Search
Close this search box.

Událost, která změnila svět investování. Před 30 lety bylo spuštěno první ETF

30 let výročí ETF SK

Před 30 lety došlo k revoluci v investování. Investoři si totiž vůbec poprvé mohli na burze kromě akcií koupit tzv. burzovně obchodovaný fond (ETF). Ty v následujících letech získaly oblibu investorů hlavně díky menší rizikovosti oproti kupování jednotlivých akcií. Došlo tak k zásadní změně v tom, jak lidé zhodnocují své peníze.

22. ledna 1993 došlo ke změně, která způsobila revoluci v investování. Před 30 lety byl totiž spuštěn první burzovně obchodovaný fond (ETF). Americká investiční společnost State Street vydala ETF, které kopírovalo index S&P 500. Tohle první ETF bylo označeno symbolem SPY, který nese dodnes. Obchoduje se na newyorské burze a jeho celý název je SPDR S&P 500 ETF trust. Vsadit na americký akciový trh byl chytrý tah. Pokud někdo do fondu vložil své peníze hned při spuštění, vynesla mu investice do současnosti přes 750 %.

Tohle ETF přezdívané “spider” se stalo velmi oblíbeným a dodnes se jedná, podle hodnoty aktiv pod správou, o největší ETF na světě. V současnosti spravuje přibližně 370 miliard dolarů. Je také nejvíce obchodovaným ETF na světě, denně se zobchoduje objem přesahující 30 miliard dolarů.

Dnes už jde ale prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů investovat do produktů kopírujících všechny významné akciové indexy, stejně tak existují ETF zaměřené na dluhopisy, komodity (tzv. ETC) nebo třeba kryptoměny.

Na burzovně obchodované fondy sází i moderní robo-investiční platformy jako je české Portu. ETF tak mohou jednoduše nakupovat běžní lidé z pohodlí domova, plně on-line. I do budoucna se tak očekává růst množství peněz, které investoři do ETF vkládají. V současnosti má svět burzovně obchodovaných fondů ohromující hodnotu přes 9 bilionu dolarů. Nakoupit je lze na více jak 60 světových burzách.

Nabídka ETF se od roku 1993 šířila bleskovou rychlostí. V roce 2002 bylo těchto fondů už přes 100 a dnes si investoři mohou vybrat z více než 11 tisíce ETF. Naprostá většina z nich je založena na principu pasivního investování a právě to jim přineslo obrovskou popularitu. V poslední době se tohle však trochu mění, jak jsme psali v tomto článku.

Souboj mezi ETF a podílovými fondy

Začala tak "soutěž" mezi ETF a tradičními podílovými fondy. Dlouho se jednalo o souboj vyrovnaný, v posledních letech ale ETF získávají převahu. Rok 2003 byl prvním rokem, kdy v USA čistý příliv peněz do ETF přesáhl příliv do podílových fondů. Významný milník byl poté pokořen v roce 2019. Podle údajů z Bloombergu ETF překonaly podílové fondy v hodnotě spravovaného majetku.

Co je ale důvodem, že se ETF staly během posledních let tak populární? Důvodem je hlavně spojení ETF s pasivním investováním. Pasivně spravované fondy si účtují nižší poplatky než aktivní fondy, protože šetří prostředky za správu a analytický výzkum. Pasivní investování též omezuje chyby lidského rozhodování a emocí, které většinou vedou k horším výkonům.

Do indexu S&P 500 lze dnes investovat přes SPY i řadu jiných ETF. Portu například využívá ETF od iShares, které se obchoduje v Evropě a je reinvestiční, což řada investorů oceňuje kvůli daňovým výhodám. Tyto dvě ETF jsme srovnali v tomto článku.

Pokud vás svět investování skrze ETF zaujal a rádi byste se stali investory, není nic jednoduššího, než si nechat sestavit portfolio přímo na míru. Navíc za návrh profesionálně sestaveného portfolia přímo podle vašich potřeb nic neplatíte.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont a nechat pracovat

Jak ušetřit peníze každý den

Vůbec nezáleží na tom, v jaké finanční situaci se člověk nachází, aby mohl začít rozumně spravovat své peníze.