Search
Close this search box.

Výsledky aukcí whisky v roce 2020

Investice do whisky

Glenrothes

Skvělé výsledky v aukčních prodejích zaznamenávají sudy z palírny Glenrothes. Na Portu Gallery jste již měli možnost si tyto sudy pořídit.
V červnu minulého roku se vydražil sud hogshead plněný v roce 2009 s obsahem 138,52 l čistého alkoholu za 8 400 GBP – tedy v přepočtu stál litr čistého alkoholu 60,64 GBP.

V říjnu pak šel do aukce další ze sudů z této palírny. Tentokrát se jednalo o sud hogshead plněný v roce 2013, který byl prodán za 6 300 GBP s objemem čistého alkoholu 114,11 l. Cena za jeden litr čistého alkoholu byla tedy 43,72 GBP.

Poslední a nejčerstvější aukční výsledek pro sudy z palírny Glenrothes, je předvánoční aukce, kde se sud hogshead z roku 2009 s obsahem čistého alkoholu 143,11 l vydražil za 9 202 GBP. Prodejní cena jednoho litru čistého alkoholu se teda dostala na 64,30 GBP.

 

 

Glen Moray a Dalmore

Tato předvánoční aukce přinesla ještě dva velmi zajímavé a relevantní výsledky.

První pozitivní zprávou bylo úspěšné vydražení sudu typu hogshead z palírny Glen Morey, který byl naplněn roku 2002 s obsahem čistého čistého alkoholu 71 l a to za cenu 10 400 GBP –  cenovka jednoho litru čistého alkoholu se tak dostala na hranici 146,48 GBP!

Dalším skvělým výsledkem této aukce byla dražba sudu z palírny Dalmore. Hogshead sud z roku 2007 se vydražil za 22 501 GBP, čímž se cena za litr čistého alkoholu v tomto sudu dostala na cenu 219,54 GBP.

Independent Bottling – Bowmore

Za zmínku určitě stojí i aukce Independent Bottlerů (firmy, které pouze whisky plní do lahví, různě míchají dohromady a prodávají pod vlastní značkou), které proběhly v roce 2020 a na začátku roku 2021.
První zajímavou aukcí jsou láhve Bowmore 30y od Hunter Laing z jejich produktové série Kinship, která se prodává okolo 820 EUR.

Pěkným výsledkem je také prodej 28y Bowmore od Sansibar, které se v průměru prodávají za 825 EUR.

Duncan Tailor přinesl v jejich řadě The Octave Premium single cask, lahve 25y  Bowmore s průměrnou cenovkou okolo 925 EUR.

Independent Bottling – Caperdonich

Z už nefunkční palírny Caperdonich přišlo na trh v loňském roce několik velmi zajímavých edic whisky. Je nutné podotknout, že s každou touto edicí, kdy bottler nakoupí sud a nalahvuje, roste vzácnost zbylých sudů, které budou stálé vzácnější a jejich cena tím poroste.

Duncan Taylor poslal na trh v jejich řadě The Octave Premium také lahve 28y single cask s průměrnou cenou okolo 800 EUR. Jedná se o lahve naplněné pouze jednou whisky – není nijak míchána s dalšími druhy.

The Scotch Malt Whisky Society vydal výhradně pro Severoamerický trh svoji edici s názvem Tresaure Hunt – jedná se o 27y single cask Caperdonich whisky, která má průměrnou cenu 637 USD.

Independent Bottling – Glenrothes

Výbornou zprávou je také zvyšující se preference Independent Bottlerů jako je Alistair Walker (syn Billyho Walkera), který do portfolia svojí firmy Infrequent Flyers přidal single cask bottling 11roční exPedro Ximenez Sherry Puncheon (500l) Glenrothes. To potvrzuje kvalitu whisky z této palírny už v mladším věku, protože se stává vyhledávanou u takto špičkových bottlerů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý vzkaz – „Never