Pro investora, který chce být dlouhodobě úspěšný, je důležitá celá sada schopností a dovedností. Letošní rok ukázal (nejen) těm méně zkušeným, jak rychlé a hluboké mohou být propady cen a jak velká může být volatilita. Poklesy i kolísání cen mohou vyjít hodně draho, když se k nim přistoupí špatně.
Schopnost vyhnout se propadům na trzích by se hodila, co říkáte? Být na trhu jen v době, kdy ceny rostou, stagnují, případně jen mírně korigují, no komu by se to nelíbilo. Bez umění takřka dokonale časovat nákupy a prodeje, tedy časovat trh, to ovšem nejde. A kdo se o to desetkrát pokusil, dost možná devětkrát zplakal nad výdělkem (tedy prodělkem).
Je samozřejmě možné se propadům na trzích dokonale vyhnout, a to nepřítomností na trhu. Pak ale peníze dlouhodobě vystavené vlivu inflace pouze postupně ztratí hodnotu. A to se nám také tak úplně nehodí.
Zabývejme se proto schopností ustát výkyvy na trzích, tedy volatilitu. Na první pohled, jakkoli nejde o nic snadného, jde o realističtější variantu než vyhnout se propadům. A na rozdíl od funkční křišťálovou koulí podmíněného časování trhu jde o něco, pro co jsou k dispozici určité nástroje a v čem se investor může zdokonalovat.
Možnost, že se volatilitě vyhneme, je iluze. Snažit se omezit její vliv na hodnotu investovaných peněz je naopak vysoce smysluplná náplň práce investora. Jak na to?
- Jedním ze základních strategických přístupů je často omílaná a některými investory (nezřídka krátkodobě úspěšnými spekulanty) zatracovaná diverzifikace, a to z hlediska regionů, tříd aktiv, ale i času dané investice.
- Onu časovou diverzifikaci lze chápat jako například tři, čtyři postupné nákupy podle předem daného plánu, dlouhodobí investoři ale často nakupují pravidelně, čímž průměrují nákupní ceny a v době propadů automaticky využívají nižších cen (za stejnou částku získají více daného aktiva), zatímco při růstu trhů nakupují daného aktiva méně.
„Dokud se nesmíříte s tím, že vaše investice někdy klesají na hodnotě (a jste tedy na trhu i v době poklesů), nikdy nebudete mít šanci dosáhnout zisku, protože zkrátka nebudete investovat. Neexistuje strategie, která by eliminovala vliv poklesů cen na hodnotu portfolia,“ podotýká k tomu investiční poradce a bloger Joshua Borwn z Ritholt Wealth Management. „Je dobré pracovat na tom, jak zvládáte volatilitu (strategicky, psychologicky). Snažit se jí vyhnout je předem prohraný boj.
—————————————————————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.