Search
Close this search box.

Vývoj alternativních investic v roce 2019

Luxusní kabelky, vzácná whisky, známky, umění nebo třeba mince zaznamenaly nárůst ročního výnosu ke konci roku a staly se tak v současné době velmi atraktivními alternativními investicemi.

Jak znázorňuje následující graf, sestavený na základě informací studie The Wealth Report 2020 poradenské společnosti Knight Frank, nejvýraznější nárůst během minulého roku (a to o 13%) zaznamenaly luxusní kabelky.

Tento módní doplněk dominuje trhu alternativních investic i díky aukčnímu rekordu, kdy se kabelka Himalayan Birkin před dvěma lety prodala v Hongkongu v přepočtu za více než devět milionů korun. Tím tak zastínila ostatní alternativní investiční příležitosti jako vzácnou whisky, vína, známky, umění nebo mince.

Pokud se na výše uvedený graf, vypracovaný na základě této studie, podíváme z pohledu horizontu desetiletého výnosu, zjistíme, že se nejvýrazněji zhodnotil nákup vzácných lahví whisky – o 564 % a drží si tak prvenství ze všech alternativních investic. Naopak největší pokles ročního výnosu zaznamenaly barevné diamanty, šperky a automobiloví veteráni.

„Pokud jde o luxusní předměty, jejich 10letý nárůst hodnoty je u většiny z nich stále silný, ale z krátkodobého hlediska je u některých pokles z několika důvodů,“ sdělil deníku E15 partner Knight Frank Andrew Shirley a dodal: „Například obchodní válka mezi Čínou a USA měla dopad na trh s vínem, zatímco na trhu s veterány došlo k exitu spekulantů, což srazilo ceny.“ Podle Shirleye je také trendem větší diverzifikace sbírek k předmětům, jako jsou tenisky nebo kabelky.

Zdroj: Knight Frank

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services.

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem by pro něj

Investujte do tematických srategií

Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující