Search
Close this search box.

Za kryptoměny si koupíte kafe i Teslu. Tím to však nekončí

Blockchain

O kryptoměnách se mluví především jako o výhodné investici. Jejich využití je však mnohem širší – nejen jako platidlo nebo uchovatel hodnoty, ale i ve službách nebo jako NFT dokument o vlastnictví. Odborníci se shodují, že potenciál využití kryptoměn do budoucna, je opravdu veliký a nyní jsme teprve na začátku. Zde přinášíme pár zajímavých příkladů možností využití blockchainu a kryptoměn.

Vše se odvíjí od blockchainu a principu, pomocí něhož funguje. Pojďme si to na začátek připomenout. Blockchain si můžeme představit jako decentralizovaný řetězec, do kterého se zapisují všechny transakce. To, že je decentralizovaný, znamená, že jej neřídí jedna centrální autorita. Transakce se tak ověřují, potvrzují a zaznamenávají přímo v rámci blockchainu. Velkou výhodou je, že je zde potom tento záznam nesmazatelně uchován. Předchází se tak padělání a neoprávněným transakcím – což také kryptoměny odlišuje od tradičního finančního světa. Na technologii blockchainu lze nahlížet jako na inovativní způsob, jak vylepšit procesy v různých odvětvích.

Hotově, kartou nebo v Bitcoinech?

Kryptoměny jsou v první řadě digitální měnou, se kterou lze platit podobně jako s penězi. Jak ale poznat, který obchod tento typ platby nabízí? Na platformě Mapotic vznikla mapa míst, kde u nás zaplatíte kryptem. Jsou v ní už stovky podniků od restaurací přes penziony až po kosmetické salony. Za kryptoměny si můžete dát kafe v Paralelní Polis, ale také nakoupit na Alze. Obecně však není využití plateb v kryptoměnách stále příliš rozšířené.

Co se týká plateb v kryptu, existují také platební karty (např. Revolut), na které si nabijete Bitcoiny a potom s nimi můžete platit jako s běžnou kartou v tradiční měně. Nakoupit digitální měny lze několika způsoby – přes internetové burzy (např. Coinmate), směnárny (např. Coinbase) nebo prostřednictvím kryptoměnových automatů.

Bitcoin mapa

Zrychlení a inovace bankovního sektoru

Koncept blockchainu a kryptoměn samotných může pomoci také tradičnímu bankovnímu sektoru, pro který bývá mnohdy náročné držet krok s inovacemi a globální digitalizací. Vede k tomu několik důvodů. Vzhledem k tomu, že je systém blockchainu decentralizovaný, ověřování transakcí není závislé na konkrétním subjektu, ale zajišťují ho algoritmy a shoda mezi několika počítači. Díky tomu je systém imunní vůči manipulaci, podvodům i politické kontrole. Účastníci ověřovacího procesu jsou pseudoanonymní, což znamená, že lze sledovat záznam o každé transakci a ten přiřadit k určité elektronické adrese (nezaručuje to však spárování s konkrétní osobou).

Mimo to není při využití blockchainu zapotřebí autorizace od třetích stran. Rychlost takového ověřovacího procesu by mohla pomoci se zpožděními, s nimiž se bankovní systémy potýkají. Několik finančních institucí už se snaží hledat cesty, jak tuto novou technologii začlenit do svých aktivit. Mezi nimi například francouzská investiční banka BNP Paribas, burzovní velikán Nasdaq nebo investiční společnost Goldman Sachs. Právě Goldman Sachs už na trh přinesl půjčky zajištěné Bitcoinem.

Boom v umění jménem NFT

Další formou využití blockchainu a kryptoměn jsou hojně diskutovaná NFT (non-fungible token, nezaměnitelný token). Jde o nezastupitelný digitální záznam o vlastnictví datového souboru v blockchainu. Tento transparentní doklad o vlastnictví umožňuje jasné a rychlé určení majitele. „Tokenizovat“ se takto dá například umění, ale i obyčejný tweet. NFT tak může sloužit jako certifikát pravosti. S tímto fenoménem je také spojený trend moderního sběratelství. Pro nákup NFT existují nejrůznější tržiště, nejznámějším z nich je OpenSea, kde za token zaplatíte Ethereem a daný artefakt následně uchováváte v kryptopeněžence.

Už jste asi slyšeli, že vybraná NFT dosahují závratných cen. Jde však pouze o zlomek z nich, valná většina má mizivou hodnotu. Všemi médii loni proběhla zpráva o rekordním prodeji čistě digitálního díla od umělce jménem Beeple. Tento JPG soubor zapsaný na blockchainu se v Londýně prodal za více než 1,5 miliardy korun. Autor se tak zařadil mezi tři nejlépe placené současné umělce na světě. Od té doby se s NFT doslova roztrhl pytel a nechybí v nabídce renomovaných aukčních domů jako Sotheby´s.

NFT

Herní průmysl v rukou hráčů

V současnosti se většina her řídí centralizovaným modelem, kdy jsou všechna data uložena na serveru a zároveň pod kontrolou provozovatelů hry. Jedná se o data s informacemi o účtu hráče a historii serveru. Jelikož všechna tato data vlastní jedna společnost, hráči nedisponují skutečným vlastnictvím svých účtů. Centralizované servery také čelí určitým omezením a rizikům jako výpadky serverů, napadení hackery, vypnutí hry, zákaz účtů nebo manipulace s ekonomikou hry ze strany vývojářů. Se všemi těmito problémy může blockchain pomoci.

Hlavní myšlenkou přitom je dostat hry do rukou hráčů namísto herních společností. Systém blockchainu lze takto využít k ověřování a zabezpečení dat, aby měli hráči plnou kontrolu nad svými účty. Herní segment blockchainu je stále v plenkách, několik zajímavých příkladů už však funguje. Jedná se o Cryptokitties, Decentraland nebo Gods Unchained. Většina decentralizovaných herních platforem běží na blockchainu Etherea.

CryptoKitties

Boj proti fake news

V době digitálních inovací čelí oblast médií novým výzvám. Jaké zdroje jsou důvěryhodné? Jak bojovat proti fake news? Odpovědi na tyto otázky může přinést technologie blockchainu, která je neodmyslitelně spojená s hodnotami jako transparentnost, bezpečnost nebo dohledatelnost. V mediální praxi lze blockchain využít k ověřování autenticity publikovaných sdělení, jak na svém webu popisuje vývojářská společnost LeewayHertz.

Platforma postavená na technologii blockchainu může čtenářům poskytnout spolehlivý způsob, jak si ověřit pravdivost obsahu i zdroje. Jakmile bude na blockchainu publikovaný jakýkoliv obsah, zaznamenají se data o jeho autorovi včetně místa a času publikace. Po publikaci se do rukou uživatelů vkládá moc zhodnotit daný příspěvek z hlediska důvěryhodnosti. Každý obsah je totiž opatřen QR kódem se všemi podstatnými údaji o jeho produkci.

Mezi startupové bojovníky s fake news patří například italský projekt TrueInChain. Jeho podstata tkví ve využití týmu „lovců“ fake news. Stačí jen označit obsah, u něhož má uživatel podezření, že jde o fake news. Předat jeho link s vysvětlením pochybností a o zbytek se postará TrueInChain s rozsáhlou komunitou nadšenců odhalujících fake news.

Streamování hudby na blockchainu

Platforma Audius představuje alternativu k známým hudebním streamovacím službám jako například Soundcloud. Má pomoci s problémy ohledně vydávání licencí a následných soudních sporů, jimž podobné platformy občas čelí. Vzhledem k tomu, že Audius běží na blockchainu, umělci mají větší kontrolu nad svou tvorbou. Na rozdíl od tradičního hudebního průmyslu zde odpadá role prostředníka a hudebníci jsou přímo propojeni se svými fanoušky. Sami autoři se mohou rozhodnout, jakým způsobem a zda vůbec budou svou tvorbu na platformě monetizovat. Zajímavé také je, že na rozdíl od klasických platforem, si Audius neúčtuje podíl ze zisku autorů. Sama platforma se označuje jako moderní streamovací služba, která myslí na hudebníky.

Audius

Znáte další zajímavé možnosti využítí kryptoměn v praxi? Dejte nám o tom vědět na Facebooku nebo na Instagramu. Zde také sledujte další novinky ohledně jednoduchého investování do kryptoměn, které již brzy umožníme pomocí Portu Crypto.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Vánoční soutěž

Vánoční soutěž Portu

Perníčky, kam se podíváš. Vůně vánočních perníčků vykouzlí úsměv na tváři každému z nás. Kdy se plánujete pustit