Většina rodičů odkládá svým dětem peníze, zhodnocují se ale málo

Většina rodičů přemýšlí, jakým způsobem svým dětem usnadnit vstup do dospělosti a rádi by jim do uzlíčku dali alespoň nějaký finanční obnos, který pomůže překlenout studia na vysoké škole, nebo poslouží jako základ pro nákup prvního bydlení. Čtyři pětiny rodičů jsou ale při odkládání prostředků velmi konzervativní a peníze spoří – ochuzují se tak o vyšší výnosy, které nabízí dlouhodobé pravidelné investování. Vyplývá to z našeho červnového průzkumu ve spolupráci s Instant Research. 

Na otázku, zda rodiče odkládají svým dětem prostředky, odpovědělo 67 % dotázaných kladně, další 22 % odpovědělo, že zatím sice peníze neodkládají, ale plánují to.

investujete svym detem

Rodiče obvykle odkládají nižší částky, 38 % z nich se vejde do 500 Kč za měsíc. Téměř 50 % rodičů však odkládá částku v rozmezí 500 až 1 500 Kč. 

jakou castu rodice spori

Mezi spořením a investováním je velký rozdíl. U spoření je obvykle nízké riziko poklesu hodnoty a ruku v ruce s tím jde také nízký výnos. Ten sice spolu s růstem základní úrokové sazby, kterou nastavuje ČNB, roste, inflaci ale nedokáže pokrýt ani zdaleka. Investování tak může být jediný způsob, jak inflaci porazit v dlouhodobém horizontu.  

Přes 80 % rodičů je ale při odkládání financí velmi konzervativní. Nejvyšší oblibu má dlouhodobě stavební spoření, do kterého podle průzkumu spoří svým dětem přes 50 % rodičů. S velkým odstupem na druhém místě následují dětské spořicí účty (35 %) a dlouhodobě nejvýnosnější způsob zhodnocení prostředků – investování – je s velkým odstupem až na dalších pozicích.  

jak financni produkty pouzivate

Investování do cenných papírů, jako jsou dluhopisy nebo akcie, je rizikovější než spořicí produkty a jako minimální horizont se doporučují alespoň 3 roky. V krátkodobém horizontu sice může hodnota investice kolísat, z dlouhodobého hlediska jsou ale výkyvy nepodstatné. Historicky akciové trhy rostly v průměru o 8–10 % ročně a v tom jsou započítány i ty největší poklesy od začátku milénia.  

Při investování je velmi důležitou složkou čas a investiční horizont minimálně 18 let v případě nově narozeného potomka hraje do karet. Vypustit své potomky do dospělosti s několika stovkami tisíc je tak možné už při investici 500 korun měsíčně. Začnete-li investovat hned po narození potomka, můžete 500 Kč proměnit za 18 let až na 600 tis. korun, podle toho, jak se bude vyvíjet situace na akciových trzích. Vklad 1 000 korun měsíčně se může zhodnotit až na úroveň 1,2 mil. korun.  

Různé scénáře si můžete namodelovat na našich stránkách.   

____________________________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví,