Search
Close this search box.

Vláda schválila dlouhodobý investiční produkt a změny penzijního spoření

dlouhodoby-investicni-produkt-tiny (1)

Česká vláda schválila návrh zákona podle kterého budou lidé moci od příštího roku využívat daňové zvýhodnění u dlouhodobých investičních produktů. Dlouhodobý investiční produkt má sloužit k zajištění na stáří. Zároveň by se měla změnit státní podpora penzijního spoření. Pro získání státního příspěvku si budou lidé muset spořit vyšší částku, zvýší se i maximální výše příspěvku. U nových smluv se také prodlouží minimální doba spoření z pěti na deset let.

V rámci dlouhodobého investičního produktu bude možné evidovat například akcie, dluhopisy, podíly v investičním fondu nebo zajišťovací deriváty, sloužící ke krytí úrokového nebo měnového rizika. Hlavní novinkou pro investory má být možnost daňového odečtu až 48 tisíc korun ročně. Mezi podmínkami pro zvýhodnění je, že produkt trvá nejméně deset let a majetek z něj nebyl vyveden před dosažením 60 let věku účastníka.

Chceme vyjít vstříc co nejširší skupině lidí, tedy jak klientům, kteří nechtějí nic řešit, tak zkušenějším investorům, kteří se o skladbu své investice chtějí starat sami. V režimu DIP by tak u nás mohl mít klient investici složenou například z ETF (fondy kopírující cenu podkladového aktiva), z akcií na pražské burze nebo třeba i z realitního fondu.

Radim Krejčí, zakladatel Portu

Novela zákona také předpokládá změnu státních příspěvků u penzijního spoření. Nárok na příspěvek by nově vznikal až od měsíčního vkladu 500 korun, kdy by činil 100 korun. S každou další stokorunou vkladu by se státní příspěvek zvyšoval o 20 korun. Maximální výše 340 korun by dosáhl při měsíčním vkladu 1700 korun.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 28

Portu Rychlovka – Díl 28

Minulý pátek jsme vám opět v jediném videu shrnuli aktuální dění na trzích, novinky na

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu!