Search
Close this search box.

Vzácné známky trhají aukční rekordy i v roce 2024!

znamky

Většina lidí je toho názoru, že sbírání známek je mrtvé. Jenže tento názor přetrvává již déle než 100 let! Ano, čtete správně! Již na konci 19. století se tradovalo, že známky sbírají jen děti a staří pánové, a až tito pánové umřou, tak je konec i se sbíráním. Jenže po více než 180 letech od vydání první známky je sbírání stále velmi živé, o čemž svědčí téměř vyprodané aukce po celém světě a rekordní ceny, které vzácné známky dosahují.

Sběratelé jsou ochotni dát za poslední kus do své sbírky neuvěřitelné sumy, a to tvoří u investic do těchto assets velmi zajímavé příležitosti. Zajímavě na toto téma hovoří člen investiční komise PG Radek Novák ve svém videu na Youtube:

V Čechách a na Slovensku jsou samozřejmě nejoblíbenější naše poštovní známky, tedy československé, české a slovenské. A v poslední době roste významně zájem i o známky Rakouska-Uherska. Možná se ptáte proč. Je to ale snadné – protože se jedné o známky, které na našem území platily před vznikem republiky a naše známky na ně tedy navazují. Známky Rakouska-Uherska jsou oblíbené nejen v Rakousku a Maďarsku, ale vlastně ve všech korunních zemích bývalého mocnářství, kam spadají regiony od Rumunska, bývalé Jugoslávie, Itálie, přes naše země, Polsko až po Ukrajinu. Jak vidíte, sběratelská základna je zde opravdu veliká. A to tvoří základ pro budoucí vývoj ceny.

Nejoblíbenější, a tedy i nejhledanější, jsou exempláře, kterých se mnoho nedochovalo. A pokud jsou v perfektní kvalitě, tak je to ideální předpoklad pro cenový růst. A na takovéto známky se zaměřuje i investiční komise Portu Gallery. V našem portfoliu jsou raritní známky z celého světa, od USA, přes Britskou Guyanu, britské a švýcarské rarity, rarity staroněmeckých států, až po vzácné známky z Ruska a Číny. Perfektně diverzifikované portfolio.

A že známky dokážou udělat zázraky, pokud se v aukci sejdou jen dva správní kupci, dokázala například únorová aukce firmy R. Fischer v německém Bonnu, kde se prodalo opravdu mnoho rarit za skvělé ceny. Mezi největší překvapení patřily 3 známky z období německé okupace Francie během 2. světové války. Los 8928 s vyvolávací cenou 10.000 EUR dosáhl 74.000 EUR, los 8929 s vyvolávací cenou 10.000 EUR dosáhl 82.000 EUR a los 8930 s vyvolávací cenou 10.000 EUR dosáhl neuvěřitelných 92.000 EUR!!! Přitom očekávání bylo maximálně do 20.000 EUR!

Nutno ovšem dodat, že tyto ceny opravdu nikdo neočekával a bylo by velmi překvapující, kdyby se u těchto známek brzy znovu zopakovaly. Jenže u sběratelských předmětů člověk nikdy neví. Jak již jsme zmínili výše: „Sběratelé jsou ochotni dát za poslední kus do své sbírky neuvěřitelné sumy, a to tvoří u investic do těchto assets velmi zajímavé příležitosti“.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Historie Robo-Advisory

Když lidé slyší poprvé o konceptu algoritmu nebo umělé inteligence řídící jejich investování, bývají mnohdy

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve