Search
Close this search box.

Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci

bonusy-tiny

Vánoční nadílka není jen o dárcích pod stromečkem, ale pro řadu Čechů také o finančních odměnách v zaměstnání. Podle průzkumu pro investiční platformu Portu 37 % Čechů dostává s koncem roku nějakou formu finančního přídavku od zaměstnavatele. Nejčastěji se na odměny mohou těšit vysokoškoláci pracující ve velkých městech. V rámci pohlaví je rozdíl minimální, o něco málo více dostávají odměny muži než ženy.

Konec roku je pro spoustu lidí spojen nejen s Vánoci, ale i s pravidelným extra příjmem. 37 % Čechů totiž uvádí, že v tomto období dostávají finanční odměnu nebo mimořádnou výplatu za celý uplynulý rok. Nejčastěji na odměnu dosáhnou lidé s vysokoškolským vzděláním pracující ve městech s více než 100 tisíci obyvateli. Pouze drobný rozdíl je mezi pohlavími. Mužů, kteří dostávají nějakou formu odměny, je o 1 p.b. více (37 %) než žen (36 %).

Bonus vyplácený s koncem roku se pohybuje nejčastěji do 7,5 tisíce korun, v této výši ho dostane téměř polovina (49 %) respondentů. Nejlépe jsou na tom lidé z Prahy. Téměř pětina Pražanů (19 %), kteří nějakou odměnu na konci roku dostávají, si přilepší o více než 25 tisíc korun. Muži pak tradičně dosahují na vyšší odměny než ženy. To je pravděpodobně způsobeno rozdílem v platech, kdy muži vydělávají v Česku více než ženy a tento rozdíl se následně promítá i do výše odměn. Zatímco odměny do výše 7,5 tisíce korun dostává 58 % žen, u mužů je to výrazně méně, a to 42 %.

Všechny peníze z odměny utratí prakticky ihned pětina (20 %) respondentů. „Alespoň nějaké peníze z předvánočních bonusů ušetří více než 66 % lidí a to, že si odloží celou sumu stranou deklaruje 12 % dotázaných. To je určitě dobrou zprávou, důležité je však nezapomínat na to, jaký je nejlepší způsob pro zhodnocení těchto peněz,“ dodává k výsledkům průzkumu Lukáš Raška, analytik Portu.

Utratit obratem všechny peníze z odměn může být lákavé, je ale dobré nezapomínat na základy finančního zdraví. Každý by si měl vytvořit rezervu ve výši tří až šesti měsíčních platů, která v případě nenadálých událostí pomůže pokrýt nezbytné výdaje v kratším časovém horizontu. Peníze, které naopak nebude člověk potřebovat delší dobu, je nejlepší investovat.  

V případě investování není dobré investici ukončovat předčasně. Investiční platforma Portu eviduje v období okolo Vánoc výrazně vyšší výběry než ve zbytku roku. „Předpokládáme, že tito lidé vybírají finance i kvůli výdajům spojeným s Vánocemi. To ale není rozumné, peníze totiž investujete na určitý horizont a pokud je vyberete předčasně, připravujete se zbytečně o výnosy a můžete čelit i ztrátě,“ dodává Raška.  Pokud člověk ví, že bude potřebovat peníze dříve, je lepší zvolit finanční produkty, jejichž hodnota v čase nekolísá. „Pro tento případ je nejlepší vybírat nástroje, jejichž výnosy jsou přímo navázány na úrokové sazby centrálních bank. Díky tomu dosáhnete na zajímavou kombinaci výnosu a rizika,“ uzavírá Raška.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost,

Kdy vlastně akcie posilují?

To, že pohyb cen akcií a jejich indexů není omezen pouze na běžné obchodní hodiny na burze, není