Search
Close this search box.

Whisky Hanyu: Příběh triumfu v srdci Japonska

Whiskey with ice in glasses

Příběh palírny Hanyu začíná v 16. století s rodinou Akuto, která se původně věnovala výrobě saké. Přes několik století se rodinný podnik transformoval, až se dostal k výrobě prestižní whisky. Po nuceném prodeji a zrušení palírny se podařilo vnukovi zakladatele znovu oživit odkaz své rodiny a představit whisky Hanyu světu jako vysoce ceněný a sběratelský artikl. Tento článek vás provede úžasným příběhem odolnosti, inovace a úspěchu palírny Hanyu.

Něco málo z historie whisky Hanyu

Historie palírny Hanyu sahá až do 16. století, kdy rodina Akuto zahájila svou činnost jako výrobce saké. Tento obor zůstal jejich hlavním zaměřením až do roku 1941, kdy Isouji Akuto z devatenácté generace rodiny Akuto postavil továrnu na výrobu whisky. Po získání licence na výrobu alkoholu v roce 1946 začali vyrábět směsné whisky, které kombinovaly vlastní obilí s dováženým obilím ze Skotska. Na začátku 80. let se rodina Akuto rozhodla, že se pokusí vyrábět single malt whisky, které rychle nabývaly na popularitě v zahraničí. To byl začátek whisky Hanyu, jak ji známe dnes. Po dvaceti letech výroby různých typů single malt whisky se palírna Hanyu, podobně jako slavná palírna Karuizawa, potýkala s obtížemi kvůli dlouhé době zrání produktů a byla nucena prodat. Noví majitelé rozhodli o likvidaci všech zrajících whisky i samotné palírny.

Historie palírny Hanyu skončila v roce 2000, ale naštěstí pro dnešní milovníky whisky koupila společnost Sasanokawa Shuzo ze severního Japonska veškeré zásoby a výrobní zařízení. O čtyři roky později vstoupil na scénu Ichiro Akuto, vnuk Isoujiho, rozhodnutý pokračovat v rodinném odkazu. S pomocí nadšených investorů, včetně Toa Shuzo, koupil zpět zrající zásoby a založil vlastní společnost, aby je mohl uvést na trh. V roce 2005 byla založena značka Ichiro’s Malt, pod kterou začala být vydávána úžasná single malt whisky Hanyu, včetně vysoce sběratelské série karet, která se stala nejdražší sbírkou japonské whisky všech dob.

Znovuzrození Hanyu

V posledních letech byla palírna Hanyu oživena legendárním výrobcem saké a jedním z původních investorů Ichira, společností Toa Shuzo. Toto oživení má za cíl vrátit legendární palírnu ke slávě a nyní již dokončili stavbu špičkových výrobních zařízení. Toa Shuzo si klade za cíl vrátit single malt whisky Hanyu k její dřívější slávě a již začali s výrobou a zráním prvotřídního nového destilátu. Majitelé mají opravdové odhodlání chránit legendární status značky a není pochyb o tom, že budou vydány opravdu prémiové, vynikající a vysoce sběratelské whisky.

Stav japonského trhu s whisky

Japonský trh s whisky je například ve srovnání se skotskou whisky stále ve svých začátcích, ale už nyní ji předčí v růstu. V roce 2005 získala Yamazaki 12 zlatou medaili na mezinárodní soutěži alkoholických nápojů, kde byl oficiálně uznán potenciál tohoto průmyslu. Popularita japonské whisky mezinárodně rapidně vzrostla, přičemž tamní whisky získávala další prestižní ocenění. V následujících letech došlo k velké nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou, což vedlo k nyní notoricky známému nedostatku japonské whisky, ale přesto zůstal průmysl na nohou. S koncem tohoto nedostatku a s desítkami vzrušujících nových palíren, které se objevují po celém Japonsku, a možností soukromého nákupu to vypadá, že se zájem bude dále zvyšovat, čímž se trh udrží na vzestupné trajektorii.

Japonský trh s whisky od boomu v roce 2000 vykazuje exponenciální růst. V tomto období ceny jak běžných, tak starých a vzácných lahví výrazně vzrostly v maloobchodě po celém světě.

whisky

Dosud bylo pro soukromé osoby téměř nemožné zakoupit sudy japonské whisky. Nově je situace jiná. S odvětvím, které nevykazuje žádné známky zpomalení, nabízí japonská whisky vynikající investiční příležitosti pro ty, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio hmatatelnými aktivy. Pro ty, kteří již investovali do sudů skotské whisky, japonský trh nabízí další příležitosti k diverzifikaci a minimalizaci rizika, přičemž zároveň poskytuje obrovský potenciál pro růst.

whisky-2
Zdroj: Braeburn Whisky

Tento graf ukazuje sílu oblastí jednosladových whisky po celém světě, přičemž Japonsko je z důvodu malého počtu provozních palíren považováno za samostatnou oblast. Pro lepší představu, ve Speyside se nachází více než 50 unikátních palíren, zatímco v celém Japonsku je jich okolo 100. Skutečnost, že japonský whisky průmysl vykazuje tak silný růst navzdory menšímu počtu provozních palíren, je svědectvím tvrdé práce, která se tam odvádí, a rostoucí popularity japonské jednosladové whisky po celém světě. Zároveň také poukazuje na to, že průmysl je zralý pro investice.

Krása nového destilátu

V posledních letech se nové destiláty skotské whisky staly populární a ziskovou investicí díky vyšším procentuálním výnosům dostupným těm, kteří jsou ochotni počkat, až jejich sud dozraje. To vedlo k přílivu nových investorů, kteří se snaží diverzifikovat své portfolio investicí do aktiva, které vyžaduje minimální počáteční kapitál, ale přináší vysoké procentuální zisky. Očekáváme, že sudy japonské whisky budou následovat podobný trend, nicméně počáteční cena nového destilátu bude obecně vyšší než u nových destilátů skotských sudů s whisky důsledku jejich vzácnosti – jak z hlediska počtu vyrobených kusů, tak z hlediska dostupnosti pro soukromé osoby.

Investiční potenciál

Oživení palírny Hanyu a vzkříšení jejího legendárního dědictví jsou jasným důkazem odolnosti a inovace v japonském whisky průmyslu. Tento příběh nejen že osvětluje historický význam palírny pro japonskou kulturu a tradici výroby whisky, ale také podtrhuje růstový potenciál a investiční přitažlivost japonské whisky jako celku. V kontextu celosvětově rostoucí poptávky po japonské whisky, která předčí i tradiční skotské whisky svou popularitou a sběratelskou hodnotou, se zdá, že investice do japonské whisky, a obzvláště do limitovaných edicí a jednotlivých sudů z palírny Hanyu, nabízí vynikající příležitost.

S kombinací historického významu, unikátnosti a nedostatku na trhu, jsou tyto whisky nejen klenotem pro sběratele, ale i moudrou volbou pro investory. Když k tomu přidáme návratnost, která často překonává tradiční investice, a rostoucí globální zájem, japonská whisky, a zejména Hanyu, stojí v centru pozornosti. Věříme, že nadcházející roky přinesou japonské whisky ještě větší uznání , což může investorům umožnit nejen ochutnat kousek historie, ale také zajímavě vydělat.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nakupujete online?

Krize posledních týdnů se samozřejmě odrazila ve většině z oblastí našich zájmů, automobilový trh nevyjímaje.

Je v rámci investování na důchod vhodnější nový DIP, nebo klasické DPS?

Zajistit si lepší stáří chce stále více Čechů. K tomu se snaží motivovat i stát a v rámci snahy zatraktivnit investování na důchod můžeme od nového roku využít tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který se u nás v Portu těší velké oblibě. Je vhodnější investovat na důchod prostřednictvím Doplňkového penzijního spoření (DPS) nebo DIPu?

Top 3 podle Zuzany Mory

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve