve kterém se mohou zamotat i ti nejzkušenější. Nikdo neví, jaká zpráva může přijít, a i kdyby to někdo věděl, nedokáže spolehlivě odhadnout, jak na to zareaguje ona nesourodá skupina lidí a institucí, které se říká trh. Letošní rok je toho jasným příkladem. Jak z toho ven? Investoři by měli zvážit automatický, a tedy od emocí oproštěný přístup k investování.

Nevěříte? Tak vězte, že kdo investoval každé dva týdny stejnou částku do portfolia složeného ze 60 % amerických akcií a 40 % amerických vládních dluhopisů, zkraje června zjistil, že je jeho portfolio na historickém maximu.

obrázek: 60/40 portfolio, investovaných 100$ každé dva týdny

S takovou statistikou může mít spousta investorů problém. Mimo jiné nijak nepracuje s valuacemi (které jsou v současnosti opravdu vysoké). Je také pravda, že „klasické“ portfolio 60/40 vlastně asi drží málokdo. Grafy by vypadaly jinak, kdyby Fed již léta nedělal to, co dělá, a navíc je potřeba se na ně podívat zase za měsíc, za rok a tak dále.

Před pár měsíci by asi hned tak někdo nevsadil na zmíněná historická maxima. Vtip je ale v tom, že na tom vůbec nezáleží. Uvedené grafy totiž ilustrují to, že v době, kdy se to na trzích mele jako v pračce, není pro relativně klidný spánek, jednoduchost a efektivitu lepší cesta, než zautomatizovat nákupy investic. Jestli je totiž na trhu něco jisté (kromě nejistoty jako takové), pak to, že v náročných obdobích je mimořádně složité činit správná rozhodnutí.

Nejde o argument pro indexové investování ani pro aktivní správu. Nejde o vyjádření býčího ani medvědího postoje k současnému dění na trzích. Jde o to, aby dnešní rozhodnutí nemusela investory mrzet hned zítra. Jde o to, že nemusíte mít jasný názor na to, co zítra předvedou ceny akcií nebo dluhopisů, pokud věříte, že v opravdu dlouhém časovém horizontu budou trhy posilovat (společně s ekonomikou, s dluhy, s množstvím peněz v systému – to je vlastně také trochu irelevantní v této souvislosti).

Zautomatizované nákupy a prodeje investic (pozn. například pravidelné investice s pravidelným rebalancováním portfolia, jako děláme v Portu) vás mohou osvobodit od obav z toho, co si trh přichystal na další dny, týdny nebo měsíce. Pokud vás letošní rok nepřesvědčil o tom, že snaha předvídat budoucnost je marná, nepřesvědčí vás už asi nic. Pro vás ostatní může být „tržní automatizace“ zajímavá možnost, jak pracovat s investicemi, nebo alespoň s jejich částí. 

Zdroj: Investicniweb.cz

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední týdny dělo ve

Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě ono pravidlo vám

Den otevřené garáže do třetice…

… ale ne naposled! V sobotu 20. května se konal již třetí Den otevřené garáže Portu Gallery v Litoměřicích, kde je pečováno o sbírku automobilů Portu Gallery.