Search
Close this search box.

V čem je tajemství úspěchu Warrena Buffetta?

Warren Buffett

Legendární investor Warren Buffett letos oslavil už deváté kulatiny. Podívejme se při této příležitosti na to, čemu by se od něj mohli přiučit drobní investoři.

Od poloviny 60. let, kdy Warren Buffett ovládl společnost Berkshire Hathaway, nabídly akcie této firmy průměrné roční zhodnocení 20 %. Kdybyste do Berkshire investovali v roce 1965 deset tisíc dolarů, takhle by se v průběhu času vyvíjela hodnota této investice. Zprvu by její nárůsty v absolutním vyjádření byly nevýrazné, v průběhu času by ale začalo naplno fungovat složené úročení.

Warren Buffett se narodil ve správný čas a se správnými dovednostmi na správném místě. Jedním z hlavních důvodů jeho úspěchů je ale i to, že s investováním začal velice brzy. Premiéru si údajně odbyl již v jedenácti letech, kdy koupil tři akcie ropné společnosti Cities Service po 38 USD, aby je následně prodal po 40 USD. Zanedlouho navíc zjistil, že čekat se vyplácí, protože akcie firmy zpevnily až na 200 USD.

Buffett je důkazem toho, že složené úročení funguje.

Investuje de facto celý život, ale teprve v pokročilejším věku začal jeho majetek nabývat skutečně obřích rozměrů. Celý článek věnovaný složenému úročení si můžete přečíst zde.

Důležité je začít včas

Dobrá zpráva je, že podobné křivky může dosáhnout prakticky kdokoli. Chce to jen začít s investováním co nejdříve. Zde je příklad toho, jak by se vyvíjela hodnota portfolia 60/40 s počáteční investicí 10 000 dolarů. Řádově je sice koncová hodnota jinde než v případě Buffetta, stále však jde o velice zajímavé zhodnocení.

Zdroj: Novel Investor

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme