Výročí Černého pondělí oslavily indexy na nových maximech

Globální akciové trhy v minulém týdnu navázaly na předešlý růst. V USA se výsledková sezóna přehoupla do druhého týdne, ze společností obsažených v indexu S&P 500 již reportovalo 89 společností a zhruba 66 % z nich překonalo očekávání analytiků. Index S&P 500 tak mohl oslavit třicáté výročí krachu z tzv. Černého pondělí posílením o 0,8 % na nová maxima. Připomeňme, že 19. října roku 1987 index S&P 500 zaznamenal nejhorší mezidenní pokles ve své historii, kdy jeho hodnota propadla o 22 %. S&P index v minulém týdnu završil již 20 měsíců od své poslední 10procentní korekce.

Graf: Vývoj indexů S&P500, Dow Jones a Nasdaq za poslední týden

Blue chips Dow Jones index dokonce v týdenní bilanci poskočil o 2 %, tažen především akciemi IBM. Ty po zveřejnění skvělých 3Q výsledků poskočily o 10,2 % a zaznamenaly tak největší mezidenní nárůst z posledních 8 let. Tahounem růstu indexu Dow Jones se také staly akcie Johnson & Johnson, které v povýsledkové euforii zpevnily o 4,4 %. Popelkou minulého týdne se naproti tomu staly akcie konglomerátu General Electric, jejichž kurz po zveřejnění výsledků umazal více než 6 %. Zisk GE přitom zaostal za odhady trhu o 41 % a zhoršený výhled společnosti v očích analytiků budí obavy z možného snížení dividend.

Náznaky blížící se oblačnosti na prozatím blankytně modrém nebi zmínila také investiční banka Goldman Sachs, jejíž hlavní investiční stratég David Kostin ve včerejším týdenním komentáři potvrdil svůj výhled pro S&P 500 ke konci roku na úrovni 2.400 bodů (pokles o 6,5 % ze stávajících úrovní). Krom zvolnění tempa růstu ekonomiky (HDP +2,5 % v 2018), GS též argumentuje očekávaným strmějším růstem úrokových sazeb, kdy očekává jedno zvýšení sazeb v letošním roce a další čtyři v roce 2018 (tržní konsensus činí 2-3 zvýšení). GS dále odkazuje na skutečnost, že index aktivity amerického výrobního sektoru ISM počátkem října narostl nad úroveň 60 bodů (13leté maximum), což může indikovat blížící se vrchol ekonomického cyklu. Index ISM se od roku 1980 přehoupl přes úroveň 60 bodů celkem osmkrát, ve čtyřech případech nad touto úrovní nevydržel déle než jeden měsíc a index S&P 500 v následujícím období tří a šesti měsíců v průměru vykázal zápornou výkonnost 2 %, resp. 1 %.

Ilustrační obrázek poskytuje Unsplash.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve které vyzpovídá