Search
Close this search box.

V roce 2019 nás sice čeká „zvýšený krevní tlak, ale žádný infarkt“

Přinášíme Vám nejzajímavější investiční myšlenky a střípky ze 14. ročníku Investičního Fóra – konference pořádané Investičním webem, kde Portu nemohlo chybět.

Rok 2018 byl pro investory mimořádně náročný, a to zejména kvůli agresivnímu zvyšování úrokových sazeb FEDu a zvýšené volatilitě akcií FANG (Facebook, Apple, Nettflix, Google). Eric McLauglin z PNB Paribas se domnívá, že se jednalo o nejhorší rok pro burzu od krize v roce 2008. Očekává, že rok 2019 bude klidnější.

Dařit by se mělo biotechnologiím a inovacím

Naštěstí se i přes neklid na akciových trzích podle Santose z Franklin Templeton Investments na trhu dají najít zajímavé investiční příležitosti, jen je to složitější. Mezi ty McLaughlin řadí například disruptivní technologie, jako je Microsoft, Apple nebo Amazon, a to i přes jejich loňskou zvýšenou volatilitu. Vydělat by mohly akcie zaměřené na inovace, nejen v technologiích, ale také v medicíně. Potenciál vidí McLaughlin v aktuálně podceňovaném sektoru biotechnologií, tam jsou  možnosti zhodnocení. Jan Skála ze Sberbank vidí příležitost ve fondech globálních značek, akciích US, nebo fondech zaměřených na střední Evropu. Eva Miklášová z Fidelity International doporučuje především snížení volatility akciového portfolia defenzivními sektory. Očekává pozitivní zisky společností v řádu jednotek procent.

Cyklickým sektorům svítí červená

Do čeho McLaughlin naopak radí neinvestovat jsou cyklické sektory – zejména energie, průmyslové podniky nebo suroviny. Očekává, že ropné společnosti vyplní poptávku na trhu v případě, že OPEC sníží dodávku ropy. Růst úrokových sazeb a zpomalení ekonomiky navíc umožní více prostoru pro menší, tzv. small cap akciové společnosti.

Make America great again?

Očekává se, že se Donald Trump s blížícími volbami bude snažit dosáhnout alespoň dílčí dohody a dosáhnout kompromisu, aby byl vnímaný jako dealmaker. To by zmírnilo obchodní válku s Čínou, která má největší dopad na multinárodní firmy, které do Číny exportují.

Kvantitativní uvolňování je možné, ale ne příliš pravděpodobné, díky solidnímu růstu ekonomiky. Banky byly v předchozích letech mnohem obezřetnější v poskytování hypoték, a proto není realitní trh přehřátý jako před deseti lety. Celkově je ekonomika je v lepším stavu než v roce 2008. FED by letos neměl zvyšovat úrokové sazby tak často jako v roce 2018, ekonomický růst Ameriky se očekává kolem 3 % v roce 2019 a 2 % v roce 2020.

FED přibrzdí

Podle Fidelity International by v tomto roce měl FED zvýšit úrokové sazby maximálně 2x a pak si dát pauzu, ekonomika je extrémně zadlužená a FED může zvyšovat úrokové sazby jenom do určité míry, aby neposlal ekonomiku do recese. Fidelity International odhaduje tuto hranici na 2,5 %.

Jak vydělat na trzích

Podle Jana Skály ze Sberbank je důležité pravidelné investování, které vykazuje vysokou efektivitu.

Štěpán Uherík ze Save and Capital doporučuje přehodnotit alokaci aktiv, 70 % českých domácností má peníze v bankovních produktech, na kterých přeplácejí až 1,2 % ročně, čímž si můžou při dlouhodobém investičním horizontu ukrojit až 4 roky důchodu. Mezi populární investiční nástroje mezi klienty patří podílové fondy, které však mají často zbytečně vysokou nákladovost – poplatky za akciové podílové fondy by neměly přesáhnout 2,5 % ročně. Jejich výhodnou alternativou jsou investice do ETF, které umožňuje i investování na Portu.

Ochlazování ekonomiky s sebou podle specialistky na daně Jaroslavy Hankové přinese zvýšený tlak na danění nadnárodních korporací, což již můžeme pozorovat na francouzském danění Facebooku.

Přestože se nyní nacházíme v pozdní fázi ekonomického cyklu, recese nám podle odborníků zatím nehrozí. Rok 2019 by s sebou měl přinést pomalejší růst na trzích, nicméně velkou šancí pro investory jsou doposud podceňované sektory, jako jsou biotechnologie.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Česká internetová jednička Seznam.cz navýšila tržby